Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Sigortasız çalıştırdı, işten attı, maaşlarını da ödemedi

Sigortasız çalıştırdı, işten attı, maaşlarını da ödemedi
  18 Eylül 2023

  Sigortasız çalıştırdı, işten attı, maaşlarını da ödemedi Sigortasız çalıştırılan, ...

         Sigortasız çalıştırdı, işten attı, maaşlarını da ödemedi       

         Sigortasız çalıştırılan, maaşları ödenmeyen, üstüne üstlük kendi istekleri ile çıktılar şeklinde haklarında bildirim yapılan teskstil işçileri çalıştıkları firmanın önünde eylem yaptılar.  
         Ücretlerini almadıklarını ve işten çıkarıldıklarını belirten tekstil işçileri, çalıştıkları tekstil atölyesinin önünde eylem yaptı.

         Şehir Merkez ilçesinde 60 kişinin çalıştığı tekstil atölyesinde, sigortasız çalıştırılıp maaşları ödenmeyen tekstil işçileri eylem yaptı. 20 kişilik grup tarafından yapılan eylemde, iş yerinin sigortasız personel çalıştırdığı ve Afganistanlı, İranlı, Iraklı kişileri de kayıt dışı olarak istihdam ettiği iddia edildi.

       Temmuz ayı içerisinde yoğun mesai yaptıklarını belirten işçiler, yoğun çalışmalarına ve siparişleri yetiştirmelerine rağmen psikolojik baskı gördüklerini ileri sürdü. Atölyedeki siparişleri tamamladıklarını belirten işçiler, 25 Ağustos’ta maaşlarını alamadan işten çıkarıldıklarını dile getirdi. Öte yandan, işçilere SGK üzerinden yapılan bildirimde, hiçbir işçi istifa etmemesine rağmen, işten ayrılmaların, “istifa” yöntemiyle gerçekleştiği iletildi.

        Çalıştıkları iş yerinin kapalı olduğunu belirten işçiler adına basın açıklamasını okuyan İsmail İncebacakoğlu, şu ifadeleri kullandı:

         “Bizler Özay Moda Tekstil çalışanları olarak, hukuki süreci başlattık lakin avukat masrafları ve davanın sonuçlanma süresi bizleri daha zor durumda bırakmaktadır. Bizler mağdur olduk. Emeğimizi şu anda alamamış durumdayız. Özay Moda Tekstil’den yapıcı bir yanıt hala alamadık. Biz buradan şunu söylemek istiyoruz. Biz işverenimizden bize bir lütufta bulunmasını veyahut bize yardım etmesini istemiyoruz. Sadece ve sadece emeğimizin karşılığını istiyoruz. Çoğu arkadaşımız, elektriğini, suyunu ya da kirasını ödeyemedi ya da çalışırken başkalarına muhtaç kaldı. Okullar açıldı, çoğu arkadaşımız evlatlarının defterini, silgisini kalemini alamadı veyahut eksik aldı. Tekstil emekçisi arkadaşlarımızın bu derece zor durumda kalmasının sebebi bu işyeri ve işverenidir. Biz Özay Moda Tekstil çalışanları olarak şunları söylüyoruz. Biz kimsenin hakkını yemedik. Ama kimseye de hakkımızı yedirmemekte kararlıyız. Her hukuki yola başvurduk. Evlatlarımızın ve ailelerimizin rızkı olan bu emeğimizin karşılığını almak için bu onurlu mücadelemizi sürdüreceğiz.”


   

  • Halim24 Eylül 2023 . 14:19

   Şehrin göbeğinde hukuksuzluk var devletin birimleri malak.gibi yatıyor ne o ln ortakmsınız tekstilciyle neden görevinizi yapmıyorsunuz.
  • Aydın24 Eylül 2023 . 06:42

   ssk... Kurumu.... Vergi dairesi kurumu Memlketde pasif daha FAZLA denetim ŞART... Sigortasız çalışıp DEVLET den yardım alan yüzlerce kişi var.Kayıt dışı çalışıyorlar
  • TCK19 Eylül 2023 . 14:59

   Ağır Ceza Kesilmeli Sigortasız İşçi Çalıştıran İş Yerlerine
  • Bolulu1419 Eylül 2023 . 13:55

   SGK neden denetleniyor.isyerine gitmeye veya sormaya gerek yok dijitalden gormuyorlarmi bu devirde hala sigortasiz işçi çalıştırmak ayıptır ya

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Gündüz kandilini Hazırlamayan, gece karanlığına razı demektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak