“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

"Öğrenci Andı" okullarımızda tekrar okutulmaya başlanmalıdır

"Öğrenci Andı" okullarımızda tekrar okutulmaya başlanmalıdır
  11 Haziran 2021

  "ÖĞRENCİ ANDI" OKULLARIMIZDA TEKRAR OKUTULMAYA BAŞLANMALIDIR SÖZDE "AÇILIM SÜRECİ"NE KURBAN ...

  "ÖĞRENCİ ANDI" OKULLARIMIZDA TEKRAR OKUTULMAYA BAŞLANMALIDIR

        SÖZDE "AÇILIM SÜRECİ"NE KURBAN EDİLMIŞTİ
        Hatırlanacağı üzere, Milli Eğitim Bakanlığı 8 Ekim 2013 tarihinde İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 12. maddesini yürürlükten kaldırılmıştı. Yönetmeliğin 12. Maddesi “İlkokullarda öğrenciler, her gün dersler başlamadan önce öğretmenlerin gözetiminde topluca aşağıdaki ‘Öğrenci Andı’nı söylerler. Yabancı uyruklu öğrencilerin ‘Öğrenci Andı’nı söyleme zorunluluğu yoktur” şeklindeydi.

         O dönemde kamuoyuna sunulan gerekçe, Öğrenci Andı’nın içeriği itibariyle toplumda güya ayrıştırıcı ve ötekileştirici bir dil ifade ettiğiydi. Oysa biz Türk Eğitim Sen olarak bu iddianın aksine Öğrenci Andı’nın içeriği itibariyle Türk milli eğitiminin amaçlarında ihtiva edilen değerleri barındırdığını ve bunun da çocuklarımıza kazandırılması noktasında pedagojik boyutu bulunduğunu dile getirdik.

        TÜRK EĞİTİM-SEN OLARAK YARGIYA TAŞIMIŞTIK
         Öğrenci Andı’nın iptal edilmesi üzerine sendikamız tarafından açılan dava sonucunda Danıştay 8. Daire’nin 2018’de verdiği lehte karar, MEB tarafından temyiz edilmişti.

        Bugün basına yansıdığı üzere, temyiz başvurusu Danıştay İDDK tarafından MEB lehine onaylanmış ve gerekçeli karar nihayete erdirilmiş.

         DANIŞTAY'A GÖRE İÇERİK ANAYASA, YASA ve MİLLÎ EĞİTİM TEMEL KANUNUNDA BELİRTİLEN AMAÇLARA UYGUN
         Kararda, Öğrenci Andı içeriğinde ifade edilen değerlerin Anayasa ve yasalara uygun olduğu ve hatta Milli Eğitim Temel Kanunu’nda dile getirilen amaçlarla da örtüştüğü ancak her sabah törenle okutulmasının ise idarenin takdiri dahilinde olduğu ifade ediliyor. Ve bu gerekçeyle de MEB’in 2013’te yaptığı değişikliğin hukuka aykırı olmadığına karar veriliyor.

         Bize göre  bu zorlama ve siyasi tasarrufu rahatlatmaya yönelik bir karar.

        O halde bu noktada hem Danıştay’a hem de MEB’e soruyoruz:

        Öğrenci Andı, içeriği itibariyle hala bir eğitim öğretim materyali olarak geçerli ise, metnin ihtiva ettiği değerler Anayasa ve yasalara uygunluk taşıyorsa ve özellikle de 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yer alan amaçlarla örtüşüyorsa NEDEN       

           ÖĞRENCİ ANDI TÖRENLERİ İPTAL EDİLİYOR?

         Öğrenci Andı, devleti kuran iradeye karşı sadakattir. Bu konuda kim, nasıl pozisyon alıyorsa yıllarca unutulmayacak. Bu devleti kuran iradeye sahip çıkan nesillerimiz de bunları ‘hayırla’ ya da ‘kahırla’ yad edecektir”

         ZİYA SELÇUK'A ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ
        Türk Eğitim Sen olarak Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’a çağrıda bulunuyoruz: Sayın Bakan gelin, sözde Çözüm Süreci’ne kurban edilerek siyasi bir tavırla yapılan yönetmelik değişikliğini iptal edin ve Öğrenci Andı’nı tekrar çocuklarımıza hediye edin.

        TÜRKİYE SEVDALISI ÖĞRETMENLERİMİZ ANDIMIZA ve İHTİVA ETTİĞİ DEĞERLERE KARARLILIKLA SAHİP ÇIKACAKTIR
         Her ne kadar bugün gündeme düşen gerekçeli kararla 8. Daire’nin kararı iptal edilmiş olsa da aslında İDKK’nın bu kararı da iddialarımızın doğruluğunu ve Öğrenci Andı’nın mutlaka her Türk çocuğuna okutulmasının gerekliliğine işaret etmektedir.
  Ayrıca şunu da herkes bilsin ki, eğer ki MEB yeni bir düzenleme yapmaz ise Türkiye sevdalısı öğretmenlerimiz Öğrenci Andı’nı okutmaya ve ihtiva ettiği değerleri öğrencilerimize kazandırmaya devam edecektir.

                   Erhan BAYRAM
       Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı

  • Özata16 Haziran 2021 . 10:54

   Özel sektör işletmelerde işe başlatılan kişilerin dahi bir yemin akitleri olmalı, işini düzgün yapsın, çalıştığı iş yerine nankörlük etmesin. Örneğin devletin ihale ettiği yolda çalışan işçiden, işmakinası operatörü ve mühendisi dahil yapılacak işi hakkıyla yaptığı taktirde kısa dönemde yapılan yolda bir sorun olmaz. Yapılan işde sorumlular görevlerini düzdün yapmamışlarsa yağmur yağdığında biriken su, toprak kayması gibi durumlardan dolay
  • Özata16 Haziran 2021 . 10:35

   Kamu hizmetine alınan her memurun göreve başlatılırken yemin metni amiri tarafından okutturulur, işçilerde böyle bir durum yok, malum askerlikte de yemin töreni var. öğrencilerimiz için andımız okutulmalı lakin her sabah okul bahçesinde yarım saat, bir saat beklentilerek bıktırılmamalı okulların açılışında ve sömestri tatili dönüşlerinde okutulmalı buna göre veya daha farklı bir coşkuyla yapılmalı, özel sektör işletmelere ait işletmelere işe başlatıl
  • Doğa12 Haziran 2021 . 10:14

   Organık bağli olduğunun yavru ortak AKMHP ye söyleyın burdan türbünlere oynamayın.
  • Sevim12 Haziran 2021 . 00:23

   Andımızdan gocunanlar; sizleri kınıyorum... Sizlere göre İstiklal Marşı da bayrak da olmasa da olur...
  • ISMAIL 11 Haziran 2021 . 20:33

   Niye Rahatsız Oluyorlar TÜRK Milleti nin Çok kıymetli Andı içindeki sözler Bizi Anlatıyor Ne mutlu TÜRK, ÛM DİYENE,...
  • Anlamayan Cahillere11 Haziran 2021 . 18:59

   And’da geçen her sözün ve ettikleri yeminin anlamı öğrencilere iyi kavratılmalı. Öğrenciler, okul içinde ve okul dışındaki hayatlarında, her sabah söyledikleri and’a göre hareket ederek ‘doğru’ ve ‘çalışkan’ olmalı. Küçükleri korumalı. Büyükleri saymalı. Yurdunu ve milletini özünden çok sevmeli. Yükselmeyi ve ileri gitmeyi ‘ülkü’ edinmeli. Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe durmadan yürümelidir Yeri gelince varlığını, Tü
  • Şair11 Haziran 2021 . 18:51

   Andımızı okuduk da ne oldu diyenlere; bu ülkede yaşayanlar da dahil olmak üzere tüm islam ülkeleri dinin gereklerini yerine getirmeye uğraşıyor, namaz kılıyor, oruç tutuyor, zekat veriyor Allah'a dua ediyor... İslam ülkelerinin durumu ile batılı hristiyan ülkelerin durumu ortada... O zaman bu ibadetleri boşa mı yapmış oluyoruz?
  • Yakup Han11 Haziran 2021 . 17:52

   Türk’üm, doğruyum, çalışkanım ne kadar güzel sözler… Bunlardan kimler neden rahatsız oluyor bundan anlamış değilim. Marşlar, antlar ulusların değerlerinin kafalarda yer almasını sağlarlar. Andımız da bu yönden son derece önemliydi. Türklüğü benliğinde yaşamayanlar bunu anlayamazlar.
  • torun11 Haziran 2021 . 15:22

   Biz babamızdan böyle gördük, o halde bağıralım gitsin, bu tekerlemeyi. Saplananıp saplantılarımıza, saplanabildiğimiz kadar. Bir gün söylemesek bu ezberi kahroluruz nedense.
  • dede11 Haziran 2021 . 03:25

   Neden? 90 senedir her sabah yavruları bağırttınız da ne oldu TÜRKÜM DOĞRUYUM ÇALIŞKANIM...hani nerede Türk nerde çalışkan nerede doğru nesil..Türkten başka her şey..sahtekâr...tembel dolu memleket

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak