Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

AÇIK!

AÇIK!
  17 Mayıs 2023

  AÇIK! Bak güzel kardeşim; Seçeneğini yaptın, bugünkü hükümete; Üç aşağı, ...

  AÇIK!
  Bak güzel kardeşim;
  Seçeneğini yaptın, bugünkü hükümete;
  Üç aşağı, beş yukarı ‘devam’ dedin!
  Vardır senin de bir bildiğin!
  Demokrasi bu!
  Sen dediysen ve sen çoğunluktaysan;
  Verdiğin karar ‘hepimizi bağlar!’
  Bak bir grafik var yukarıda!
  O grafik diyor ki
  2015 de 23 milyar 
  2022 de 139 milyar TL olan bütçe açığımız;
  2023’ün sadece 4 ayında 382 milyarı bulmuş!
  Yıl sonunda beklenen yıllık açıksa; tam tamına 650 milyar TL.
  Bunun Dolar karşılığıysa 35 milyar USD
  Hatırlarsanız; Suudi’lerden 5 milyar 
  Ruslardan 10 milyar dolar borç geldi diye bayram etttik!
  O derece büyük!
  Bunları ben söylemiyorum!
  Gir Merkez Bankası sitesine; hepsi orada 
  Açık seçik ortada!
  Bir cümle vardır ekonomide;
  “Cari açık süründürür, bütçe açığı öldürür!”
  Cari açık kolay finanse edilir de 
  Ayağını yorganına göre uzatmadığının göstergesi bütçe açığı; ‘zor durumda bırakır!’
  İster cari, ister bütçe 
  Her açık; dış borç 
  Her dış borç; yüksek faiz demektir!
  İşte bunların hepsi;
  Yol su elektrik misali bize enflasyon olarak dönecek!
  Bugünkü pahalılığı mumla arayacağız!
  Yani,
  Siz dediniz ki 
  Bu açıkları verenler;
  Yürüsün gitsinler!
  Peki, sen bilirsin!
  Yaşa ve gör!
  Zaten çok sürmez 
  Yine yakın zamanda önümüz genel seçim!
  Nedret Yıldız 

  • öğretmen19 Mayıs 2023 . 12:05

   Dünyada numunelik bir ülke olacağız herhalde.
  • Zakir19 Mayıs 2023 . 10:45

   100. Türkiye yılına girdik. Taraflar arasında keskin çizgiler oluştu. Bütçe, ekonomi, işsizlik, gençlerin sorunları, eğitim, gelecek kaygıları, liyakat, tarım ve hayvancılık, konut arzı ve konut kiraları, gıda terörü ve kalitesi düştükçe artan fiyatlar, üniversitelerin çokluğu kadar iş alanlarının olmayışı, memur atamaları, işçi kadroları, emekli maaşları, asgari ücret, işçi ve memur maaşları arasındaki fark, suriyeliler, ıraklılar, afganlar, sığınmacılar, konuları bir tarafta. Emperyalist güçlerin Türkiye planları, terör örgütlerinin siyasete yakınlaşması, sınırlarımızda yaşanan kargaşa ve savaşlar bir tarafta. Her şeyden önce devletin bekası ile milli ve manevi değerlerin yaşatılması gelir Türk Milleti için. diğer konular zaman içinde mutlaka çözüme kavuşur.
  • Grafik 19 Mayıs 2023 . 03:23

   Grafik değeri TL bazında verilmiştir. dolar ve euro karşısında değişken olan bir değer. Askeri ücretteki artışı da verseydin. Yanında. Belki birazcık anlamı olurdu.
  • Dante18 Mayıs 2023 . 22:27

   Akıl ve bilim dışı faraziyelerle, cehalet, hamaset ve hamakat ile yol alanlar, kafalarına tarihin tokmağını yemeye mahkumdur. Başladığınız yer veya yolculuğunuz değildir aslolan. Yolun bitiminde tarihin sizi getirip bıraktığı yerdir. Gerçeğin peşinde aklın ve bilimin rehberliğinde yol aldıysanız tarihin medeniyetine, ters yönde gittiyseniz de tarihin çöplüğüne çıkar yolunuz. Otobanda ters yönde gittiğini kabul etmeyip "ne birisi, ne birisi, hebisi hebisi" deyip Temel'liğin anlamı yok. İnsanlık, bedelini acılarla, yıkımlarla ödeyerek kurdu uygar dünyanın normlarını. Yok ben bi de kendim deneyecem bakalım öylemiymiş, ya tutarsa deyip göle maya çalarsanız uygar toplumları tarihin gerisinde bıraktığı acıları tekrar tekrar yaşarsınız. Daha doğrusu olan halka olur, tepesindeki muktedir azınlığa değil. Halkın bişeyden haberi olmaz zaten; onlar sadece sahnede oynanan oyunu görürler, perdenin arkasındakileri değil. Cennetimi arıyorsunuz?; dünyanın ileri demokrasi coğrafyalarına, iskandinav ülkelerine vs. bakın göreceksiniz. Onlar aramadılar, kendi elleri ile inşaa ettiler kendi cennetlerini. Cehennemi mi arıyorsunuz? Hangi coğrafyalara bakacağınızı söylemeyeceğim. Gürültüden, patırtıdan, tozdan, dumandan, itiş kakıştan, kederden, ıstıraplardan anlarsınız zaten. Kapıyı kapayın, soğumasın!
  • Selçuk gedik18 Mayıs 2023 . 21:12

   Cari açık var ama togga karşı olan nedret, Tanju aldı belediyeyi kasa tamtakır, arsaları şirket üzerinden peşkeş...
  • İlhan18 Mayıs 2023 . 21:12

   Her zamanki gibi yine kaçırmışsın dostum doğalgaz borusunu döşediler taaaa afilyosa gabardin boruyu direk tüpraşa sen eski hikayeleri anlatıyorrun maralın peşini bırak az çevrene bak değişimi gör zengininiz biz fakir muhabbeti yapma bayıyor
  • Luzumsuz18 Mayıs 2023 . 15:30

   Huda par meclise girsede pkk boşmu durdu 61 vekil çıkardı bu demektirki terör mecliste ayrıca zaman herseyi gösterecek kim ne kadar bu millete zararlı.
  • YAMAN18 Mayıs 2023 . 15:23

   Bu grafik doğru mu bilemiyorum. Doğru ise gerçekten korkunç :( demekki vergilerde dışa bağımlılığı azaltamıyorum. Bu grafik bile TOGG gibi eksik olduğumuz kalemlerdeki yerli yatırımı artırıp dışa bağımlılığımızı gidermemiz gerektiğini gösteriyor. Benim anlamadığımı Nedret bey bu grafiği yorumlayabşliyorsa TOGG a yada yerli savunma sanayisine karşı cıkıyor yada burun kıvırıyor.
  • nedim mesud aaa18 Mayıs 2023 . 11:48

   tek cümle cevat yeter sana; "kIlıçdaroğlu çalınanları geri getirecek" ... ağnadınmı.
  • Bolulu1418 Mayıs 2023 . 10:07

   Sanık nedim mesud; gerçekten ben size inanamıyorum. Nedret bey 2023 yılının bütçe açığı 650 Milyar TL diyor sizde bunun gayet normal olduğunu, bunun yaklaşık 50 Milyar Dolar ettiğini ve bu rakamın gsmh içinde devede kulak kaldığını söylüyorsunuz. Beyefendi açık diyorlar gsmh ile bir alakası yok. Devletin gelirleri ile giderleri arasındaki açık yani gelen para giden parayı karşılamıyor üstüne 650 milyar TL açık veriyor ve bu 50 milyar dolar küçümsenecek bir para ise neden doğalgaz parası ötelendi 3,5-4 milyar dolar seneye kaldı. Allah aşkına bu açığın muhalefetle ne alakası var madem küçük bir para neden hükümet açık veriyor, yanlış ekonomik politikaları sonucunda bu kadar büyük açık verilebilir mi. Dikkatinizi çekerim sizin beğenmediğiniz 50 milyar dolarınız yok, olmadığı için sağdan soldan 5-10 milyar dolar borç alınıyor. Bu paralar faizi ile bizden çıkacak. Lütfen yanlış bir uygulamadan dolayı neden muhalefeti suçladığınızı, bu kadar açık vereni neden suçlayamadığınızı bir açıklayabilirmisiniz!
  • devam18 Mayıs 2023 . 09:31

   o kadar güzel yazmışsınız ki.. insanların gözü kör kulağı sağır ve inanın artık akıldanda sorunları olduğunu düşünmek üzereyim. ya dinlemiyorlar kemal beyi yada gözleri o kadar kör ki asla göremiyor ve duyamıyorlar. ülkeyi bir 5 sene daha karanlığa gömmeyelim lütfen. hüda parı meclise soktular yahu bundan kötü ne var sizler kızlarınız eşleriniz kardeşleriniz için hiç mi düşünmüyorsunuz geleceği? kimse hdp pkk demesin lütfen bu adamların yine meclise ilk girişi iktidar döneminde oldu. muhalefet onlarla yiyip içmedi öcalanı ekrana çıkarmadı imralıya heyet göndermedi. açın gözünüzü lütfen.
  • işçi18 Mayıs 2023 . 09:26

   Doğruları söylemek te muhalliflik oldu ya bu memlekette
  • Luzumsuz18 Mayıs 2023 . 06:54

   Seni secseydik keşke her konuya hakimsin sen bu memleket için ne yaptın ona bi bak, Tanju bey gibi birine oy verdin Bolunun içine etti,çokta sehiri bi gez,engelliler için ne yapılmış sana bi örnek gorme engellilere işaret bile yok,bebek arabalari dahil eğim yok kaldirimlarda çık bi dolaş öyle yazmayla olmuyor bu işler.
  • nedim mesud18 Mayıs 2023 . 03:37

   bak nedret bey, anlamakta ya zorlaniyorsun ya da muhalif gozlugun seni kör etmis, bu kadar acik var ise sen bu acigi 4 hatta 5 katina cikartirim diyen rte ne veriyorsa ben 2 katini verecem diyen kk ya hangi akil ve mantikla oy istiyorsun, eyt verilmis, dunyanin en buyuk depremleri yasanmis , devlet tum gucunu oraya aktarmis, ekstra acik verilmesi gayet dogaldir. turkiye cumhuriyeti devketi icin bahsettigin rakam 50 milyar dolar etmemektedir. bu rakam gsmh icin ise devede kulaktir. senin zamaninda 3 kurusluk devletlerden alinan 3 kurusluk paralara verilen faizler ile bile bu acik kapanirdi. muhalif at gozlugunu atip isine bakman temennisiyle,
  • Metin Çelik18 Mayıs 2023 . 02:13

   Sn Nedret Yıldız . Çok güzel bir yazı yazmışsınz. Bolunun sesi okuyucularını bilgilendirme amaçlı yazdığınız bu yazı Sevgili Aysun KAYACININ hedef aldığı kitle tarafından hiç bir anlam ifade etmiyor. asıl sorunumuz bu işte eğitimsizlik cehalet. bilgisizlik. Onlar ne anlar cari açıktan milli gelirden . Onlar Bütçenin ne olduğunu bilmezler ki. Onlara deveye diken daha hoş geliyor. Ne halleri varsa görsünler. Batmış bir ülkenin, Satılmış görevlilerinin hainliklerine kürek çekmeleri . sizin benim gibi aklı başında olanlara zarar veremez. Hatırlatmak isterim. Karısını Kızını istesinler vereceğini açıklayan insanların celladını ilah gören namussuzların olduğu bir çoğunlukta kendi amaçlarımızın peşinde koşmamız çok daha huzur verecektir. Saygılar sunar bu güzel Yazınız için şahsen kendi adıma teşekkür ederim.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak