Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

Sarıpas ve Fungal hastalıklarına DİKKAT!

Sarıpas ve Fungal hastalıklarına DİKKAT!
  30 Mayıs 2023

  SARIPAS VE FUNGAL HASTALIKLARINA DİKKAT! Bolu’da Mayıs ayı boyunca ...

       SARIPAS VE FUNGAL HASTALIKLARINA DİKKAT!
       
         Bolu’da Mayıs ayı boyunca yağışların aralıksız devam etmesi bağıl nem düzeylerinin yüksek değerlerde olması ve artan sıcaklıklar nedeniyle tahıl üretim alanlarında pas başta olmak üzere mantari (Fungal) hastalıklara sebep olabileceği için, üreticilerin olumsuzluklara karşı tedbirli olmaları gerekiyor. 
         Konu hakkında açıklama yapan Bolu Tarım İl Müdürü İzzet Murat; “İl Müdürlüğümüz tarafından arazi çalışmaları ve sürveylerle olası hastalıklara karşı kontroller gerçekleştirilmektedir. Verim kaybı yaşamak istemeyen üreticilerimizin tarlalarını kontrol ederek, olası hastalık emarelerinde arazilerinde ilaçlı mücadele yapmaları gerekmektedir. İklim koşullarının hastalık için uygun gitmesi ve salgın oluşması durumunda kullanılacak ilacın etki süresine göre, ilaçlamaların tekrarlanması gerekebilmektedir. Üreten Bolu'muzun Üreticilerinin mağduriyet yaşamamaları adına verim kaybının en aza indirilmesi ve hastalığın ilerleyerek bayrak yaprağa (en üst yaprak) sıçramasını önlemek amacıyla, üreticilerimizin enfeksiyonun tarladaki seyrine ve yağış şartlarına göre hastalık etmenine karşı ruhsatlı bitki koruma ürünü ile ilaçlama yapması önem arz etmektedir. İlaçlamalar ve kullanılacak ilaçlar konusunda üreticilerimizin İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerimiz ile irtibat kurarak ilaçlar hakkında teknik destek alabilirler” dedi.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Düzce Çiçekçi