Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Haziran ayına nasıl başlıyoruz bir bakalım

Haziran ayına nasıl başlıyoruz bir bakalım
  1 Haziran 2023

  Haziran ayına nasıl başlıyoruz bir bakalım Ekli iki görsel ...

        Haziran ayına nasıl başlıyoruz bir bakalım

        Ekli iki görsel aslında Türkiye'nin özet mevcut durumu ve sudden stop & run off nedir anlatır özellikte. Yine de biz verileri irdeleyelim.

        BDI Baltic Dry endekse baktığımızda düşüşü görüyoruz endeks aslında an itibariyle 977 gerilemiş vaziyette. Dünya ticaret hacmi ve buna bağlı ülke büyümelerinde sorunu teyit eder trend de.

        Bize etkisi mevcut tcmb & bddk kur regulasyonları ile ihracatçının hem kendisi, hem de cari açık için pozitif değer yaratma kabiliyetinin her geçen ay azaldığını gözlemleyebiliriz.

        CDS risk (iflas etme olasılığı-temerrüt) baktığımızda Avrupa enflasyon ve faizlere rağmen stabil devam ediyor. Fikir vermesi açısından Danimarka 13,83, Hollanda 14,02, Almanya 14,15, Avusturya 15,11, İsveç 15,21, İngiltere 19,69, Finlandiya 21, Belçika 22,38, İrlanda 25,67, Fransa 26,98, Portekiz 50,41, İspanya 52,50, Yunanistan 92,63, İtalya 102,46, hepsinin toplamı 486,04 iken, Türkiye'nin Risk puanı ise 619 puanda.

        Bize etkisi bırakın yatırım, sıcak para için dış kaynak bulmak bir yana, kalan az buçuk yatırımlarında istikrarlı bir şekilde ülkeyi terk etmesi şeklinde tezahür ediyor. Wolkswagen - Honda - Opel - Oppo gibi önemli ihracat ve istihdam kapasitesi olan markalar ülkeyi terk ettiler. Daha kötüsü liyakat ve eğitimli bireyler dahi vize alamaz hale geldi.

        Bu tablo mevcut özel ve kamu ile banka borçlarının (sendikasyonları) için %10-11 yabancı para faiz yükü anlamına geliyor. Faiz borçları ana para borcu geçtiğinden aynı kredi kartlarında olduğu gibi limitler daraltılıp yenilenmediğinde işte birey - kobi ve devletin karşı karşıya kalacağı yakın gelecekteki durum aynı görseldeki resim gibi olacaktır.

        BDI & CDS ler başta KOBİ'lerin risk yönetimini uzun süredir uyardığım gibi önceliklendirmeleri gerekliliğini ortaya koyuyor.

        VIX korku endeksine baktığımızda ise ABD zenginler tarafı borç tavanı sorunu endekste konfor algısını çok etkilemiş gözükmüyor, bunda düşen enflasyonun etkisi olabilir.

         Kıta Avrupası, Asya Çin tarafı ise bence rahat değil, Türkiye ise uzun sürecek bir enflasyon ve düşük büyüme ile yoksulluk & fakirlik sınırının altındaki nüfusun daha da artacağı bir dönemi yaşıyor uzun zamandır, bu trend negatif gelişmeye devam edecek gözüküyor.

       Nakitte kalıp gider- gelir bütçelerinin tekrar ele alınması ve nakit akışının rasyonel ve sıkı takibi dönemidir artık önümüzdeki 3-5 yıl.

        Ne diyelim şans, aklını ve tercihleri ile risk yönetimini iyi yapanlardan yana olsun.

        Ender BALCI 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak