Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

7 bin 531 öğrencinin kaçı yabancı?

7 bin 531 öğrencinin kaçı yabancı?
  19 Eylül 2023

  7 bin 531 öğrencinin kaçı yabancı? *Rektörün açıklamasına göre ...

        7 bin 531 öğrencinin kaçı yabancı?  
        *Rektörün açıklamasına göre BAİBÜ'ye kayıt yaptıran 7 bin 531 öğrencinin kaçı yabancı? Öğrencilerle ilgili bütün rakamları vermiş ama yabancı öğrenci sayısı konusunda tek kelime yok, neden acaba?   
        *Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne 5 bin yabancı öğrencinin kayıt yaptırdığı doğru mu? 
         *Büyük çoğunluğu Afrika ülkelerinden getirilen bu yabancı öğrencilerin cemaat bağlantıları var mıdır? Bütün bunları koskoca Afrika kıtasında organize etmek, birkaç kişiyle olacak işler değildir her halde. Bunları organize edip getirenlerin iyi araştırılması gerekmiyor mu?   
         *Toplayıp toplayıp getirilen bu yabancıların kendi ülkelerinde lise bitirip bitirmedikleri beyana esas mı oluyor? Ellerindeki diplomaların sahte olup olmadığını kim teyit ediyor. 
         *Çoğu yabancı öğrencinin Türkçe öğrenmeden Üniversitemizden diploma alıp gittiği doğru mu? Bırakın Türkçe konuşmayı, ne istediğini söyleyebilecek kadar Türkçe kelime bilmeyen yabancı öğrencinin diploması ne kadar geçerli olacak?  
         *Üniversite hocalarına yabancı öğrencileri geçiriverin şeklinde telkinlerde bulunulduğu doğru mu? 
         *Karabük üniversitesine 20 bin yabancı öğrenci yığan kadroyu, Bolu'ya, üniversitemize getiren Rektör Alişarlı, Bolu'yu da yabancı öğrencilerin yığınağı haline mi getirmeye çalışıyor.
         *YÖK bu kadar fazla sayıda yabancı öğrencinin üniversitelere doldurulması sonucu eğitimde kalitenin düşeceğini nasıl oluyor da hesap edemiyor?
         *Ülkemizdeki üniversite diplomalarının denkliğinin Avrupa ülkelerinde kabul edilirliği, yarın kaldırılarak iptal edilirse, bizim diplomaların hiçbir kıymeti kalmazsa, bunun sorumlusu kim olacak? 
          *Bizim çocuklarımız aylarca kurslara özel hocalara bir dünya paralar verip iyi bir üniversite kazanma hesabı yaparken, turist getirir gibi ülkemize getirilip sembolik bir kayıt parası vererek, yabancı öğrenci kontenjanı üzerinden binlerce öğrencinin kayıt yaptırması nasıl kabul edilebilir?
          *Üniversitenin kapalı olduğu Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında bile, Afrika'nın bütün ülkelerinden, Ortadoğu'dan, Türki cumhuriyetlerden Vietnam'dan Endonezya'dan kimlerin organizasyonu ile turist olarak getirilen ve üniversitemize kayıt yaptırır yaptırmaz, harç bedeli ödemeden öğrenci kimliği ile ikamet izni alıyorlar. 
         *Yabancı öğrencilerle ilgili organizasyonların içinde hangi cemaatlerin, kimlerin olduğu, bu yabancı öğrenciler üzerinden nasıl büyük bir rant döndürüldüğü, bu işin içinde olanların yurt dışı giriş çıkışlarının, mal varlıklarının çok iyi irdelenmesi gerekmiyor mu?                
          *Oturma izni verme konusunda kılı kırk yaran Bolu İl Göç İdaresi, sadece üniversiteye kayıt yaptırıp öğrenci belgesi alan yabancı öğrencilere kolayca ikamet izni veriyor. Bu nedenle öğrenci kimliği ile ikamet izni alanların bir çoğunun, Bolu dışında büyük illerde her türlü faaliyetlerde bulundukları bilinmiyor mu?  

         Sayın Rektör'den bu sorulara cevap vermesini bekliyoruz.   
   

  • Yasin21 Eylül 2023 . 20:13

   Bir üniversiteli olarak söylüyorum. Haberde dile getirilen bilgilerin hepsi doğru. Yurtlara müracaat eden yabancı öğrenciler alınmıyor. Kiralık ev bulamıyorlar. Yarın öğrenciler sokaklarda kalırsa demedi demeyin.
  • İlker Başkan21 Eylül 2023 . 19:45

   İyi düşünün lütfen... Ülkemize bilinçli bir şekilde Afgan, Suriyeli, Pakistanlı ve Araplar sokuluyor. Vatandaşlık veriliyor. Seçimlerde oy kullandırılıyor. Dünyanın hiç bir ülkesinde vatandaşlık bu şekilde kolaylıkla verilmez. Hiç bir ülkenin sınırlarından bu şekilde işgalcilerin geçmesine izin verilmez. Uyanın artık... Yoksa bir kaç yıl sonra çok geç kalmış olacağız. Ben ülkemin sınırlarından kontrolsüz bir şekilde giren istilacıları ülkemde İS TE Mİ YO RUM...
  • Ahmet Demir21 Eylül 2023 . 16:47

   Ali bey senin ne kötü bir hitap tazın var. En küçük eleştiriye kaba cevaplar veriyorsun. Kendine hakim olamıyorsan neden abuk subuk şeyler yazıyorsun.
  • Cadde Esnafı 21 Eylül 2023 . 11:38

   Bolulu14 : Anladık zaten ki , senin gibilere laf anlatmanın anlamsızlığını.. 30-40 yıl sonra memleketin ne hale geldiğini gördüğünde anlayacaksın zaten ne demek istediğimizi.. Ancak iş işten geçmiş olacak o zaman.. sıkıntı, senin ne hale geleceğin değil, senin gibilerin yüzünden masum çocuklarımizin Zarar görmesi .
  • Sahipsiz AİBÜ21 Eylül 2023 . 09:04

   Fedekar İzzet Amcamızın emaneti olan bir kurumun her bir biriminin ne kadar acemi, ne kadar iş bilmez, yöneticilikten bir haber insanlara emanet edildiğini gelen yazılardan anlıyoruz. Önce bilimselliği oldukça zayıf yeni rektör yardımcısı imzasıyla Bologna süreci derslerinin güncellemesi ile ilgili bir yazı aldık, bir resmi yazıda aba altından sopa gösterir gibi "yapılamama gerekçesinin rektörlüğe bildirilmesi..." şeklinde (ders düzenlemesinin yapılamama gerekçesi ne olabilir, maddi birşey yada fiziksel bir şey gerektirmeyen) makama ve devlet diline yakışmayan ifadeler içeren bu yazı liyakatı gösteriyor, şimdide kariyer merkezi müdüründen bir yazı geldi, işlevi etkinlik olan bir merkez müdürü, dekanlara yada yüksek okul müdürlerine doğrudan etkinlik planlayın diye emir ve talimat içeren yazı gönderiyor. Acemiliği, liyakatsızlığı görüyormusunuz, bu tip yazılar ilgili merkezin bağlı olduğu rektör yardımcısı yada rektöre iletilir, bu iki makam uygun görürse dekan yada yüksek okul müdürüne yazar, bir merkez müdürünün haddinemi dekana yada yüksekokul müdürüne talimat yada emir içeren yazıyı doğrudan göndermek, bu iki yazı Izzet Amcanın emanetinin kimlerin eline kaldığının en güzel yazılı delilidir.
  • Bolulu1421 Eylül 2023 . 02:29

   Cadde esnafı bırak yabancıyı türkü evine alirmisin almayacagina göre boş yapma
  • Erdem Ağırbaş20 Eylül 2023 . 20:26

   Bu ülkeye bilinçli bir şekilde Afgan, Suriyeli, Pakistanlı sokuluyor. Yapılanların amacı ülkeyi karıştırmak, Türk dokusunu bozmak ve bizi bir arada tutan değerleri yok etmek. Aklı başında hiç bir insan ülkeye 15 milyon yabancının sokulmasını kabul etmez. Ama burada yorum yapan bir takım insanlar ne yazık ki gerçeği göremiyorlar. Batının emperyalist güçleri bugüne kadar bölemedikleri toplumumuzu ülkeye kalitesiz, eğitimsiz ve ne oldukları belirsiz insanları sokarak bölmeye çalışıyorlar. Kişisel görüşüm bu yabancıların ülkeye sokulmaması yönündedir. Eğer geç kalınırsa çocuklarınıza hesap veremezsiniz.
  • Has Bolulu 20 Eylül 2023 . 18:59

   Gazetenizin yaptığı haberleri ciddiye alanlar ve sevenlerinizde varmış. Yarın gazeteyi ciddiye alıp gerçek rakamlar açıklanırsa bakalım ne denilecek.
  • Cadde Esnafı 20 Eylül 2023 . 17:07

   Gökhan gb mülteci ve yabancı sevenler, herbiri evlerine birer tane alsa sorun çözülür aslında...Alırlar mi: tabiki hayir . Bedavadan milletin sırtına sarmak varken..!!
  • HAS BOLULU20 Eylül 2023 . 17:01

   Gündeme getirdiğiniz için teşekkürler . Kamuran Bey. Bolunun gerçek sorunlarına sadece Bolununsesi değiniyor. Diğer gazeteler ucu hükümete dokunacak diye gerçek haberleri hep pas geçiyorlar
  • Bozkurt20 Eylül 2023 . 16:52

   Birisi yazmış, Başta Afganlılar ve Suriyeliler gönderilmeli diye. Delikanlıysan, ülkemiz üzerine bu kadar oyun oynayan, şerefsiz PKK.yı başımıza bela eden, ülkemizde darbeler yapan/yaptıran, bizi birbirimize kırdıran batı ve amerikalılar gitsin desene. Birde Türk Milliyetçisi görüntüsü vermek için Turan Türk adını kullanmış.
  • Gökhan20 Eylül 2023 . 16:03

   Yabancılara karşı önyargılı olmazsak, birilerinin dolduruşuna gelmezsek, her duyduğumuza sazan gibi atlamazsak, onlarıda insan olarak görürsek ve kabul edersek hiç bir şey olmaz. Bolu'da sırf yaptıkları yemekten dolayı bina baharat kokuyor diye bahane uydurup (ki sonradan Belediye Başkanının yabancı düşmanlığı gazına gelip aileyi apartmandan attırmak istediği ortaya çıktı) Suriyeli aileyi apartmandan atmaya kalkan apartman yöneticisi gibi adamlar olursa hep art niyetli bakarız yabancılara. Buda artık kronikleşir ve kendi kendini hasta eder.
  • 2023 kontenjanı20 Eylül 2023 . 14:55

   BAİBÜ, lisans bölümleri için belirlenen 3700 kontenjanın tamamı, ön lisans programları için belirlenen 2 bin 600 kontenjanın tamamından fazlası doldu.22 Ağu 2023
  • Bütün öğrenciler 20 Eylül 2023 . 14:52

   Bolu’daki üniversiteye girenlerin tamamı yabancı olamaz. Toplam öğrenci Sayısına bakmak gerekir. Yasala çerçevesinde katot yaptırmışlarsa mesele yok. Devlet karar verdiyse büyük oranda doğrudur. Fakat bu sene alınan bu kadar yabancı öğrenci olduğunu düşünmüyorum. Araştıracağım. Üniversite de ne olsa Bolu insanı beğenmiyor. İşin aslı çıksın. bakalım.
  • Turan Türk 20 Eylül 2023 . 14:36

   Tek kelime Türkçe bilmeyen birinin üniversite okuması ülkemizde ilginç. Ülke İşgal Altında. Başta Suriyeliler ve Afganlılar Gönderilmeli
  • Osman20 Eylül 2023 . 12:42

   Yabancı öğrenciler sorumlusu olan rektör yrd. sorun olayı. Kaç para ödüyorlar ve bazı şirketlerle anlaşmalı ve komisyon gibi laflar dolaşıyor açıklayın kaç para ödeyip geliyorlar? Devlet kontenjanımı var yoksa şirketler aracılığı ile parası olan mı geliyor? Açıklama yapmazlar. anladınız.
  • Gerçek20 Eylül 2023 . 12:13

   Sadece öğrenci belgesiyle oturma izni alan öğrencilere dikkat edilmeli.Üniversite değil sanki yabancılara ikamet hazırlayan ön bürü pozisyonunda. Göç idaresi de üniversiteye yetki vermiş ikamet talepleri burada alınıyor. Tabi bu işin finans kısmını kimse bilmiyor. Kimler bu öğrencilere rehberlik ediyor kimler?
  • MUSTAFA20 Eylül 2023 . 10:58

   Bizim yabancı öğrencilerle bir sıkıntımız yok bunlar demokratik ülkelerde olmalı ama sıkıntılı olan herşeyde olduğu gibi işi abartmamız devlet belli bir kontenjan oranında yabancı öğrenci kabul etmeli sonra bizi yabancı öğrenci düşmanı gibi gösteriyorlar
  • MELAHAT ŞAHİN20 Eylül 2023 . 10:28

   ÜLKEMDE BU KADARKONTROLSÜZ YABANCININ OLMASINI ÇOK TEHLİKELİ BULUYORUM. ŞEHRİMDE YABANCI İSTİLACI İSTEMİYORUM.
  • Gerede20 Eylül 2023 . 09:37

   Hele bir tane geredeli müteahit var. 1+1 lerin oluduğu apartmanına doldurmuş yabancı kız öğrencileri. Apartmanın kapısından erkek giremez diye şart koşmuş. Kızlara gelen ziyaretçilerin de dişi olmlası gerekiyor. Ama kendisi de hadım ağa gibi kızların arasında cirit atıyor.
  • Mustafa20 Eylül 2023 . 09:31

   7.531'ide yabancı olsa ne olur sanki.
  • Mehmet Can20 Eylül 2023 . 08:49

   Sorunun Muhatabı Milli Eğitim Bakanı ve YOK.Muhatabi yanlış yerde(Rektorde) aramayalim.!
  • Cadde Esnafı 19 Eylül 2023 . 23:19

   Normal demokratik ülkelerde bu gb önemli ve kritik soruları halk adına seçilmiş muhalefet partilerinin uyeleri irdeler, sorgular.. Ancak ülkemizde özellikle ana muhalefet lideri Kılıçdaroğlu veya ilimizdeki temsilcisi sn milletvekilinin bu gb konulari takip edeceğine inancımız pek yoktur.. Onlar daha çok Togg'la filan ilgililerdir.!
  • KÖYLÜ19 Eylül 2023 . 23:11

   BU HABER ULUSAL GAZETELERDE YAYINLANMASI LAZIM ADIM BAŞI ZENCİ YANLIŞ ANLAŞILMASIN IRKÇILIK OLARAK ALGILANMASIN AMA BU NEYİN NESİ BİRDENBİRE BU KADAR ZENCİ HAYRET EDİYORUM BİZİM ÇOCUKLARIMIZ İLERİDE İŞSİZ KALACAKLAR BU NE ALLAHAŞKINA
  • Doğrucu Davut19 Eylül 2023 . 21:50

   Türkiye bilinçli bir plan dahilinde yapılan bir işgal altında
  • sabahattin19 Eylül 2023 . 21:40

   Vallaha bu Afrikalı öğrenciler işi sarpa saracak oturdukları binalarda uyumsuzluk gürültü ve kurallara uymama gibi çok büyük şikayetler var
  • Selim S.19 Eylül 2023 . 21:37

   Hiç bir ülke yabancı bir ülkenin insanını sınırlarından bu kadar kolay sokmaz. Türk milleti üzerinde ciddi oyunlar oynanıyor. Ülkemize ve üniversitemize sahip çıkalım.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Kuvvete dayanmayan adalet âciz, adalete dayanmayan kuvvet zalimdir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bry Turizm