Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

CHP'li Ateş: "1,5 milyon kadın işsiz, buzdağının görünen yüzü"

CHP'li Ateş: "1,5 milyon kadın işsiz, buzdağının görünen yüzü"
  16 Eylül 2023

  CHP'li Ateş: "1,5 milyon kadın işsiz, buzdağının görünen yüzü" ...

      CHP'li Ateş: "1,5 milyon kadın işsiz, buzdağının görünen yüzü"
        CHP Bolu Milletvekili ve Sanayi Komisyonu Üyesi Türker Ateş, Türkiye'de kadın işsizliği sorununa dikkat çekti. Ateş, “Kadın işsizliği, resmin tümüne bakıldığında açıklanan 1,5 milyonun çok ötesinde… İşgücüne dahil olmayanlar içinde 9,2 milyon ev kadını dışarıda bırakılsa da çalışabilir durumda olup iş bulma ümidi olmayan, iş aramayan veya ailevi nedenlerle çalışamayan en az 2 milyonun üzerinde kadın var” dedi. Ateş ayrıca bu konuda OVP'de 'reform' adı altında ortaya konanların eylem planlarının ötesine geçmediğini, hatta işgücü piyasasının geneli için güvencesiz ve ucuz işçilik riski taşıyan esnek çalışmanın yine gündeme getirdiğini söyledi.

         Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Türker Ateş, TÜİK’in verilerine göre 2022 yılında nüfusun yüzde 49,9'unu kadınların oluşturduğu ülkemizde işgücüne dahil olmayan 30,5 milyon kişinin ise yaklaşık yüzde 70'inin kadın olduğuna işaret etti. Ateş, Türkiye’nin %40 oranıyla kadınların işgücüne katılımında %65,8’lik ortalamaya sahip OECD içinde açık ara en düşük orana sahip olduğuna işaret etti. Ateş, şöyle konuştu: “Temmuz ayı itibarıyla kadın işsiz sayısı 1,5 milyon olarak açıklandı ancak asıl işsizlik rakamları bundan çok daha fazla… Ülkemizdeki yaygın ev kadını olgusu dikkat çekici. Ev işiyle meşgul olup işgücüne dahil olmayan 9,2 milyon kadın var. Eğitim çağında, çalışamaz halde ve emekliler dışında çalışma hayatında olmayan ve bu durumu ailevi ve kişisel nedenler ve bunun dışındaki diğer nedenleri gerekçe göstererek açıklayan kadın sayısı da 2,5 milyon. Kadına yalnızca ev içi rol ve sorumlulukları atfeden zihniyetin dönüştürülmesi şart ancak mevcut şartlarda oldukça zor. Oysa kadın istihdamının artırılması kadınların sosyal ve ekonomik alanda kendini gerçekleştirmesinin yanında yoksullukla mücadelenin, sürdürülebilir büyüme ve kalkınmanın sağlanması için de önemli.”

        İŞ BULMA UMUDU, SON 3 ÇEYREKTİR DÜŞÜŞTE

        TÜİK’in Temmuz verileri kapsamında işgücüne dahil olmayan ancak potansiyel işgücü içinde 1,9 milyon kadının yer aldığına işaret eden Ateş, “Bu kapsamda iş bulma ümidini kaybeden 911 bin, işbaşı yapabilecek olup iş aramayan 955 bin kadın kayda geçmiş. Son 3 çeyrek dönemdir aralıksız olarak iş bulma ümidini yitiren, işbaşı yapabilecek olup iş aramayan kadınların sayıları artıyor” dedi. Ateş, dikkat çeken bir diğer bulgu olarak, kadın nüfus içinde 15-24 yaş arasındaki genç işsizliğin son 15 yılda %40 arttığına işaret etti.

        OVP’DE GÜVENCESİZ VE UCUZ İŞÇİLİK RİSKİ

        Kadınların yetersiz eğitim ve iş tecrübesi nedeniyle de işgücü piyasasına girmekte zorlandığına değinen CHP’li Ateş ayrıca, ekonomik krizde işsizlikte beklenen artıştan kadın işgücünün daha hızlı etkilenmesi endişesi taşıdığını belirtti. Ateş, Orta Vadeli Program’ın (OVP) da çalışan kesimin geneli için güvencesiz ve ucuz işçilik açısından eleştirilen esnek çalışma konusu başta olmak üzere çeşitli riskler barındırdığını ekledi.

  • Rota21 Eylül 2023 . 07:53

   Metin Çelik size Bu vatanın ekmeyini yiyip PKK nın sözcülüğünü yapan Tanrıkulu gibi Adamlar lazım Sizin genel başkanınız Merhum Baykalı nasıl indirdi kaset kumpası bu lekeler size yeter
  • Metin Çelik20 Eylül 2023 . 19:58

   Rota Rumuzlu Sn Yorumcu . Bak Bu milletvekili tam da senin aradığın tipte bir adam. Esasen Sermayenin yön verdiği ve yön verdirmek istediği tipten bir vekil o da hiç hesapta yokken ne kadar para verdi ayrıca bilmiyoruz zaman sonra ortaya çıkar ama tam bir akp li seçmen kalitesinde bir adam bu. hemen partinize davet edin chp rozetini çıkarıp koşa koşa gecelek olan vekillerden birisi. tam senin aradığın gibi birisi Bir başka aynı karakterde olan Tanju Özcan da bunun gibi o da yıllarca chp milletvekili oldu esasen chp ile hiç bir alakası yokken sonra başkan oldu en sonunda chp den kovuldu tam sizin adamınız zaten akp li seçmenler tarafından seçilmişti lambanın ışığında seçilen bir adamdı
  • Mert.20 Eylül 2023 . 12:37

   21 sıradan 1. sıraya vekil atamasını gerçekleştir ve mutluluktan bahset. Alkış alkış
  • Rota19 Eylül 2023 . 13:57

   Sayın Vekilim CHP ye senin gibi milli yanı olan vekil lazım deyil sen Togg u niye ziyaret ettin Togg İtalyadan Gemi ile geliyor Ülkenin çökmesinden meded uman zavallılar seni hedef tahtasına koymuşlar deseydinki Engin Altay gibi hükümet iyi yapsada biz iyi demeyiz senden iyi kimse olmazdı bak çok bilmiş rahatsız olmuş Sayın vekilim CHP de senin gibi milli yanı olan vekillere ihtiyaç var PKK Ağzı ile konuşan Tanrıkulu gibi bu memleketin ekmeyini yiyip ülkenin batması bekleyen deyil ben CHP li deyilim ama seni sevdim aklı başında insansın
  • Seçmen18 Eylül 2023 . 15:22

   Bunu da bir tek siz düşünüyorsunuz Melih bey.Bolu insanı Bolu da görev yapmış araştırın araştırma neticesini bize de yazın o zaman.Ajan falan galiba o zaman! Bir parti binasından geçmemiş lafı her yerde parti binasından geçenlerinde seçimde kimler için çalıştığını duyduk.Onları da araştırın hazır eliniz değmişken.Chp kendi için de kendine muhalafet olmayı bırakıp bir ilerlese hele ki Şuan Türkiye’de bu kadar sorun varken.Daha iyi olcak gibi sanki!
  • Halim18 Eylül 2023 . 14:21

   Haa bu arada, Türker Beyle yaklaşık 3 yıl önce bir iş için görüştüm, oda olmadı. Olmadı diyede Sayın Vekilin aleyhine konuşamam. Neyse o.
  • Halim18 Eylül 2023 . 09:46

   Türker Bey, oturuşuyla, kalkışıyla, duruşuyla adam gibi adamdır. Beş yıl katlanacaksınız artık
  • Ali18 Eylül 2023 . 09:38

   Aslında çalışan kadınların kocaları evlerinde mutsuz, Hemen itiraz etmeyin, bir empati yapın isterseniz.
  • MELIH SENIL18 Eylül 2023 . 07:12

   SEÇMEN RUMUZLU ARKADAŞA... İSTERSE 12 AY 30 GÜN 24 SAAT UYUMASIN.SÜREKLİ ÇALIŞSIN.HİÇ PARTİ KAPISINDAN GİRMEDEN BİR GECEDE KILIÇDAROĞLU GİBİ YİNE KİMİN ADAMI OLDUĞU BELLİ OLMAYAN BİRİ TARAFİNDAN ATANAN ADAYIN NASIL VE KİMLERİN GİRİŞİMİYLE ADAY GÖSTERİLDİĞİ EN İNCE DETAYINA KADAR ARAŞTIRILMALIDIR
  • Seçmen18 Eylül 2023 . 00:01

   Türker Ateş Milletvekilidir.Neden biliyormusunuz?Milletin sorunlarını dile getirdiği için.Parti binasından geçmemiş önemli olan bu mu? Yoksa sorunları dile getirebiliyor olması mı önemli? Mhp ya da Akp seçtiğiniz Milletvekilleri seçtiğiniz andan itibaren Türkiye işe ilgili hangi sorunu dile getirmiş! Sorunumuz Türker Beyin dile getirdikleri mi yoksa düğün.dernek şimdiden düşülen oy toplama derdi mi? Sizin sesinizi meclise taşıyacaklara mı yoksa düğün dernek gezip Bolu ya uğramayan uğrasa da ulaşamadığınız vekillere mi ihtiyacınız var?
  • Metin Çelik17 Eylül 2023 . 15:44

   İteleye Kakalaya Cumhuriyet Halk Partisi Boludan Bir milletvekili çıkarabilmiştir. Türker ATEŞ ve özellikle TANJU ÖZCAN Saltanatlarından sonra Cumhuriyet Halk Partisi Bundan sonra Boludan Uzunca bir On Yıllar geçmeden asla Milletvekili çıkaramaz. Bu insanlar belki kendi çıkarlarına isim yaptılar ama Atatürke ve değerlerine dolayısı ile Yönetim Biçimimiz Olan Cumhuriyet Halk Partisine Çok Büyük Yanlış yaptılar. Cumhuriyet Halk Partisinin Bolu ilinde Bitmesine vesili oldular Bence görevleri de buydu. eğer Bu değilse O halde CHP Üst Yönetiminde Ciddi Derecede Akılsız insanlar var. ki zaten bu görülmekte
  • Metin Çelik17 Eylül 2023 . 15:41

   Sermayenin Sn vekili. Bir Rektör Yardımcısının da söylediği ve savunduğu gibi. Cahil insanların ferasetine inanan O şahsın söylediklerinin karşılığıdır Türker Ateş. CHP Milletvekilidir. Ben de Chp li bir seçmenim. Ama Türker Ateş Ya da gibi benzeri her kim varsa ben bu insanlara asla oy vermem. Türker Ateşe de oy vermedim. O benim değil SERMAYENİN VEKİLİDİR. FERASETİNE İnanılan Chl li seçmenlerin Milletvekilidir. O kadar işsiz Kadının olduğunu vekil olunca mı gördünüz. Sermayenin Mallarını KAZIK Fiyatlardan Satarak BÖLGE BAYİLEKLERİniz ve Bayilerinize Mal göndererek Bir koliyi yerinden alıp başka bir yere koydunuz mu. Sermaye size mal gönderdi onların mallarının dağıtımı yapmak O 1,5 Milyon dediğiniz gerçek Rakamların 10 Milyonların üzerinde olduğu kadınlarımızın ve diğer işçilerimizin haklarını sermaye mallarını dağıtarak nasıl tükettiğinizin acaba farkında varabilecek misiniz.
  • Aladağ 17 Eylül 2023 . 12:20

   Ülkemizin en önemli sorunlarından biri de kadınların iş gücüne katılım oranı. Gelişmiş ülkelerde kadınların çoğu çalışırken bizde bu oran son derece düşük.
  • Bayandan17 Eylül 2023 . 10:03

   Sayın Melih bey size katılıyorum kesinlikle doğrudur bu memlekette bedavadan millet vekili olmuştur.torpilin dik alası diye buna denir.
  • MELIH SENIL17 Eylül 2023 . 07:51

   YANLIŞ HABER... TÜRKER ATEŞ CHP Lİ DEĞİLDİR CHP YE OY VERMİŞ BİRİ OLARAK YAZIYORUM BU KONU KESİNLİKLE AYDINLATILMALIDIR. CHP NİN KAPISINDAN BİR KERE BİLE GİRMEMİŞ BİRİ NASIL OLURDA KILIÇDAROĞLU TARAFINDAN KAPALI KAPILAR ARDINDA YAPILAN GÖRÜŞMELER SONUNDA ÜSTELİK BİRİNCİ SIRADAN ADAY GÖSTERİLMİŞTİR.NASIL OLABİLİR BÖYLE BİR ŞEY VE HERKES NASIL OLAĞAN KARŞILAR AKLIM SIRRIM ERMİYOR HALA.ERSAN TÜRKOĞLU HALA NASIL SESSİZ KALIR VE İSTİFA ETME ONURUNU GÖSTERMEZ.TEKRAR EDİYORUM TÜRKER ATEŞ CHP MİLLETVEKİLİ DEĞİLDİR.NE OLDUĞU BELLİ OLMAYAN ODAKLARIN TOBB UN VE HİSARCIKLIOĞLUNUN MİLLETVEKİLİDİR...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Çok söyleyen değil, çok iş yapan yöneticeye muhtaçsınız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak