“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Babalar Günü..

Babalar Günü..
  20 Haziran 2021

  BABALAR GÜNÜ.. Tam 35 yıl geçmiş üzerinden.. ''Çığırtkanlar'a da ...

  Babalar Günü..

       BABALAR GÜNÜ..
       Tam 35 yıl geçmiş üzerinden.. ''Çığırtkanlar'a da uğradım'' diye başlayan bir yazı yazmıştım bir tarihte.. Bugün yine onu paylaşmak geldi içimden..
  * * *
        MEZARLIKTA..
        Çığırtkanlar'a da uğradım.. Baktım da her şey 1986'da bıraktığım gibi.. Ağaçlar, mezar taşları, çeşme.. Mezarlara, mezar taşlarına baktım uzun uzun.. Doğum ve ölüm tarihlerinden kaç yıl yaşadıklarını anlamaya çalıştım mezarlık sakinlerinin.. Öğretmen Okulu'nda 1961 yılında yaşanan bir olay vardı.. Ve o olay sonucu vefat eden Kadir Abi.. Şehirde ne kadar çok konuşulmuştu Kadir Abi.. Suçlamalar, suçlanmalar, müfettişler, tahkikatlar..
  * * *
        Baktım da şehrin en zengini ile en garibanı yan yanalar Kabristanda.. Yanına salavatla varılır beyefendi'nin yanında, Islıkçı Erkan.. Odasına çekinerek girdiğin falanca müdürün yanında falanca gariban.. Hepsi yanyanalar.. Hani ''oyun bitince Şahlar ve Piyonlar aynı kutuya atılır'' diye bir söz var ya; mezarlıkta durum aynen öyle..
  * * *
         Babama; 'Bak! diyorum; 'Beni dinlemek zorundasın.. Valla çeker giderim, kalırsın tek başına.. Ağlattın beni herkesin içinde.. Doktorlarla aram açıldı senin yüzünden.. Karslıoğlu'nun yüzüne bakamadım aylarca.. Gürkan Bey'le desen; eh işte, şöyle böyle.. Karslıoğlu da vefat etti senden sonra, biliyor musun? Geçen geldiğimde söylemiş miydim? Nasıl çiçekleri beğendin mi bari? Neşet Başbuğu'nun mezarından çaldım.. Bir tane sana bir tane de Kadife Kemal Abi'ye.. Kadriye Hanımlar'ın bahçesine gitmedim.. Görür mörür de; ''benim bahçeye dadandı bu Möhürcüler'' der.. Koca Götlü Kadriye'nin çiçeklerine mi kaldık be baba..! Heç yani..!
  * * *
        ''Sıkılıyor musun yoksa burada? Sıkma canını.. Bak, Ases burada, Dülger Osman burada, Neşet bey burada.. Oğlu 'Potanak' da geldi.. Herkes burda yav.. Sıkma canını.. 'Kemal papucu yarım! diye seslensen Kadife Kemal amca gelir karşıdan.. Yanında tapucu Hüsnü Bey'in oğlu.. Kimbilir ne onbirler yaparsınız mezarların arasında.. ''Ve kalede Talip! diye başlayan kim bilir ne onbirler..''
  * * *
        Çiçek Sineması'nda Sadri Alışık'ın, esprilerine o da gülüyor mu diye gözümün ucuyla baktığım adamdı o.. Ya da 'Ayşecik' filminde herkes ağlarken 'o ne yapıyor' diye gözümün ucuyla baktığım.. Kıbrıs Çıkarması sırasında çatıdaki anteni eliyle ayarlayıp "Şimdi nasıl lan? çıktı mı Ecevit? diye aşağıya seslenen.. Bana 'Aloo, Almanyalı ! çıktı mı Ecevit! diye seslenen..  
  * * *
         Neyse.. Tüm babaların ruhu şad olsun diyerek bitirelim bugün de.. Işıklarda uyusunlar.. 
       Hoşça kalın.. 
       Erdoğan Mühürcüoğlu..
   

  • Taner Başer23 Haziran 2021 . 01:17

   Erdoğan bey , öyle yazmışsınızki bütün Bolunun zamanında sayılan sevilen kişilerini çığırtkanlar mezarlığında Rahmetli babanızın yanında sanki içtimaya çekmişsiniz gibi olmuş .Şaka bir yana ruhları şad olsun ,mekanları cennet babalar günü kutlu olsun.
  • Taner Başer23 Haziran 2021 . 01:07

   Yaşayan ve ebediyete intikal eden babalarımızın bu anlamlı günü kutlu olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak