Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Rektör'den sorularımıza adamakıllı cevap vermesini istiyoruz

Rektör'den sorularımıza adamakıllı cevap vermesini istiyoruz
  18 Nisan 2024

  Rektör'den sorularımıza adamakıllı cevaplar vermesini istiyoruz Daha önce Karabük ...

       Rektör'den sorularımıza adamakıllı cevap vermesini bekliyoruz

        Daha önce Karabük Üniversitesi'ne büyük çoğunluğu Afrikalı olan yaklaşık 20 bin yabancı öğrenci yerleştiren ekibin, iki yıldan bu yana Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne de 5  bin civarında yabancı öğrenci getirdiğini 1 seneden beri BolununSesi Gazetesi olarak bütün detayları ile sadece ve sadece biz yazdık.

        Geçtiğimiz günlerde Gazetemizden aldığı donelerle Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da Rektör'e sorular yönelterek konuyu gündeme taşıyan ilk siyasi kişi oldu.

       Rektörlük üniversitenin resmi internet sitesinden bu konuda ilk defa lütfetmiş ve tatmin edici olmayan bir açıklama metni yayınlamış.

        Rektörlüğün açıklama metninde kısaca; "...Üniversitemiz uluslararası öğrenci kabulünde, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanan Uluslararası Öğrenci Kabul Yönergesini uygulamakta, yönerge dışında herhangi bir öğrenci kabulü yapmamaktadır. Öğrenciler kayıt sürecinde diğer gerekli belgelerinin yanı sıra ilgili makamlardan aldıkları sabıka kaydını da sağlamak zorundadır. Buna karşılık tüm uluslararası öğrencileri peşinen suçlayan, töhmet altında bırakan ve hedef gösteren ifadelerin kullanılması iyi niyetle bağdaşmamaktadır..." denilmiş.

          BolununSesi Gazetesi olarak cevap alamadığımız sorularımızı Bolu Halkı adına tekrar soruyoruz;

       *YÖK, Karabük'ten sonra neden bizim üniversitemizin yabancı öğrenci kontenjan sayısını artırıyor?

       *Üniversitemiz rektörlüğünden yabancı öğrenci talebi gelmeden YÖK buraya 5-6 bin yabancı öğrenci kontenjanı açabilir mi?

        *Öğrencilerin kayıt sürecinde istenen belgeler arasında yer alan adli sicil kaydı belgesi, Türkiye'deki Adliyelerden alınmaktadır. Geldiği ülkede herhangi bir suça karışmış olan kişi, uluslararası polise (İnterpol) bülten çıkarılmadıkça sadece kendi ülkesinde suçludur. Türkiye'ye yeni giriş yapan kişi, kendi ülkesinde suça karışmış olsa bile, Türkiye adliyelerinde sabıka kaydının görünmesi mümkün değildir.

         *Rektör Alişarlı'nın Üniversitemizde görev yapan hocalara; "Yabancı öğrencileri sınıfta bırakmayın, geçiriverin" şeklinde telkinlerde bulunduğu hususunda bu iddiayı reddeden bir açıklama yapılmamış olması, bu iddianın doğruluğunu kanıtlamaz mı?

        *Rektörlüğün açıklamasında ilimizde kaç bin yabancı öğrenci olduğu neden yazılmamış. Rektörlüğün "Kamuoyu Duyurusu" başlıklı yazısında, yabancı öğrenci sayısı konusunda tek kelime yok, neden acaba? Bugüne kadar 5 binin üzerinde  yabancı öğrencinin kayıt yaptırdığı doğru mu? 
         *Büyük çoğunluğu Afrika ülkelerinden getirilen bu yabancı öğrencilerin cemaat bağlantıları var mıdır? Bütün bunları koskoca Afrika kıtasında organize etmek, birkaç kişiyle olacak işler değildir diye düşünüyoruz. Bunları organize edip getirenlerin iyi araştırılması gerekmiyor mu?   
         *Toplayıp toplayıp getirilen bu yabancıların kendi ülkelerinde lise bitirip bitirmedikleri beyana esas mı oluyor? Ellerindeki diplomaların sahte olup olmadığını kim teyit ediyor. 
         *Çoğu yabancı öğrencinin Türkçe öğrenmeden Üniversitemizden diploma alıp gittiği doğru mu? Bırakın Türkçe konuşmayı, ne istediğini söyleyebilecek kadar Türkçe kelime bilmeyen yabancı öğrencinin diploması ne kadar geçerli olacak?  
         *Karabük üniversitesine 20 bin yabancı öğrenci yığan kadroyu, Bolu'ya, üniversitemize getiren Rektör Alişarlı, Bolu'yu da yabancı öğrencilerin yığınağı haline mi getirmeye çalışıyor.
         *YÖK bu kadar fazla sayıda yabancı öğrencinin üniversitelere doldurulması sonucu eğitimde kalitenin düşeceğini nasıl oluyor da hesap edemiyor?
         *Ülkemizdeki üniversite diplomalarının denkliğinin Avrupa ülkelerinde kabul edilirliği, yarın kaldırılarak iptal edilirse, bizim diplomaların hiçbir kıymeti kalmazsa, bunun sorumlusu kim olacak? 
          *Bizim çocuklarımız aylarca kurslara özel hocalara bir dünya paralar verip iyi bir üniversite kazanma hesabı yaparken, turist getirir gibi ülkemize getirilip sembolik bir kayıt parası vererek, yabancı öğrenci kontenjanı üzerinden binlerce öğrencinin kayıt yaptırması nasıl kabul edilebilir?
          *Üniversitenin kapalı olduğu Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında bile, Afrika'nın bütün ülkelerinden, Ortadoğu'dan, Türki cumhuriyetlerden Vietnam'dan Endonezya'dan kimlerin organizasyonu ile turist olarak getirilen ve üniversitemize kayıt yaptırır yaptırmaz, harç bedeli ödemeden öğrenci kimliği ile ikamet izni alıyorlar. 
         *Yabancı öğrencilerle ilgili organizasyonların içinde hangi cemaatlerin, kimlerin olduğu, bu yabancı öğrenciler üzerinden nasıl büyük bir rant döndürüldüğü, bu işin içinde olanların yurt dışı giriş çıkışlarının, mal varlıklarının çok iyi irdelenmesi gerekmiyor mu?                
          *Oturma izni verme konusunda kılı kırk yaran Bolu İl Göç İdaresi, sadece üniversiteye kayıt yaptırıp öğrenci belgesi alan yabancı öğrencilere kolayca ikamet izni veriyor. Bu nedenle öğrenci kimliği ile ikamet izni alanların bir çoğunun, Bolu dışında büyük illerde her türlü faaliyetlerde bulundukları bilinmiyor mu?  

         "Kamuoyuna Duyuru" başlığıyla yayınlanan açıklama metninde Rektörlük sadece sabıka kaydıyla ilgili bir açıklamada bulunmuş. Onun da Türkiye'den alındığı için yabancılar için hiçbir hükmünün bulunmadığını biz açıklamak zorunda kaldık.

          Rektör'den, Üniversitemiz Kurucusu İzzet Baysal'ın da ruhunu acıtacak olan, Bolu Halkı adına sorduğumuz bu konulardaki sorularımıza tek tek tatmin edici cevaplar vermesini bekliyoruz.   

  • Aibü sevdalısı20 Nisan 2024 . 18:39

   Bir yorumcu güzel yazmış, amaç vatan millet dinmi yoksa duygusal çıkarmı, bunu anlamak ve tartışmalara son vermek kolay, izzet amcanın emaneti aibü çok yıprandı ibrahim Kürtül. WhatsApp tan çok ilginç şeyleri durum yapıyormuş , şimdide bu yabancı öğrenci işinden ne kadarcık bir gelir hesabıba yatmış onu paylaşsın bizde inanalım bu vatan din davası olduğuna
  • Bilmem anlayabildiniz mi20 Nisan 2024 . 15:36

   Yabancı öğrenci konusunda işin içinde veya dışında olmaya gerek yok. Biraz araştırmanız bu işler nasıl oluyor siz de öğrenirsiniz. Ben bizzat gittim işin sorumlularına sordum bu işin usul ve esası nedir kaynağından öğrendim. Öyle kulaktan duyma bilgilerle külhanbeyliği yapılmaz. Adamlar oldukça şeffaf sorduğunuz her soruya cevap veriyorlar ama kimse duymak istemeyenler kadar kör değildir...
  • Bilmem anlayabildiniz mi 20 Nisan 2024 . 11:08

   İlk yorumunuzda olayların dışındaymış gibi sadece Ülke ve Bolu ekonomisini düşünürmüş gibi yorum yaptınız çok tepki aldınız , ikinci yorumunuzda ise tamda bu işin göbeğinde olduğunuz net şekilde belli ediyorsunuz. Düzeni ve işleyişi en iyi bilen ve uygulayan tümüyle menfaat ( maddi ) olarak gören , buna çalışan olduğunuz ortada. Umarım birgün paranın herşey olamadığını anlarsınız. Ukala ve çok bilmiş tutumunuzuda okuyanlar net olarak görüyorlar.
  • Fırıldak hüsamettin20 Nisan 2024 . 11:05

   Bu hüsamettin ne fırıldak adammış aibü sallanıyor onun adı hiç geçmiyor, hiç bir kapasitesi olmayan bu zat, rektörlük hayal ediyor, kimi rakip görüyorsa onun arkasından adice işler çeviriyor, anlaşılan teni hedefi enstitü müdürü. Fırıldak hüsamettinin onayı olmadan sinek uçamaz aibüde, eğer savcılık bir işlem başlayacaksan fırıldak hüsamettini bulmalı. Ondan başlamalı
  • Vatandas20 Nisan 2024 . 11:04

   Açlıktan yokluktan ne yapsak diyen yabancı öğrencilerin aylık 500 dolar harcıyor. İki kuruş para için toptancı halinde yük taşıyor adamlar.
  • Bilmem anlayamadık20 Nisan 2024 . 04:58

   Tek soru ve tek cevap, İbrahim Kürtülün adı geçiyor yorumlarda. Bu kişinin Bu işten kaç lira ücret aldığını dürüstçe yazarmısınız ey çok bildiğini anlatan adam
  • Bilmem anlayabildiniz mi19 Nisan 2024 . 22:53

   Arkadaşlar araştırmadan yapılan olumsuz yorumlar, gezi parkına benzer linç girişimi vatana ihanet kendinize vebaldir. Arkadaşlar gelen öğrenciler tamamen lise mezunu olup kendi ülkelerinde ve ülkemizde yapılan sınav sonuçlarına ve belirli kriterlere göre ve puan üstünlüğüne göre YÖK ün belirlediği ölçüler kapsamında alınıyorlar. Ülkemizde okumayı düşünen öğrenciler öncelikle büyükelçiliğimize başvurur gerekli güvenlik soruşturması ve sabıka ve sağlık durumları incelendikten sonra gerekli kriterleri sağladıktan sonra vize alabilirler. Burası keş cumhuriyeti değildir. Üniversiteye gelmeden önce büyükelçilik ve göç idaresinin kurallarını (denklik, sabıka, sağlık aşı vs) harfiyyen yerine getirir. Sonra üniversitenin sınav ve puan kriterlerine göre tercih ettiği bölümlerden birine ülke kontenjan durumuna göre yerleşir. Üniversiteye başvuran öğrenci adaylarından ortalama yüzde 10 u ancak yerleşir. Ayrıca emniyete sorun yabancı öğrenciler yıl boyunca kaç tane suça karışmış. Sağlık problemleri mi var. Hepsini düşünün sorun araştırın. Sonra Bir kez olsun vicdanınıza sorun ülkeye kazandırdıklarına bakın biraz da bu konuda olumlu araştırma yapsanız... Bilmem anlayabildiniz mi...
  • Mevzu Duygusal19 Nisan 2024 . 22:48

   Ülkede kanun varmış! Gel de gülme. Neyse, herkes enstitü müdürü İK'ye yükleniyor fakat yabancı uyruklu öğrencilerden sorumlu rek.yrd. AH'dir. Bu öğrencileri kabul etmeyen bölüm başkanlarına baskı kuran, derslerden zorla geçmelerini sağlayan oydu. İşler karıştı şimdi. Pek ses yok. Yine değişmeyen ekiple avrupa seyahati mi var acep. İK bir çok işe koşturan biri. Rektör insanlardan kaçmak yerine ortaya çıksın toplantı yapsın. Bu işlerin aslı astarı nedir izah etsin. Para kazanmak ise amaç açık açık söylensin. Kimse dışardaki fetö öğrencilerini eğitmek istemiyor.
  • Kendini akıllı zannedenle19 Nisan 2024 . 20:16

   Komedi desek komedi değil, önlerindeki ünvana baksan gerçekmi gerçek ünvanlar, ama kendilerrini akıllı zannediyorlar, YÖK'ün açıklaması yayınlanmış yabancı öğrencilerle ilgili, YÖK kimin yönetiminde hakyol, aibü kimin yönetiminde hakyol, hakyolcular hakyolcuları destekliyor, millet de saf yedi bu oyunu, insanlar bir yerleriyle gülüyorum sadece, benzer tiyatro oynayanlar Ege denizinde yunanistana kaçarken boğuldular.
  • İbrahim kıymaz 19 Nisan 2024 . 17:52

   Rektörlük gerekli cevabı verdi işinize gelmeyince,tekrar adamakıllı cevap falan demeye başladınız,adam gibi cevap verdi, anlayana,ülkede kanun var yetkililer var,
  • Yazık çok yazık19 Nisan 2024 . 17:18

   Şimdide sivil toplum kuruluşu altında dini topluluklara açıklama yaptırmışlar, bu yabancı öğrenci saçmalığına, bu diziler toplum kuruluşlarında söz sahibi iyi niyetli arkadaşlar, Karabük'e zina patladı, boluda da bu yolla patlarsa vebalini üsleniyormursunuz. I. Tırtıl ayda 80 ila 90 bin kazanacak diye siz bu vebale ortak oluyormusunuz
  • Dürüst19 Nisan 2024 . 12:31

   Bilmem anlatabildim mi Cevap ; Her durumu para ve maddi çıkar olarak görürseniz Milli , Dini ve Toplum değerleriniz zarar görür bunada göz yummak olur. Örnek verdiğiniz ülkeleri bu bakımdan incelemediğiniz ortada maalesef. Bir Toplum ne zaman yok olur..? ELBETTE DEĞERLERİNİ YİTİRDİĞİNDE.
  • Bilmem anlatabildim mi ye19 Nisan 2024 . 12:22

   Ya sen iyi bir müslüman olamassın, 12 bin yabancıyla para gelecek diye karabükte olduğu gibi zina patlasın mı bolu'da, makam, arsa, döner beleş yemek için her türlü yüzsüzlüğü yapmak güzel dinimizin neresinde var, yoksa sen şu tübitakta hak etmeden görev alanlardan birimisin,
  • Durdu19 Nisan 2024 . 10:28

   Bu Karabük ve izzetbaysal uni rektörü ahlaksızlık konusunda ilkeyi bitirmeye içmisler sonuçta akp nin politikasını izliyorlar bu soysuzlara hesap soracak merci de yok maalesef
  • İhsan19 Nisan 2024 . 09:46

   Düzce Bolu nun bir kasabası idi. Düzce 5 yıl sonra Bolu nun iki katı olur. Düzce çok geçmeden büyük şehir statüsü kazanır, Bolu da Bolulara kalır.
  • Salih Güven 18 Nisan 2024 . 23:48

   Her şeye maydanoz, üstün zekalı yazar Ali Özdemir begefendi hiç bu konularda suya sabuna dokunmuyor.. Bu konu hakkında iki kelam etse de aydinlatsa bizi
  • Şemsettin 18 Nisan 2024 . 23:46

   Karabük eklblnln akademlk nlteliklerl nedlr. Veterinerlik mezunu enstitü müdürünün doktorası nedir alanına ne glbl katkıda bulunmuştur? Yök tez merkezinden tezl lncelendlglnde o ağzında düşürmediği hak, hukuk, liyakatln ne olduğunu anlamak mümkün. Onlarca yıl bu şehre ve üniversiteye hizmet eden onlarca hoca varken yanında getirip TÖMER in başına getlrdlgi, enstitü yönetimine aldıklarının akademik olarak ne kadar yeterli olduğunu görmek mümkün. İki yılda enstitüde yapmış olduğu tüm hukuksuzluklar herkes tarafından bilinmektedir.
  • Salih Güven 18 Nisan 2024 . 23:37

   "Bilmem Anlatabildim Mi" adlı yorumcu: Konuyu saptırma.. Sen daha mevzuyu anlamamissin ya da işine gelmiyor.. İtirazımız, bu ogrencilerin geliş yöntemleri, gelişlerindeki kontrolsuzluk.. Şehrin ve üniversitenin olanaklari ve gelen kitlenin niteliği.. Sen Avrupa'dan Amerika'dan veya gelişmiş ülkelerden nispeten ekonomik durumları yeterli öğrenci getirdin de, bizmi itiraz ettik .?
  • Bilmem anlatabildim mi18 Nisan 2024 . 22:58

   Keşke 12 bin yabancı öğrenci gelse de Bolu esnafı bayram yapsa. Her öğrenci hiç harcamasa ayda 500 dolar harcama yapıyor. Yurtdışından kılçıksız para geliyor bir kaç akıllı da karşı çıkıyor... Sahi sordunuz mu yabancı öğrencilerle ilgili şehrimizde kaç asayiş olayı olmuş ve kaç sağlık problemi yaşanmış. Amerika Kanada İngiltere kendi ülkelerine öğrenci gelsin diye burs bile veriyor. Kendi ülkelerine öğrenci çekebilmek için ciddi kampanyalar yapıyorlar. Ve üniversiteye girişte bizdeki gibi katı kurallar yok...
  • istediğin yöne çekebilirs18 Nisan 2024 . 20:44

   Ortaçağ Avrupası ve İslam Alemi'nde insan kadavrasıyla çalışmanın yasak olmasından dolayı tıp alimleri, insan kadavrası yerine domuz üzerinde çalışmalarını yapıyorlardı. Günümüzde de bazı kalp hastalarına domuz kalbi nakli yapılıyor. Öncelikle veteriner olup, daha sonra tıp dallarında uzmanlaşan hocaların tıp fakültesinde çalışmasının ne mahsuru var?
  • abartı18 Nisan 2024 . 19:58

   Avrupa'daki bazı üniversiteler, daha fazla kolaylıklar sağlayıp öğrenci çekmeye çalışıyorlar. Örneğin, IE University, Segovia Spain. Kayıtlandıktan sonra bu üniversiteye gitmeye bile gerek yok! Kolayca B.Sc. derecesini alınabiliyor. Özellikle "Business" alanında çok iddialılar(!). İrlanda ve Portekiz'de de benzer üniversiteler var. Pandemi zamanında İrlanda'da online eğitimle "doktora" diploması veren bir üniversiteden bahsedildiğini anımsıyorum. Yine pandemi başladığında Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından, Amerika'dan hocalar getirtildiği "Mühendislik Sertifikası" adı altında yaz okulu düzenlediğini bildirir e-postalar gönderilmişti. Heyyat!, 4 yıllık mühendislik eğitimine gerek mi kalıyor? Eğitimin bozulduğu konusunda haberde ve yorumlarda yazılanlar, fazlaca abartılı.. Okuyucu yorumunda bu tür öğrencilerin kolayca geçmesi için rektör beyin öğretim elemanlarına baskı yaptığı yönünde ifadeler yazılmış. Bu ciddi anlamda tartışılması gereken bir konu. Yabancı öğrencileri malzeme yapıp, polemiğe giden bazı hocalar, ciddi anlamda zor olan bazı derslerde öğrencilere "bol keseden" öyle notlar ihsan ediyorlar ki, şok oluyorsun. Eminim ki, bu kavganın içinde olan bazı çok değerli ve çok istisnai hocalarımız, özellikle Afrika kökenli arkadaşlarını zor durumda bırakmayıp, AA, BA gibi notları ihsan edeceklerdir.
  • Mert Aydın18 Nisan 2024 . 19:39

   Malesef bu zihniyet her kurumda oldugu gibi üniversiteleride egitim kurumu olmaktan çıkardı.
  • El insaf18 Nisan 2024 . 17:53

   Yorumlara bakıyorum da herkes bol keseden sallıyor. Lütfen işin içeriğini bilmeden yalan yanlış bilgiler ile insanları zan altında bırakmayın. Sonra çok pişman olacağınız sözler söylemeyin. Sonuçta kul hakkı denen bir şey var
  • Doktor haklı18 Nisan 2024 . 17:48

   Doktor rumuzlu yazan kişiye hak veriyorum, çok kişinin ahı vardır bu rektörde. Kadro hakettiği halde alamayanlar, çok gecikmeli alanlar, görevlendirmeleri onaylanmayanlar, mesela eski rektör Hayri Coşkun’un ne kötülüğünü görmüş de adamın bilimsel projesine onay vermemiş şu anki rektör. Yoksa keyfiyetten mi yapılıyor bu işler, YÖK bu tür keyfi davranan rektörlere hesap sormuyor mu? Bu tür davranışlar hep YÖKün ve hükümetin itibar kaybetmesine oy kaybetmesine neden oluyor, ama hala nedense yerel seçimdeki tabloya rağmen yukarıdakiler olan biteni görmek istemiyorlar.
  • İtibar kaybı18 Nisan 2024 . 16:59

   Maalesef bu tür çıkışlarla ve haberlerle üniversitelerin yurt içinde ve yurtdışında itibarı zedeleniyor. Keşke Belediye başkanının bu iddiaları basına taşımasına gerek kalmasaydı. Sırf CHP li belediyeden iddialar geldi diye soruşturmadan rektörlük ve YÖK sahip çıkıyor malum kişilere. Aslında yıllardır vardı iddialar ama hep sümenaltı edildi YÖK ve hükümet tarafından, aman seçim var oy kaybederiz diye. Reisin haberi olsa bunlardan kimsenin gözünün yaşına bakmaz alıverir görevden, ama ulaşmıyor ki bu tür olumsuz iddialar etrafındaki kalabalık kitleden. İnşallah bu sefer reis duyar da halkın sesine kulak verir. Rektör mü yok atayacak başka, hoca mı yok uluslararası ilişkilerden anlayan bu işleri düzgün yapacak, atayın yenisini, sonra iddiaları araştırın. Bakın o zaman halkın gözünde nasıl itibar kazanıyor hükümet. Bolu da kaybedeceği kadar kaybetti oy zaten, yok bir şey olmaz diyorlarsa devam etsinler şaibeli işerin üzerine gitmeden siyaset yapmaya. Halk hepsini görüyor ve sağduyulu kararı veriyor, verecek de.
  • Münferit18 Nisan 2024 . 16:24

   Şimdi emekliyim ve ilk görev yerimdir orası. Bolu'yu çok severim. Bakir bir doğası ve vatansever insanları vardır. Yıllar önce, sığınmacılar hiç yok denecek kadarken bile yabancıya ev satmazlardı oralarda. Şimdi ülkemi karıl karış satmaya yeminli simsarlar oraya da üşüşmüş. Yazık, çok yazık. MADEM Kİ YAPAN, YAPTIRAN BELLİ. O HALDE UZLAŞIYI BIRAKIN, BİR ÇILGINLIK HERŞEYİ ÇÖZER.
  • Gülen Adam 18 Nisan 2024 . 14:45

   Bunlar seçimlerden de ders cikarmamisllar.. Durmak yok, yola devam.. :))
  • Kaliteli eğitime gel18 Nisan 2024 . 14:43

   Savunmaya bakar mısınız “Uluslararası öğrencilerin yurt dışında eğitim görme tercihlerinin ilk sebebi kendilerine sunulan nitelikli eğitim imkânıdır.” Türkiye de o kadar kaliteli üniversite varken neden Afrikalı öğrenciler özellikle Karabük ve Bolu yu tercih ediyorlar? Sebep iddialarda var zaten, bu ekip daha önce Karabük de öğrenci kabulünü kolaylaştırmış, firmalar üzerinden belli tarifelerle kolayca kabul belgesi veriyorlardı, sonra rektörle papaz olup görevden alınınca Bolu ya getirildi, Bolu da her nedense başka bu işi becerecek adam bulunamamış bu kişilere uluslararası öğrenci işleri verilmiş. Karabük de ne yaptılarsa aynısını Bolu da yaptılar. Yoksa öğrenciler Karabük ve Bolu nun kaşına gözüne kalitesine gelmiyor, en kolay nerden kabul alıyorlarsa oraya gidiyorlar. Tabiki yönetmeliklere uygun yaptıklarını söyleyecekler, YÖK hiç denetlemişmi ki bunları gerçekten. YÖK neden yabancı öğrenci sınavlarını üniversitelerin elinden aldı, artık sadece YÖK yapacak. Sebep bu sınavlar suistimal edilerek usulsüz öğrenci alımları yapıldı. Ama hiç bir rektör veya üniversite hakkında işlem yapılıp ceza alan duydunuz mu? Kol kırılır yen içinde kalır misali YÖK bu tür iddiaları incelemek yerine şaibeli yöneticilerini savunacak açıklamalar yapıyor. Uluslararasılaşma misyonunu savunun ama şaibeli yöneticileri de görevden alıp gerekli incelemeleri yaptırın, halk bunu bekler, ve yapılınca da takdir eder, bunları yapmadıkça cumhurbaşkanının emekleri zayi oluyor, oy kaybediliyor
  • Cadde Esnafı18 Nisan 2024 . 14:40

   Siyasetten desteksiz bu işler olmaaaaaz.. !!
  • Yazık18 Nisan 2024 . 13:58

   Üniversitenin düştüğü duruma bak.Altı tane Veteriner(Baytar) Tıp fakültesinde ders veriyormuş.Yazıklar olsun Alişarlı.
  • Melik18 Nisan 2024 . 13:46

   Mesele şu Boluda yabancı öğrenciler 6 bin tl veriyor veya eş dosttan birinden borç alıyor. Afrikadan vize alarak geliyor. Veya Diğer ülkelerden. 6 bin . Benim kızın dersanesi bu yıl 45 binden 120 bine çıktı. Sonra gelen öğrenci restoran inşaat vb. İş buluyor. İlk taksit 3 bini veriyor. Sonra ayda 15 20 bin kazanarak hem okuyor hem para biriktiriyor. Yani ülkeye dö iz girmiyor tam tersi. Geçen sene türkmen öğrencier vardı kaydoldular sonra yok ortada. Çorbacıda gördüm aylık 15 bine çalışıyor. Döviz geliyor mu? Gidiyor mu?
  • Deli 18 Nisan 2024 . 13:16

   Sorularınıza adamakıllı cevap vermesini mi bekliyorsunuz? Hem adam, hem de akıllı !..
  • hasan18 Nisan 2024 . 13:15

   bence sayın Şarlı görevden alınmalı
  • lüx 18 Nisan 2024 . 12:05

   suyun başı bulanık bu anlaşmalar yıllar önce yapılmış,rektörde uymak,uygulamak zorunda sonuçta hepsi bop a hizmet ediyor.Bir ülkenin sınırları neden serbest olur, bir ülkede neden vatandaşlık para karşılığı satılır,bir ülkede araziler neden yabancılara satılır bunlarada emlakçılar komisyon karşılığı aracılık eder,derdi vatan .millet olan bunları yapmaz,bunların derdi verdikleri sözleri yerine getirmek, görev bitince hepsinin yurt dışında sığınakları hazır.
  • EY GİDİ ALİŞARLI18 Nisan 2024 . 12:00

   Kimleri kimler için yarı yolda bıraktın, yetersiz olmana rağmen senin açıklarını kapatmak seni başarılı kılmak için mücadele eden adamların yerine niyetle getirdiğin adamlar seni bu hale soktu. Yinede üzülüyoruz kızamıyoruz düştüğün duruma, içtiğimiz bir bardak çay hatırına, en azından bu dünyalık, Üzücü yanı, Üstat Necip Fazıl Kısakürek'in şu sözünü seninde uygulamış olman ve başına bu durumların gelmesi; ne diyor Büyük USTAT " Basit kişiler hep ilgi görür, kaliteli kişiler hep yalnız kalır, çünkü ucuz malın alıcısı çok olur".
  • akademisyen18 Nisan 2024 . 11:49

   Rektöre haksız yükleniliyor yabancılar konusunda ve karabük ekibinin aibüye gelmesi konusunda, Tanju özcan da haksız yere bilmeden rektöre yükleniyor. Üniversitede kadrolaşmadan sorumlu kişiler samettin gündüz ve mustafa tanrıkuludur. Bunlarda rektörü bilemediğimiz bir nedenden! dolayı dinlemezler, kendi aralarında kavga halindedir. Karabük ekibine kadro planlamasını biri personelden sorumlu rektör yardımcısı, diğeri personel dairesi başkanı olarak bunlar yapmıştır. Rektörün tek hatası bunlara söz geçirememesidir.
  • Asıl mesele ne18 Nisan 2024 . 11:25

   Belediye başkanının çok vahim iddialarına rektörlükten hiçbir detay içermeyen ve cumhurbaşkanlığı ve YÖK ün çok da yerinde olan uluslararasılaşma stratejik hedefleri arkasına sığınan bir açıklama gelmiş. Tanju başkanın açıklamalarındaki iddialar ve suçlamalar aslında İzzet Baysal üniversitesinin uluslararasılaşmasına karşı değil. Mesele bunu yaparken yerel dinamikleri hesaba katmadan, Bolu daki devlet yurtlarında uluslararası öğrencilere kontenjan ayrılmazken, üniversite de bu öğrenciler için yurt imkanı sunmazken, binlerce uluslararası öğrenciyi birden Bolu ya getirip ev sahiplerinin ve özel yurtların insafına terk etmek, yüksek kiralar nedeniyle onlarca öğrencinin aynı evde yaşamak zorunda kalması, ekonomik olarak zorlanan öğrencilerin de Karabük de olduğu gibi gayrı meşru yollardan para kazanmaya çalışacakları hesap edilmemiştir. Mesele bu süreci kimlerin hangi firmalar ve cemaatler üzerinden ne faydalar sağlayarak yaptığıdır. Kimler uluslarası öğrencileri hangi firmalara YÖS ve üniversite başvurusu için yönlendirmiş, bu firmalar kimleri kaç kere yurtdışında ağırlamış. Yoksa tabiki de devletin ve üniversitelerin uluslararası öğrenci sayısını artırmak hedefi yerindedir ve olmalıdır. Ama bu işden belli kişi ve cemaatlerin rant elde etmesi kabullenilemez
  • Doktor18 Nisan 2024 . 11:01

   Sıradan görevlendirmeleri vermeyen rektörü garibanın ahı tuttu. Karabük'ten gelen, tokattan gelen. Yozgat'a gelen rektörü bu hallere düşürdü, rektör boludan sonra dostlarına ne diyecek, gittim boluya ettim içine döndüm evine i. Kalan ömrü mahcubiyet geçecek
  • Bolulu1418 Nisan 2024 . 10:58

   Sayın "ibrahim yıldırım" lütfen gerçeği yansıtan yorumlarınızı yapın da işin aslını bizde öğrenelim, bakın bir sürü laf ediyoruz, kimseyi haksız itham etmeyelim.
  • Dürüst18 Nisan 2024 . 10:53

   Balık baştan kokar diye güzel bir atasözümüz var. Evet aynen öyle.. Ülkeye para kaynağı için toprak ve vatandaşlık ile oturma izni devleti yönetenler tarafından verilmekte. Hal böyle olunca bu para kaynağından nemalanmak isteyen şuursuz kişilerde kendi düzenlerini kurarak menfaat elde etmektedir. İl yöneticilerimiz gerçekten Milliyetçi ve Bolu'yu seven kişiler ise bu duruma mani olurlar , olmazlar ise biz vatandaşlar olarak onlara gerekli baskıyı ve dayatmaları yapmamız gerekmektedir. Duyarsız kalınmaması gereken çok vahim bir durum lütfen bu konu için duyarlı olalım. Bu Aziz Vatan bizim peşkeş çekilmesine dur diyelim.
  • İbrahim yıldırım 18 Nisan 2024 . 10:36

   Bu yapılan yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır. Temelsiz veya eksik bilgi ile yapılan değerlendirmeler sadece daha fazla okunur olabilme çabasına işarettir.
  • Bolulu1418 Nisan 2024 . 10:29

   Evet, görüldüğü gibi bu iddialarda yenilir yutulur gibi değil. Peki İzzet Babamızın "EN BÜYÜK ESERİM" diye belirttiği Üniversitemizin bu hali ile ilgili Vakıf yöneticileri neden tek kelime etmez, daha önce de pek çok kez yazdım, bir iki sefer kendilerinin yönetim işine karışmadıkları şeklinde kaçak beyanlarını burada gördüm. Bakın kaç ayrı ciddi iddialar var, Vakfımızın yöneticileri gerçekten Bolunun en ileri gelenlerinden, arkadaşlar kimden korkunuz var, niye çıkıp da bu hususları tasvip etmediğinizi belirtemiyorsunuz, tamam yönetimin işine karışma yetkiniz yok ama heyet olarak basına açık toplantı yaparak şikayet edilen hususları kabul etmediğiniz şeklinde neden beyanda bulunamıyorsunuz, sizler ne iş yapıyorsunuz, bırakın o zaman İzzet Babamızın emaneti vakfı üniversite yönetsin, değişen bir şey yok ki, sizlerde işinize gücünüze bakın. Bu husus bir haksa ki bana göre öyle, haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan söyleminden dolayı ben şahsen Vakıf yöneticilerine hakkımı helal etmiyorum. Hadi buyrun,
  • Bolulu18 Nisan 2024 . 10:10

   Biz avrupaya turist olarak gitmek isteyelim vize alıncaya kadar kilot no kadar istiyorlar adamlar elini kolunu sallayıp ulkemize okumaya geliyor adamlarda hiv virusu embola her şey var ya hiç olmas ise sağlık kontrolü yapın.Afrijkalıları bu ülkeye doldurmaya sanırım yemin edilmiş hepsini alalımda kurtulalaım .
  • Şehir Emini18 Nisan 2024 . 09:44

   Bolu Şehreminin bu olan bitenden haberi yok mu yani?
  • Hakan Karakoç18 Nisan 2024 . 09:29

   Bolu'nun STK'ları, Bolu'yu yönetenler; halkın sesine kulak verin. Bu şehirde ve ülke genelinde bu millet Arapları ve diğer istilacıları sevmiyor ve istemiyor. Bu konuda seçimde sarı kartı gösterdik. Bizi dinlemezseniz yakında kırmızı kartı da görürsünüz.
  • Tuhaf18 Nisan 2024 . 09:20

   Merak ettiğim bir şey var.Üniversitedeki beyaz sakallıların ve siyah sakallıların hangi tarikatların adamı olduğu.
  • Erdemli18 Nisan 2024 . 09:09

   Bolu halkı olarak bu konuda uyanık olmalıyız. Ne oldukları belirsiz istilacı-göçmenlere ev kiralamamalı ve ev satışı yapmamalıyız. Aksi takdirde güzel Bolu'yu çok ararız ve çocuklarımız bizlere lanet okurlar...
  • Soruşturma buradan başlam18 Nisan 2024 . 09:06

   Savcılar hiç olmazsa yukarıdaki iddialardan şu kısmı araştırsalar çok somut deliller ortaya çıkar “ *Yabancı öğrencilerle ilgili organizasyonların içinde hangi cemaatlerin, kimlerin olduğu, bu yabancı öğrenciler üzerinden nasıl büyük bir rant döndürüldüğü, bu işin içinde olanların yurt dışı giriş çıkışlarının, mal varlıklarının çok iyi irdelenmesi gerekmiyor mu? ” duyumlar ilgili şahsın son 2 yılda en az 30 kere yurt dışı çıkışı yaptığı yönünde, ilgili şahsın uçak parası, otel parası ve diğer harcamalarını kimler karşılamış, rektörlük en azından bunları açıklasın, değilse savcılık bir el atsın artık.
  • Vay ki vay18 Nisan 2024 . 08:47

   Eeee seçimi çoğunlukla kaybetmiş iktidar şimdi de vatandaşı kaybettiği yerlerde böyle mi cezalandırıyor? Bizim evlatlarımızın ,yabancı uyruklu öğrencilere devlet kontejyanından yer verilerek hakkını çalıyorlar.Artık ülkemizde mülteci ve yabancı öğrenci falan görmek istemiyorum.Yabancılara ev kiralamayın ev satmayın bu ülkeye üç kuruş fazla para için zarar vermeyin.Çocuklarınızın geleceği için bunu yapmayın.
  • öğretmen18 Nisan 2024 . 08:46

   Belliki rektör ve yardımcıları yada ait oldukları cemaatleri son seçim sonuçlarına göre "batan gemiyi" terk ediyorlar. Seçim öncesi milli eğitim bakanlığı okulumuza yeni müfredatlar ile ilgili yazı gönderdi "Yaratılış görüşü" müfredata eklendi ve akp seçim öncesi bu düzenlemeden dolayı chp liler ve iyi partililer tarafından çok yıpratıldı. Şimdi sendikamızdan öğreniyoruzki eğitim sen baibü de bir öğretim üyesine evrimin eğitimdeki önemi ile ilgili hemde baibü konferans salonunda konuşma yaptırıyor. yani hükümetin büyük tartışmalarla aldığı chp ve iyi partilerins eçimde kullandığı tasarrufa karşı bir konuşma. rektör ve yardımcılarının onayı olmadan bu yapılamaz. dahada vahimi konuşmayı yapanın yönetimde olduğu ve bu rektör yada dekan tarafından idareci yapıldığı söyleniyor. Bu dahada vahim. Akp nin neden Boluda bu rektör zamanında önce belediye başkanlığını, sonra bir vekili sonrada büyük farkla yine belediye başkanlığını kaybettiği belli. Gelde yeniden refaha hak verme, cumhurbaşkanımızın atadığı rektörün yönetiminde yukarıdakiler oluyorsa daha ne olsun
  • Müyesser Mukser18 Nisan 2024 . 01:56

   Ben niye bu küçük sehirdeki eve 15-20 bin TL kira veriyorum..
  • Refik Altun18 Nisan 2024 . 01:50

   Sadece Rektör değil, Bolu halkina karşı, tüm parti yöneticileri, milletvekilleri ve STK yoneticileri de bu konunun takibi konusunda sorumludurlar.. Bolu için son derece kritik olan bu konuda konusmayacaksaniz, hangi konuda konuşacaksıniz.? 3 gün önce kapıya gelip oy istemek kolaydı..
  • Levent Sağlam18 Nisan 2024 . 00:47

   ÜLKEMDE VE BOLU'DA İSTİLACI-MÜLTECİ-GÖÇMEN İSTEMİYORUM...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Cehaletle deha arasındaki gerçek fark nedir biliyor musunuz? Dehanın sınırları var cehaletinse hiçbir sınırı yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak