Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Yaylalarda kaçak yapılaşmaya geçit yok

Yaylalarda kaçak yapılaşmaya geçit yok
  9 Mayıs 2024

  Yaylalarda kaçak yapılaşmaya geçit yok Bolu’da kaçak yapılaşmayı engellemek ...

       Yaylalarda kaçak yapılaşmaya geçit yok       

        Bolu’da kaçak yapılaşmayı engellemek adına At Yaylası bölgesinde tellere çevrili olan 13 farklı nokta kepçelerle yıkıldı. Kaçak yapılaşmaya izin vermeyeceklerinin altını çizen yetkililer, vatandaşların ekonomik zarara uğramaması adına kaçak yapılaşmadan vazgeçmeleri konusunda uyarılarda bulundu.

          Paşaköy, Civril, Kızılağıl, Kılıçarslan, Kürkçüler, Karamanlı ve Ağaççılar köylerinin yaylası olan At Yaylası’nda devlet arazilerinin telle çevrili olduğu ihbarı üzerine ekipler harekete geçti. Bolu Valiliği’nin talimatlarıyla, At Yaylası bölgesinde 1 yıl içerisinde tel ile yayla evlerinin etrafını çevirdiği 13 noktaya Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri müdahale etti. Jandarma ekipleri ile güvenlik önleminin alındığı yaylada, telle çevrili olan alanlar kepçe yardımıyla tek tek yıkıldı. Kaçak yapılaşmaya izin vermeyeceklerinin altını çizen yetkililer, vatandaşların ekonomik zarara uğramaması adına kaçak yapılaşmadan vazgeçmeleri konusunda uyarılarda bulundu.

  • Kemal Gülgönül15 Mayıs 2024 . 12:46

   Bolunun AT yaylasında 200 yıldan fazla suredir Dedelerimizin Dedelerinden beri ekilip biçilen bostanlarımız son bir kaç yıldır ektirilmiyor. Gerekçe Mera azlığı. Bundan 30 40 yıl önceye kadar üst yakadaki tüm köylerde her evde keçi koyun sürüleri ve 5-10 kara sığır ve manda varken ve totalde binlerce keçi ve koyun sürüsüne yüzlerce karasığır ve mandaya yeten meralar 2022 den bu yana 8 9 köyde bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar hayvancılık yapan ailenin 50 100 sığırı için yetersiz kalıyor ki! bostanlar bozduruluyor!. 10.000 TL maaşla geçinmeye çalışan emekliye yaylasındaki bostanını ektirme! Ekene de ceza ver. Bu vicdanları yaralamıyor mu? Köylerimizin muhtarları bunu Vali beye anlatamıyor mu?
  • Gurbetçi12 Mayıs 2024 . 13:44

   Yasaya göre Yayla hayvancılık için .ama boluda rant için oldu.yaylaya 5 hayvan ve üzeri çıkmayanların evleri yıkılmalı beton villalar yapılıyor.bürokrat görevliler namusu üzerine yemin etseler de.para namusun şerefin önüne geçti.hayırlı olsun.rüşvet almayan haram yemeyen bürokratlar buna müsade etmez.
  • Arif10 Mayıs 2024 . 20:56

   Akp hükümeti yine garibanı ezip zenginin arkasında duruyor. Bir kilo kıyma 600 lira. 1 lt. Süt markette 35 lira. Siz devam edin hayvancılık yapanlarla uğraşmaya. Seçimlere az kaldı
  • Aydın 10 Mayıs 2024 . 20:25

   Garibana dokunurlar ... Diyetlerine dokunmak sıkar...Ne güzel adalet... Yatacak yeriniz Yok... Vicdansız lar
  • İbrahim ozturk10 Mayıs 2024 . 16:52

   Neden Dörtdivan Gerede yaylalarina bakilmiyo ben inşaat demircici Türkiye taniyo ben dedemin ninemin yerine ev yapamicam konteynır koyamicam başka yaylalarda şehirde olmayan evler var neden onlar takip edilmiyo çünkü tipalari yemiyo hep Ankara pilakali seçim bitti sanayi taşınacak bir tane çivi cakilmadi yaylalar mikaldi yikiliyo diye sevinen kanı bozuklar var bütün köyler toplanıp valiliğin önüne dikilmeyince bu sorun çözülmez olan garibana olur
  • Aladağ10 Mayıs 2024 . 15:19

   Burada güzel makul yorumlar yazan olmuş. Lakin şu saatten sonra yaylalara düzen getirmek imkansız. Çözüm olarak şunu önerebilirim. Yaylalarda bulunan tüm evler tespit edilecek. Bunlarda oturanlar ya da sahipleri buraları nasıl kullanıyor önce bu tespit edilecek. Hayvancılık yapanlar, koyunu, ineği olanlar bir tarafa ayrılacak. Geri kalan herkesten kira alacak devlet. Bunun dışında yaylalarda bundan sonra yapılacak evler standart olacak. Betonarme, tuğladan ytongdan ev kesinlikle yaptırılmayacak. Başka türlü bu işin çözümü yok maalesef. Şu anda bir sürü insan devletin bu işi serbestleştirmesini bekliyor. Yaylalarda yeni bir inşaat furyası an meselesi. Bir taraftan da şöyle bir durum var. Kendi yaylamdan örnek vereyim. Bizim yaylada 150 ye yakın hane var ncak bunların taş çatlasa 60 70 tanesi evin kapısını açıyor. Hiç kullanılmayan bir sürü ev var. Başka Yaylalarda da durum aynı
  • Bolulu1410 Mayıs 2024 . 12:55

   Bolu'da diğer sorunların çözülemediği/çözülmek istenmediği gibi bu yayla sorunu da çözülmez, kim ne derse desin ç ö z ü l m e z. Yayla adı üstünde ne için, hangi amaçlarla kullanılacağı gayet açık ve nettir, ama biz de bir sayfiye, yazlık amaçlı kullanılıyor, büyük bir ihtimalle en az yüzde 95'inde alt yapı yani kanalizasyon yok, açılan çukura ve oradan da yer altı sularına karışıp gidiyor. Yayla konusunda kanunun açık ve net şekilde yeniden düzenlenip uygulamaya geçmesi lazım. Amaç yaylacılık tamam, kişi bakacağı hayvana göre bir bina yapacak, her sene yaylaya çıkmadan önce Tarım Müdürlüklerinden alacağı üzerine kaç hayvan olduğuna ve yayla evini kullanabilme ruhsatı ile yaylaya çıkmalı, üzerine yeterli kadar (tabi ki bizzat yaylada kulak numaraları kayıtlı hayvanların kontrolü yapılmalı) hayvan olduğu takdirde yayla evini kullanma hakkının olması, yeterli hayvanı olmayanın yayla evi kullanma ruhsatının verilmeyerek kullanma hakkının kısıtlanması gereklidir. Yoksa yaylalarda bulunan villalar mantar gibi bir şekilde yükselir, arada bir üç beş evi yıkarlar ama kalanların büyük bir kısmı yine yazlık olarak kullanılmaya devam eder. Yayla olarak gerçek anlamda kullanılması gereken dışında villa/iki üç katlı binalar derhal yıkılmalıdır, dır da maalesef diğer konularda olduğu gibi bu da bizim boşu boşuna yazıp çizmelerimizde kalır. Zenginin malı züğürtün çenesini yorar misali, bu böyle gelmiş böyle gider.
  • işçi10 Mayıs 2024 . 12:12

   betonarme evlere hala bizim yaylada bir şey diyen yok adamın köyde öyle lüks evi yok hayvan besliyor diye bütün bahçeleri açtırıyor kendisine engel olan ağaçları bir bir kesiyor talan ediyor orman bölge müdürlüğünün sesi çıkmıyor her taraf hayvan gübresi yaylanın içinden dereler akıyor muhtar sesini çıkartmıyor onunda eniştesi kendi yerleri telle çevrili çünkü ama ekipler gelince öne düşüp kim kimsesiz garibansa ekili yerlerini mahvediyor bir maydanoz marul ekersen suç marketten alacaksın ama hayvancılık önemli önümüz kurban allah fırsat vermesin size kötü niyetinizde boğulun
  • Doğrucu Davut.10 Mayıs 2024 . 12:00

   yayla evleri.;Hayvancılık yapanlara ihtiyaca göre serbest olsun. planlı ahır ve ev yapılmasına müsaade edilsin. ; hayvancılık yapan çiftçiler hariç diğer keyif için yaylalarda yaşayanlara ise ; en fazla 50-60 metre kare ve ahşaptan olsun.. betonarme yapılaşmaya ve 100 metrekareden büyük bahçeye kesinlikle müsaade edilmesin. . doğayı kirleten betonarme evlerin ve villaların tamamı yıkılsın.
  • abalı10 Mayıs 2024 . 11:51

   Gariban isen yayla evini yıkarlar, zengin isen ,AKP li isen istersen villa yap sorun olmaz, At yaylasında hayvancılık yapanlarınki yıkıldı, tarım il müdürlüğünde ÇKS kaydı olmayanlara yayla evi yaptırılmasın, başka türlü mera talanı önlenemez.
  • Bozuk düzen10 Mayıs 2024 . 11:31

   Tarım il müdürlüğü 2 yıldır defalarca dilekçe vermeme rağmen bana ev yaptırmadı. 60 yıldır hayvancılık yapmaktayız. Köyde hayvan otlacak bir alan yok. Hayvancılık yapana çadırı layık görüyorsunuz ama zengine 3 katlı villa yaptırıyorsunuz. Yazıklar olsun size.
  • Köprü10 Mayıs 2024 . 11:25

   köyl lü meme da rumuzlu beyefendi tam tamına özetlemiş.
  • Köylüm10 Mayıs 2024 . 11:22

   sıkıyorsa villaları milyonluk villaları yıksınlar.
  • yaylacı10 Mayıs 2024 . 10:47

   Bu yorum yapanlar köyle bağlantısı olsa, yaylada yeri olsa aynısını yaparlar.
  • Bolulu10 Mayıs 2024 . 10:29

   Yapı yapımı için bir model olmaz ise vatandaş olayı abartıyor devasa bir yapılaşma var. Benim düşüncem 3 tip 50 mt2 geçmeyecek 2 katlı altı ağır ustu bir kat ev model vereceksin kimse bunun dışında ev yapamayacak.1 +1 gibi bir yaşam alanı olacak bunun dışına çıkan kayıt altına almadığın yerleri yıkabilirsin. Yani bir tarih koyacaksın bu tarih den sonra sisteme uymayanın canını yak bir kuralın olmaz ise dingonun ahırına döner ortalık.Ha burada denetlemeyi Belediyeler vermiyeceksin onlar 18 madde diye vatandaşın donuna kadar alırlar arazilerini.
  • Bolulu10 Mayıs 2024 . 10:03

   3 katlı apartman lar var be onları ne zaman yıkarsınız?
  • Bolulu10 Mayıs 2024 . 10:00

   Yayla kışlak bununla ilgili kanun belki dedelerden kalma. Kanunda ev geçerli değil hayvan beslemek için geçici barınak çadır gibi bir şey den bahsediyor.50 yıllık kanunlarla ülke yönetmek şaşırtıcı bir durum insanların hayat yapıları değişti bu yayla sorunu aslında devlet sorunu çözemediği ve çözmek içinde bir çaba harcamıyor. Sebepleri 1957 yıllarda kadostra yer tespiti sağlıklı yapılmadığı için hak sahipleri eski osmanlı tabusunu işletemedi. Bunun sorumluluğu % 50 halkın suçu var vergi çıkmasın diye yerlerini kayıt altına almadılar.Şu an kanun osmanlı tabularını kabul etmiyor ve vatandaş atasından kalan bir yerine yerleşim yapamıyor. Bu tip yerlerden 90 yıllarda ecrimisil altında vergi alınıyordu sonra milli emlak vergi dairesi olarak düzenleme yapıldığı için bu vergiler iptal oldu. Yani bu sistemi akıl ile devlet bu işi çözmeli.
  • Köy lü meme da 10 Mayıs 2024 . 09:54

   Yıkım dediğimiz şey 22 yıllık akp iktidarının eseridir yayla evi nedirki turkiye yıkıldı her alanda maddi manevî
  • Ali10 Mayıs 2024 . 09:46

   Bolu daki tüm yaylalara bakılması lazım. Adamı tanıdığı olanlara dokunulmuyor. Göstermelik sesi çıkmayanları dokunup gidiyorlar. Bu yılının devamı gelmesi lazım. Yaylalar işgal altında.
  • Qwerty1410 Mayıs 2024 . 09:46

   Yazlık olarak kullanılanlar, meyhane gibi kullanılanların tamamı yıkılıp, gerçek amacıyla kullanılması sağlanmalı.
  • Dülo Dülo10 Mayıs 2024 . 08:21

   Çiftçi rumuzlu yorumcuya aynen katılıyorum..
  • Emekli10 Mayıs 2024 . 07:48

   Adamlar resmen kaçak yazlık yapmışlar, köyde oturmayan,yaylaya çıkmayan kim varsa hepsini yıkın.
  • çılgın filozof10 Mayıs 2024 . 01:00

   Diğer yaylalara da bakın sadece at yaylası değil doğayı katlediyorlar. Gidin bakın Kırha yaylasına yanında bulunan kınık yaylasına sarı alan bölgesindeki yaylalara sonradan yapılan evleri hepsini yıkın. Göstermelik bir iki ev yıkıp bırakmayın. yaylaların özelliği kayboluyor. hepsi köy gibi oldu. tapusuz yazlık köy vesselam
  • Vurun abalıya10 Mayıs 2024 . 00:18

   Bizim yaylada yabancıların evleri var, köyden kimse tanımıyor. Hafta sonu kafa çekmeye geliyorlar. Muhtar avantasını alıp yaptırdı. Hayvanı olana da ev yaptırmıyorsunuz ya da yapmışsa yıkıyorsunuz. Yıkıma önce eski belediye başkanı alaattin yılmaz’ın evinden başlayın. Hayvancılık yapmıyor sonuçta
  • Halil9 Mayıs 2024 . 21:48

   Yİne fakir fukaranın tellerini, tahta darabalarını yıkmışsınızdır. Zengininkine gelince bir şey yap/a/mıyorsunuz, neden? Gücünüz hep garibanlaramı yetiyor! Aynı yerleşim yeri nüfusuna kayıtlı olan vatandaşların kendi yaylasına ahşap ev yapması yada geçici barınak yapması, hayvancılık işine izin verilmesi gerekir.
  • Levent Sağlam9 Mayıs 2024 . 21:16

   Bu yıkımı gerçekleştirenleri kutluyorum. Ellerine sağlık...
  • Çiftçi9 Mayıs 2024 . 20:50

   Hayvan varlığı olmayan herkesin evi yıkılmalı, ama yıkamazsınız çünkü siyasilerin yaylada villaları var. Gariban köylüye, hayvancılık yapana yeter gücünüz. Artık çekin ellerinizi köylünün üzerinden. Hayvancılık yaptırmamak için elinizden geleni yapıyorsunuz

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Yüksel Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak