Bolu'da BolununSesi Gazetesi okunur

SGK uyuyor, şikayet yoksa devam diyor !

SGK uyuyor, şikayet yoksa devam diyor !
  2 Ağustos 2021

  Türkiye, sayıları 1 milyonu bulan ve kayıt dışı biçimde ...

          Türkiye, sayıları 1 milyonu bulan ve kayıt dışı biçimde çalıştırılan göçmene ev sahipliği yapıyor.
          AKP’nin göçmen politikası iş yaşamını kuralsızlaştırıyor. CHP’li Veli Ağbaba’nın raporuna göre Türkiye, sayıları 1 milyonu bulan ve kayıt dışı biçimde çalıştırılan göçmene ev sahipliği yapıyor. SGK uyuyor, şikayet yoksa devam diyor !

          CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, göçmenlerin ucuz işçi olarak çalıştırılmasını değerlendirdiği bir çalışma yayımladı. Çalışmaya göre, Türkiye’de 1 milyona yakın Suriyeli göçmen kayıt dışı ve düşük ücretlerle istihdam ediliyor.

         1 MİLYON GÖÇMEN KAYIT DIŞI ÇALIŞTIRILIYOR
         Kayıtlı Suriyeli göçmenlerin yüzde 20,4’ü 15-24 yaş arasından oluşurken, nüfusun yüzde 29,8’i ise 10 yaş altı çocuklardan oluşuyor. Resmi olmayan verilere göreyse, genç nüfus ve üzeri göçmenlerin 1 milyonun kayıt dışı çalıştırıldığı düşünülüyor. AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay’ın “İşverenler, yatırımcılar, sanayiciler Suriyelilerden çok memnun. Çok önemli bazı yerlerde Suriyelileri çekin, bu ülke ekonomisi çöker” sözlerini değerlendiren Ağbaba, mülteci politikalarının sömürü düzeni üzerine kurulduğuna dikkat çekti.

        AKP,YOKSULU YOKSULA KIRDIRMAKTADIR
        Türkiye’de iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin yüzde 65’nin Suriye vatandaşı olduğu belirtilen çalışmada Ağbaba, “Çalışma yaşamının kendi işçilerimizi getirdiği sömürü koşulları ülkemizde çalışan göçmen işçilere de yapılıyor. AKP iktidarı bu politikasıyla yoksulu yoksula kırdırmaktadır” ifadelerini kullandı.

        KAYIT DIŞI ÇALIŞMA CAN ALIYOR!
        Çalışmaya göre, Türkiye’de izinli yabancı çalışan sayısı 2019 yılında 145 bin 232 kişiyken, bunun 63 bin 789 Suriyeli işçilerden oluşuyor. Araştırmada kayıt dışı çalıştırılan Suriyeli göçmenlerin yoğun olarak tarım, inşaat, tekstil gibi sektörlerde istihdam edildiği belirtildi. Ağbaba, bu iş kollarında iş cinayetlerinin ve düşük ücretlerin verildiğini söyleyerek, 2015-2020 yılları arasında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren 558 göçmen olduğuna dikkat çekti. Hayatını kaybeden işçilerden yüzde 13’ü Afgan, yüzde 65’i Suriyeli ve geri kalan yüzde 22’sinin başka ülkelerin vatandaşı olduğu ifade edildi.

  • Şair5 Ağustos 2021 . 08:13

   Uyan eyy Türk milleti ve ülkene sahip çık... Suriyeli mültecilerin yoğun yaşadığı bölgelerde işsizliğin arttığı enflasyonun yükseldiği tespit edildi. Verilere göre her 10 Suriyeli mülteci, vasıfsız 6 Türk’ün işsiz kalmasına neden oluyor.
  • Mustafa YILMAZ4 Ağustos 2021 . 19:44

   Gözünüzü açın. Afganlılar Türkiye'ye ABD planları doğrultusunda sokuluyor ve her gün 1.000-1.500 Afganlı topraklarımıza giriyor. Bu eğitimsiz insanlar toplum için büyük tehlike arz ediyor. AKP ittifakı ise bu durumu görmezden geliyor. Bir yıl sonra geç kaldık dememek için herkes siyasi mekanizmalara bu konudaki tepkisini iletsin. Milletvekillerini arasın. Tehlike çok yakınımızda.
  • U Y A N I N 4 Ağustos 2021 . 19:30

   Değerli halkımıza seslenmek istiyorum. Ormanlarımızın cayır cayır yandığı bu günlerde sistemli şekilde her gün 1.000'den fazla Afganistanlının sınırlarımızı aşarak Türkiye'ye giriş yaptığı bir çok güvenilir kaynaktan aktarılıyor. İktidar buna duyarsız kalıyor ve ne yazık ki mülteci akınındaki tehlikeyi göremiyor. Ülkesini seven herkesin bu konuda duyarlılık göstermesi gerekir. Bütün siyasi partilerimizin bu konuyu gündemde tutmaları gerekir.
  • Erdemli4 Ağustos 2021 . 08:50

   Bu ülkenin öz insanları, gençleri dururken düşük ücret ve sigorta primi ödemeden sığınmacıları çalıştıran firma ve şirketleri kınıyorum. Ülkeye büyük kötülük yapıyorsunuz. SGK İl Müdürlüğü Bolu'daki tüm firmaları mercek altına almalıdır. Ülkemde mülteci ve sığınmacı istemiyorum.
  • yolcu3 Ağustos 2021 . 19:39

   arkadaşlar bende göçmenlerin evlerine dönmesinden yanayım ama kayıtdışı işçi çalıştırmak istemedigim için böyle bir öneride bulundum ayrıca büyük şirketler örnegin erpiliç dünya kadar bengaldeşli çalıştırıyor bunları 2-3 ayda bir bolu merkez garanti bankasında görebilirsiniz bunlar kesin TC vatandaşı olarak çalışmıyorlardır bu şirketler nasıl bu işçileri çalıştırabiliyorlarsa ufak işletmelerde kayıtlı bir şekilde yabancı işçi çalıştırab
  • yolcu2 Ağustos 2021 . 18:39

   bende yanımda yabancı işçi çalıştırıyorum devlet yabancılara bir ayrı sgk sistemi kursada bende sgksını yatırabilsem büyük şirketler bakanlıktan başvurarak işçilerini resmi çalıştırabiliyor benim gibi küçük işletmeler izin için ugraşamadıklarından zaten bir kişi çalıştırıyorum kayıtdışına yöneliyorlar..
  • Cöle2 Ağustos 2021 . 17:07

   Oldu olacak sgk primleride devlet tarafından ödensin..
  • KALKINAN BOLU2 Ağustos 2021 . 12:53

   vatandaş olmayanı sgk ya kaydetmek ; vatandaşlığın önünü açmaktır. veli ağbabası eleştirecem diye göçmenleri vatandaş yapacak.. bu insanlar geçici olarak çalışacak ve zamanı gelişnce ülkelerine gidecek. ssk ya kaydedersek; vatandaşlık hakkı kazanırlar.. işgüzarlığın lüsümu yok. . kayıt mayıt yapmadan gitseinler ülkelerine.
  • SEVİM BİLGİN2 Ağustos 2021 . 12:40

   Bu devlet bitmiş... Devletin resmi kurumu göz göre göre kayıtsız işçi çalıştırılmasına müsade ediyorsa fazla söze gerek yok.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak