Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

KKTC'de sahte diploma skandalı her geçen gün büyüyor

KKTC'de sahte diploma skandalı her geçen gün büyüyor
  7 Mayıs 2024

  KKTC'de sahte diploma skandalı her geçen gün büyüyor TRT ...

  Kuzey Kıbrıs 'sahte diploma' batağında

  ‘Üniversiteler ülkesi‘ olarak tanıtılan Kuzey Kıbrıs 'sahte diploma' batağında. Şu ana dek tek bir üniversitede sürdürülen ve üst düzey isimlerin de tutuklandığı soruşturma başka üniversitelere de yayılabilir.

  Güzelyurt’ta bulunan Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde (KSTÜ) ortaya çıkan sahte diploma skandalında mahkemeye çıkarılan son isim TRT Kıbrıs Temsilcisi Sefa Karahasan. Diken’den Cenk Mutluyakalı’nın haberine göre, dün gözaltına alınan Karahasan bu sabah tutuklandı.

  Mali polis, ‘sahte belge düzenlenme‘ suçlamasıyla tutuklanan Karahasan’ın, “İstesem tek günde de diploma alırdım” yönünde gönüllü ifade verdiğini belirtti.

  Mali polisin Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ndeki ifadesine göre Karahasan, diplomasına yönelik düzenlemeleri, hükümsüz tutuklu olarak cezaevinde bulunan KSTÜ’nün küçük ortağı ve genel sekreteri Serdal Gündüz’le birlikte yaptığını söyledi. Mahkeme, zanlı aleyhindeki soruşturmanın sürdürülmesi için üç gün tutukluluk emri verdi.

  Karahasan, eski cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’a yakınlığıyla biliniyor.

  ÜST DÜZEY TUTUKLAMALAR

  Soruşturmanın merkezindeki KTSÜ, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Levent Uysal’a ait. Uysal, soruşturmanın kurumun başvurusu üzerine başladığını öne sürmüştü.

  ‘Para karşılığı lisans, yüksek lisans ve doktora alınması’ şüphesiyle başlatılan soruşturma, ‘insan kaçakçılığı‘ şüphesiyle genişletildi.

  Bugüne kadar eski eğitim bakanından cumhurbaşkanı koruma polisine, Yükseköğretim Planlama, Denetleme ve Akreditasyon Kurumu (YÖDAK) başkanı ve üyelerinden bir yarbay ve polis müdürüne, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müdüründen Kooperatif Şirketler mukayyidine kadar onlarca isim tutuklandı.

  14 GÜNDE DÖRT YILLIK DİPLOMA

  Birçok kişinin derse dahi girmeden lisans ya da yüksek lisans diplomaası, hatta doktora aldığı ortaya çıktı. Bir hostesin 14 günde, dört yıl eğitim almış gibi üniversite diploması aldığı, özel kalem müdürü bir başka şüphelinin ise kayıt yaptırdığı gün okuldan mezun olduğu, dört yılda alınması gereken 61 dersi de birkaç dakikada tamamladığı bugüne kadar ortaya saçılan bilgiler arasında.

  Halen cezaevinde bulunan KSTÜ’nün küçük ortağı ve genel sekreteri Serdal Gündüz’ün ‘600’ü aşkın kişiye sahte diploma verdiğini’ itiraf ettiği de Kıbrıs Türk medyasına yansıdı.

  KIBRIS gazetesine göre 600’ü aşkın diploma polis ve askeri personelin yanısıra birçok devlet memuru ve çeşitli meslek gruplarından kişilere usulsüzce dağıtıldı.

  23 AKTİF, 12 ÖN İZİNLİ ÜNİVERSİTE

  Kıbrıs’ın kuzeyinde bugüne kadar 36 üniversiteye izin verildi, 23 üniversite aktif olarak eğitim verirken, 12 ön izinli yükseköğrenim kurumu da sırasını bekliyor.

  Son dönemde üniversite enflasyonu kadar ‘öğrenci izni’yle adaya gelen kontrolsüz nüfus ve yabancılar da gündemden düşmüyor.

  ÜNİVERSİTELERİ DENETLEYEN BAŞKAN DA TUTUKLANDI

  Tutuklular arasındaki Prof. Dr. Turgay Avcı Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Kuzey Kıbrıs muadili YÖDAK’ın başkanlığını yürütüyordu. Eski yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Hasgüler de tutuklu. Avcı’nın üniversitenin tıp fakültesi açma sürecinde 10 bin dolar, Hasgüler’in ise 4 bin dolar rüşvet aldığı öne sürülmüştü. Her iki isim de söz konusu suçlamayı reddetti.

  Avcı soruşturma üzerine istifasını verdi.

  KİMLER TUTUKLANDI?

  Bugüne kadar tutuklanan isimler şöyle:

  • Serdal Gündüz, KSTÜ’nun küçük ortağı ve genel sekreteri
  • Kemal Dürüst, eski bakan, üniversitenin mütevelli heyeti başkan vekili
  • Çelebi Ilık, Kooperatif Şirketler mukayyidi
  • Mahmut Barış Sel, Mağusa polis müdürü
  • Meray Dürüst, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müdürü 
  • Doç. Dr. Serdal Işıktaş, rektör yardımcısı
  • Amir Shakerifard, Uluslararası Ofis direktörü
  • Şerif Avcil, polis müfettiş muavini
  • Özgür Alp, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda yarbay
  • Prof. Dr. Turgay Avcı, YÖDAK başkanı
  • Prof. Dr. Mehmet Hasgüler, YÖDAK başkan yardımcısı
  • Derviş Refiker, YÖDAK genel sekreteri
  • Bengü Gazitepe, eski Türk Hava Yolları (THY) çalışanı
  • Muhittin Özsağlam, Çalışma ve Güvenlik Bakanlığı’nın eski özel kalem müdürü
  • Remziye Seven, içişleri bakanı sekreteri
  • Sefa Karahasan, TRT Lefkoşa temsilcisi, KSTÜ’nün mütevelli heyeti üyesi

  ÖRTBAS ÇABASI MI?

  Soruşturmalar sürerken KKTC Başbakanı Ünal Üstel’in başsavcıyla özel bir görüşme yapması da ülkede gündem olmuştu.

  Tepkiler üzerine başbakanlık, ‘rutin bir görüşme yapıldığını, Üstel’in üst düzey devlet yetkilileriyle bu tür görüşmeleri düzenli olarak yürüttüğünü’ açıklamıştı.

  Üstel’e yakınlığıyla bilinen bazı kişilerin sahte diploma sürecinde etkin rolü olduğu Kıbrıs Türk medyasında çok konuşuldu, ancak bu yönde herhangi bir resmi açıklama ya da tutuklama yapılmadı.

  KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, sahte diploma alan ancak kullanmayan kişilerin affedilmesini sağlayacak bir ‘pişmanlık düzenlemesi‘ önerdi. Tatar’ın önerisi, suça karışmış kişileri aklama formülü olarak değerlendiren hukuk çevrelerince tepki ve eleştiriyle karşılandı.

  2011’DEN SONRA ‘PATLAMA’

  Kıbrıs’ın kuzeyinde ilk üniversite 1979’da ‘Yüksek Teknoloji Enstitüsü‘ adıyla kuruldu. Şimdiki adı Doğu Akdeniz Üniversitesi.

  Resmi rakamlara göre 1979’dan 2011’e kadar Kıbrıs’ın kuzeyindeki toplam üniversite sayısı altıydı.

  1997’ye kadar Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) olmak üzere sadece dört üniversiteye izin verildi.

  2003’te Türkiye ile KKTC arasında imzalanan anlaşma kapsamında ODTÜ Kalkanlı’da kampüs açtı.

  2011’e kadar başka üniversite açılmasına izin verilmedi, ancak bu yıldan sonra tam bir patlama yaşandı ve sekiz yılda 28 üniversiteye ön izin verildi.

  Üniversitelerden üçü Türkiye ile imzalanan protokoller sonrasında, 10’u Türkiye’den girişimcilerce kuruldu.

  199 ÜLKEDEN 79 BİN 801 ÖĞRENCİ

  YÖDAK verilerine göre Kuzey Kıbrıs’ta 199 farklı ülkeden 79 bin 801 öğrenci eğitim görüyor.

  Bu öğrencilerden 7 bin 887’si KKTC, 39 bin 916’sı Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı, 31 bin 998 öğrenci ise diğer ülkelerden.

  6 bin 733 öğrenci kayıtlarda ‘pasif öğrenci’ olarak geçiyor.

  • Bolulu145310 Mayıs 2024 . 01:35

   Medyadaki , siyasetteki çoğu ŞARLATAN KUKLA da böyledir!!!
  • Gerçek9 Mayıs 2024 . 07:31

   Bu işin aynısını bu ülkede görürsek şaşırmam.Bu ülkedeki üniversitelerin Avrupa üniversitelerine denklik konusundaki durumu ne olur bir düşünün.Hiçbir Avrupa ülkesinde denklik kabul edilmez diye düşünüyorum.
  • Bolusporlu8 Mayıs 2024 . 23:56

   TC deki üniversiteler araştırılsın. Bu tip sahte mezunlar hocalık yapıyor mu diye...Hatta dekan, rektör vs olmuşlar mıdır? Eskiden Kıbrıs yabancı öğrenci yuvası idi. Şimdi sadece karabük ve aibü de 20 bin öğrenci var. Gelenlerin lise diplomaları gerçek mi diye kontrol ediliyor mu?
  • Bolusporlu8 Mayıs 2024 . 12:53

   Aynı yaklaşım TC deki üniversitelerde sergilense, kul hakkı yeme, eş-dost-cemaat-tarikat üyelerini üniversiteelre doldurma, rektörlerin her türlü yasayı ezerek kendilerini tek adam ilan etmeleri son bulur, liyakatli atamalar gelir.
  • lüx 8 Mayıs 2024 . 10:04

   islamcılık ile başlayan iktidar ve Müslümanların hüsranı,camilerde hz ömer hikayeleri anlatmakla topluma huzur,ahlak gelmiyor,yaşamak,yaşatmak lazım,onun için islam alemi kör topal gidiyor.
  • Kadı8 Mayıs 2024 . 09:48

   üniversitemi diploma fabrikasımı bu ne yahu kime güveneceksin
  • Sahtekarlar8 Mayıs 2024 . 09:07

   Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Kuzey Kıbrıs muadili YÖDAK’ın başkanlığını yürüten kişi de tutuklanmış. Afrikadan gelen öğrencilerin orada lise bile bitirip bitirmediği belli değil. YÖK güya Afrikadan gelenleri de denetliyor MUŞ. Vah benim ülkemin eğitiminin getirildiği noktaya ki vah ki vaaaaahhhh
  • TC de var mı8 Mayıs 2024 . 08:54

   Acaba ülkemizdeki üniversiteleri, özellikle de yabancı uyruklu öğrenci alan akademisyenleri bir araştırın bakalım neler çıkacak
  • Burhan8 Mayıs 2024 . 07:18

   Kıbrıs barış harekatında kaçırılan altınlarında haber olur mu gorecez... o hareketten sonra kimler kimler zengin oldu
  • Ali Özdemir 8 Mayıs 2024 . 06:51

   Haberde yer alan Sefa Karahasan ile tanıştım. O zamanlar Milliyet gazetesinin KKTC temsilcisi idi. Aslen Giresunlu.KKTC'de üniversiteyi bitirmiş. Orada kalmış. Yerel gazetelerde işe girmiş. Sonra Milliyet'in muhabiri olmuş. Son 5-6 yıldır da Anadolu Ajansı'nın temsilciliğini yapıyordu. Tanıştığımda iletişim fakültesi mezunu idi. Düzenin savunucusu bir kişidir. Asla katakulli işleri haber yapmazdı. Rutin haberleri iletirdi. Lüks içinde yaşıyordu. Bindiği arabalar fabrikatörlerde bile yoktur. Son olarak çakma üniversiteden yüksek lisans ya da doktora diploması satın almış. KKTC, Bulgaristan, Gürcistan, Moldova, Ukrayna, Arnavutluk, Romanya, Polonya, Sırbistan, ABD gibi ülkelerde yüzlerce, binlerce naylon diploma veren okulumsu şeyler var. Bu yapılara izin verenler suçludur. 5 yıl KKTC'de kaldım. Oradaki üniversitelerde ciddi bir eğitim düzeni göremedim. Okullar 14+14 hafta açık. Bunun yarısı şenlik, eğlence, eylem, grev, gösteri, reklam ile geçer. Bu ülkedeki okulları bitiren insanların yüzde 90'ına güvenmem. Bilgileri çok düşüktür.
  • Şevki8 Mayıs 2024 . 05:21

   Vaay! Üniversite diploması demek! Hem de sahte!
  • Metin Çelik8 Mayıs 2024 . 02:11

   Bu Tutuklamalarda emeği geçen güvenlik güçleri ile hakim ve savcıları kutluyorum. Ülkesinin Yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Hukuk devletini Kurtarmışlardır. bizde de Öyle hakim ve Savılarımız var ki. Mahkeme Kararları incelendiğinde 8-10 Yıl ceza alması gereken insanlara BERAAT Kararları veren Hakimler Kimlerden güç alıyorlar bilmiyorum ancak. Savcılarımızın verdiği kovuşturmaya gerek olmadığına dair kararlar ve Yine Sn alagözün başına gelende olduğu gibi kişisel verileri yayınlamaktan adama kaç yıl ceza verdiler hapse attılar. ama aynı suçları işleyen iktidar çevrelerinden çok sayıdaki kişiye beraat kararı verdiler. Adam Araçları pert ediyor ceza vermiyorlar beraat ettiriyorlar Bunlar da ülkemizde Hakimlik yapıyorlar. işte bizde de Tutuklamalar olmalıdır Hem de öylesine tutuklamalar olmadır ki. Her yerde Pislik irin gibi

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Önemli olan akıllı olmak değil, aklı yerinde ve zamanında kullanmaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak