Gazetenize sahip çıkın!

Cami bahçesindeki ağaçlar neden kaldırıldı?

Cami bahçesindeki ağaçlar neden kaldırıldı?
  6 Haziran 2021

  Cami bahçesindeki ağaçlar neden kaldırıldı? Bugün gördüm içim sızladı.

  Cami bahçesindeki ağaçlar neden kaldırıldı?

        Cami bahçesindeki ağaçlar neden kaldırıldı?

        Bugün gördüm içim sızladı. Kültür Mahallesi Camisi'nin önündeki ağaçların ne için, ne uğruna kesildiğini anlayamamakla birlikte, yeşilin karaya döndüğüne ne yazık ki üzülerek şahit oldum.

         Anadolu'da yeşile hasret, bir ağacın altında onlarca insanın içi içe gölgelendiğini gördüm; o insanların o ağaçları gözü gibi koruduklarına şahit oldum. Bir ağaç kolay mı büyüyor zannediyorsunuz. Ağacın büyüme sürecini, "bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde, gelecek nesiller serinler" diye anlatmış bir Çin atasözü; "yaş kesen baş keser" diyen atalar sözünü nesilden nesile haykırarak taşımamış mıyız biz? "Ormanımdan bir dal kesenin başını keserim dememiş mi Fatih Sultan Mehmet?

         "Ağaçsız memleket, duvaksız geline benzer", "Ağaca, beşikten mezara kadar muhtacız" diyerek ağacın bir memleket için ne anlama geldiğine ve insan için önemine işaret etmemiş mi atalar?...

         O zaman neden böyle oldu? Hangi kültürden geliyorsunuz; hangi ataların torunlarısınız; sevmek, acımak, korumak, sahiplenmek gibi duygularınıza ne oldu diye sormazlar mı? Her ne yapılacaksa bunlara rağmen, bu ağaçları yaşatarak, koruyarak yapılamaz mıydı?.

         Atatürk köşke zarar veren çınarın bir dalını kesmek isteyenlere talimat vererek, dalın kesilmemesi için köşkü tramvay rayları ile çınarın ötesine taşıtmıştı.

         Bugün ise, ağaç dikmeyi ve yeşili korumayı ibadet sayan, " kıyametin kopacağını bilseniz ağaç dikiniz" diyen bir peygamberin dininin mabedinde, ağaç dikilmesi ve yeşilin korunması telkin edilmesi gerekirken nasıl böyle bir yeşil kıyımı olabilir? Hem de ormanlarımızın fütursuzca yağmalandığı, plansız programsız kesimlerin yapıldığı, çam ağaçlarının çıra niyetine doğrandığı, orman içi mesire alanlarının çöplüğe döndürüldüğü bir zamanda...

         Yazık... AĞACI SEV, YEŞİLİ KORU...

        Hayrettin Özpek

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak