Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

"Laiklik düşmanı eğitim modelini kabul etmiyoruz"

"Laiklik düşmanı eğitim modelini kabul etmiyoruz"
  9 Mayıs 2024

  TMMOB'dan MEB'in yeni müfredat taslağına tepki: "Laiklik düşmanı eğitim ...

      TMMOB'dan MEB'in yeni müfredat taslağına tepki: "Laiklik düşmanı eğitim modelini kabul etmiyoruz"

      TMMOB, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" kapsamında MEB'in hazırladığı yeni müfredatı hakkında, "laiklik düşmanı ve bilimi dışlayan eğitim modelini kabul etmiyoruz" diye açıklama yaptı.

        Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Perçin Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı yeni eğitim müfredatını kabul etmediklerini belirttikleri açıklamada, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”, iktidarın YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, tarikat ve cemaatlerle işbirliği içinde yürüttüğü 4-6 yaş Kur’an kursları, ÇEDES gibi projeleri ve geçmişteki gerici uygulamalarını tamamlayıcı niteliktedir" ifadeleri kullanıldı.

        Meslek odalarının Milli Eğitim Bakanlığının, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” kapsamında hazırladığı yeni müfredat hakkındaki ortak açıklaması şöyle:

       “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” laiklik düşmanı, bilimi ve fenni dışlayan gerici bir eğitim-öğretim modelidir! kabul etmiyoruz!

        AKP iktidarında Cumhuriyetin laiklik, çoğulcu demokrasi, kamu/toplum yararı, bağımsız yargı gibi pek çok alanda olduğu gibi eğitim-öğretimde de karşı-devrimci nitelikte köklü dönüşümler yaşanmıştır. İstanbul Sözleşmesi’nin feshi, aile çalıştayları, Medeni Kanun’un değiştirilmesi, karma eğitimin kaldırılmak istenmesi ve yükseltilen şeriat talepleri ile Türkiye’nin yönü çağ dışı bir rejime çevrilmiş durumdadır. Oluşturulan fiili durumlar Anayasa değişiklikleri ile kalıcı hale getirilmeye çalışılmış ve çalışılmaktadır.

       "YERLİ VE MİLLİ DEĞERLER PROPAGANDASI"

        AKP iktidarı döneminde okul öncesinden üniversitelere kadar bütün öğretim programları birçok kez değiştirilmiş, gerici ve piyasacı uygulamalar egemen hale getirilmiştir. Darbecilerin 12 Eylül faşizmi döneminde din dersini bütün kademe ve öğrenciler için anayasal zorunluluk hale getirmesinin ötesine geçilmiş, laiklik, evrensel bilimin gerekleri ve demokratik normlar dışlanmış, müfredat dinin en gerici yorumunu esas alan sözde “yerli ve milli değerler” propagandasına dönüştürülmüştür. 

        "BİLİMSEL DERSLER ANGARYA GİBİ GÖSTERİLMEKTE"

         Bu gerici dönüşüm, Türk siyasetinin yumuşama dönemine girdiğinin iddia edildiği bir dönemde, iktidarın doğasına uygun olarak tüm hızıyla devam etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” daha isminden başlayarak bunun son örneğini olduğunu ortaya koymaktadır. Ortaya atılan bu model ile dilden tarihe, felsefeden fen bilimlerine varıncaya dek tüm laik ve bilimsel içerikler tamamen yok edilmekte, fizik, kimya, biyoloji ve matematik gibi evrensel ve bilimsel dersler adeta angarya gibi gösterilmektedir. Bilim ve fen bilgisine dayanan derslerin önemsizleştirilerek, ders programları içerisinde ağırlıklarının azaltılması ile mühendislik ve mimarlık eğitimlerinin niteliğinin daha da düşmesine neden olacaktır.

        "LAİKLİK KELİMESİ ANA METİN İÇİNDE HİÇ YER ALMAMAKTA"

         Diğer yandan 8. sınıflar için olan T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde ders adı dışında inkılaplar/devrimler yoktur; “laiklik” sadece bir defa ve en sondaki “anahtar kavramlar” içinde geçmekte ama bu sözde “anahtar kavram” ana metinde hiç yer almamaktadır. Söz konusu çerçeve metinlerde, “maarif” ve birçok Türkçe kökenli olmayan sözcük devreye sokularak Cumhuriyet döneminde dilin Türkçeleştirilmesi yönünde atılan bütün ileri adımlar yok edilmektedir. Gerçek ahlaki değerlerin ayaklar altına alındığı böyle bir dönemin iktidarı tarafından tanımlanan “Değerler” tüm ders içeriklerinde yaygınlaştırılmakta, fıtrat, mahremiyet, edep, iffet, sünnetullah gibi kavramlarla neredeyse bütün derslere dini bir içerik verilmekte, adeta yıllar önce AKP Genel Başkanı tarafından dillendirilen “Bütün okullar imam-hatip olacak” vaadi gerçekleştirilmektedir.

       Aile ve toplumsal cinsiyet ilişkileri, Medeni Kanun’un çerçevesini geçersizleştiren bir içerikte yer almaktadır. Aile kurmanın fıtrata uygunluğu, aile reisinin hak ve sorumlulukları ile devlet yöneticilerinin hak ve sorumlulukları arasında benzerlik kurulması, İslam Hukuku’nda aile kurmanın şartları, evlenme, boşanma, miras gibi konularda dini uygulamaların temel alınması, aileye ayet ve hadisler ışığında önem verilmesi söz konusudur. 

        "KADINLARI KAMUSAL ALANIN DIŞINA ÇIKARMAK AMAÇLANMAKTA"

         Modelde kadının çalışma hayatına girmesi, çocuk sayısı, evlenme yaşının yükselmesi, boşanma-ayrılma, tek ebeveynli aileler, çocukların ve aile büyüklerinin bakımında aile dışı kurumların yaygınlaştırılması sorun olarak sunulmaktadır. Kadınları kamusal yaşamın dışına çıkarmayı amaçlayan siyasal İslam ideolojisi, bunu tüm eğitim kurumlarında ve kademelerde yaygınlaştırmayı amaçlamakta, çocuk yaşta evlilikler olağanlaştırılmaya çalışılmaktadır.

        “Müfredat” ya da eğitim-öğretim programları, devletin eğitim sistemi üzerinden kendini ve temsil ettiği egemen sınıf çıkarlarını yeniden üretmesinin en güçlü ideolojik ve kültürel aracıdır. Bu yeniden üretimde bazı “değer” ve bilgiler doğru ve kabul edilebilir olarak görülürken, bazıları özellikle dışarıda bırakılır. AKP iktidarında da evrim, laiklik, fen bilimleri tarafından ortaya atılan bilimsel kavramlar, normlar ve evrensel doğrular dışarıda bırakılanların en ön sıralarında yer almaktadır. İçerik değişimiyle birlikte ön sıralarda, egemen mezhebe göre tanımlanan din, dinsel değerlere göre tanımlanan ahlak, aile, fıtrat ve istismar edilen yerli, milli gibi kavramlar yer almaktadır.

         Özetle, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”, iktidarın YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, tarikat ve cemaatlerle işbirliği içinde yürüttüğü 4-6 yaş Kur’an kursları, ÇEDES gibi projeleri ve geçmişteki gerici uygulamalarını tamamlayıcı niteliktedir. Model egemen mezhep eksenli dini temellere dayandırılan manevi değerler, ahlak, fıtrat gibi belirlenimler üzerinden siyasal İslamcı sömürü-rant, zulüm düzenine ucuz işgücü olarak hizmet edecek olan kindar-dindar kuşaklar yetiştirmeyi ve toplumu totaliter tarzda biçimlendirmeyi hedeflemektedir.

         TMMOB’ye bağlı Odalar olarak kamu/toplum yararı temelinde toplumsal yaşamın bütününe yönelik kamusal hizmet vermekle yükümlü olduğumuzun bilinci ile bilimi, laikliği, evrensel doğru ve normları savunmaya ve şeriat yönelimli gericiliğe karşı durmaya kararlılıkla devam edeceğimizi ülke kamuoyunun bilgisine sunarız.

  • Nurettin10 Mayıs 2024 . 12:14

   Hayrola, siz mühendislik işlerinize baksanıza. Debrem yönetmeliği, şehir planlama, kentsel dönüşüm…bir sürü iş var. Rayından çıkan eğitimi bırakında düzeltelim.
  • Esas Bolulu10 Mayıs 2024 . 09:28

   La sizin başka işiniz yok mu? Hışdamayın ordan!
  • Melahat Gürgenci10 Mayıs 2024 . 08:52

   Ülkedeki bütün değerleri yıkan, toplumun huzurunu kaçıran ve ülkeyi batma noktasına getiren AKP-MHP iktidarının Milli Eğitim Bakanının ürettiği “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” TMMOB'nin de belirttiği gibi laiklik düşmanı, bilimi ve fenni dışlayan gerici bir eğitim-öğretim modelidir... Cumhuriyetimize ve onun değerlerine sahip çıkıyor, bu ucube modeli reddediyorum. Herkesi aynı duyarlılığı göstermeye davet ediyorum.
  • Aydın Aydın10 Mayıs 2024 . 08:47

   Siz olumsuz yorum yapan trollere itibar etmeyin. Cumhuriyetimizin en önemli unsurlarından biri de laikliktir. Laikliğe toplumun tüm kesimleri sahip çıkmalıdır. Bu konudaki değerli katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.
  • Bolulu145310 Mayıs 2024 . 01:33

   Şu köle yetiştiren içi boş rantçı eğitim sistemi Bu Siyasilere bırakılmayacak hayatidir Fakat ne yazık ki gittikçe içi boşaltılıp daha da felakete sürükleniyor
  • İbrahim basar9 Mayıs 2024 . 23:14

   Üzerine vazife olmayan işlere burnunu sokan lüzumsuz şahsiyetler şimdide kendilerine bu işi bulmuş, işinizi yapsanıza kardeşim.
  • Bir Öğretmen9 Mayıs 2024 . 18:46

   Ya arkadaş siz işinize baksanıza 2001 öncesi dünya kadar yapı var Bolu'da . Onların dönüşümü işine baksanıza siz. Sizi ilgilendirmeyen işlere burnunuzu sokmayın lütfen. Biz eğitimciler zaten kendi aramızda tartışıyoruz.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak