“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Çatı davasının kararları Yargıtay’da onandı!

Çatı davasının kararları Yargıtay’da onandı!
  4 Haziran 2021

  Çatı davasının kararları Yargıtay’da onandı! Birçok kişiye cezaevi yolu ...

          Çatı davasının kararları Yargıtay’da onandı!

          Birçok kişiye cezaevi yolu görünürken,

         Cezasını çekmekte olan birçok kişi de tahliye olabilecek.

          Bolu'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) "çatı yapılanması" na ilişkin haklarında dava açılan 34'ü tutuklu 118 sanıktan 79'una, Bolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 28 Mayıs 2018 tarihinde 1 yıl 10 ay ile 10 yıl 7 ay 15 gün arasında değişen hapis cezaları verilmişti.

          Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararları aynen onandı

          Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'nce belediyenin nikah salonunda görülen duruşmasında 3 sene önce verilen kararlardan sonra, tutuklu ve tutuksuz sanıkların avukatları önce Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne istinaf yoluna gitti. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nin kararları aynen onamasından sonra Yargıtay yolu açıldı. Sanık avukatları Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde temyiz haklarını kullandılar. Yargıtay 16’ıncı Dairesi’de istinafın kararını aynen onayarak Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararlarını kesinleştirmiş oldu.

           Tutuksuz yargılananlara cezaevi yolu göründü!

           28 Mayıs 2018 tarihinde ceza almalarına rağmen, yargılama sürecini tutuksuz olarak geçiren ve cezaevine girmeyen birçok kişiye, hapis kararlarının kesinleşmiş olması ile birlikte cezaevi yolu göründü.

           Ağustos’tan itibaren tahliyeler başlayabilir!

           Yaklaşık 5 yıldır cezaevinde yatmakta olanlar için Ağustos ve Eylül aylarından itibaren tahliye yolu görünecek. Terör suçu işleyenlerin denetimli serbestlikten yararlanıp yararlanamayacağına karar verecek olan kurul, kalan 1 yıl için tahliye kararı verecek olursa bu kişiler Ağustos ve Eylül aylarından itibaren tahliye olmaya başlayacaklar.

           Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nin 28 Mayıs 2018 tarihinde verdiği ve Yargıtay tarafından kesinleşen kararlar şöyle;

           Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan sanıklar Şevket Kahraman'a 10 yıl 7 ay 15 gün, Ahmet Nuri Gürsoy, Davut Alcı, Erol Altıntaş, İbrahim Ergül, Harun Savcı ve Selman Akkaya'ya 8 yıl 9 ay, Ali Osman Çelik, Hafize Tosun ve Fahrettin Aydın'a 8 yıl 1 ay 15 gün, Emin Sinoplu, Asım Ateş, Emre Altındal, Ercan Şenyer, Hayrullah Deniz, Hıdır Aksoy, Murat Aktaş, Ramazan Hoda, Remzi Dayanır, Şafak Teke ve Yusuf Ataoğlu'na 7 yıl 9 ay 22 gün, Ali Coşkun, Ahmet Çelikkaya, Emrullah Sarı, Hadis Süt ve Halil İlter'e 7 yıl hapis cezası vererek, hükümle birlikte bu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

            Tutuksuz yargılananlar;

            "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçlaması ile tutuksuz yargılanan Nuray Ataoğlu, Nurşen Aydın ve Zehra Deniz'e 7 yıl 9 ay 22 gün hapis cezası veren mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklardan Dursun Zorlu ve Erdoğan Yıldız'ı 7 yıl 6 ay, Ertuğrul Fatih Tıraş'ı ise 9 yıl hapis cezasına çarptırarak, Zorlu, Yıldız ve Tıraş hakkında yakalama kararı çıkarttı.

           Karar okunurken duruşma salonunda bulunan Dursun Zorlu, polis ekipleri tarafından yakalandı.

             Mahkeme heyeti, 7 yıl 6 ay hapis cezası verdiği İsmail Gezgin, Mehmet Gülen, Muzaffer Karagülle, Necdet Yerlikaya, Selim Yaman, Yasin Göçmen ve Süleyman Sami Tanrıöver ile 6 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verdiği Habip Duman'ın ise hükümle birlikte tahliyelerine karar verdi.

             Tutuksuz sanıklar Adnan Acar, Beraat Dayanır, Durmuş Özdemir, Hayrullah Konuk, Kadir İnceçıldır, Kadir Şanlı, Muhammed Mert, Sena Ataoğlu ve Uğur Akdaş'a 7 yıl 6 ay, Aydın Gülen, Tarık Dağ, Uğur Aydın 6 yıl 10 ay 15 gün, Mehmet Tokmak'a 6 yıl 6 ay 22 gün, Abdullah Onur, Ayhan Yılmaz, Ayşe Elvan Erdoğan, Berat Horuz, Fedai Özdemir, Hacer Karagülle, İbrahim Türkoğlu, İsmail Fırat, İsmail Kahraman, Mehmet Güner, Mehmet Öztürk, Murat Karabacak, Sedat Canyurt, Uğur Karaca ve Levent Sönmez'e 6 yıl 3 ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, bu sanıkların yeniden tutuklanmasına yer olmadığına hükmetti.

            Mahkeme heyeti, "Terör örgütü üyesi olmayıp örgüte yardım etmek" suçundan Bayram Akman, İbrahim Çakıroğlu, Şeref Karaköse, Vedat Albuz'a 2 yıl 1 ay, Seddar Topaç, Yavuz Selim Alcı ve Naim Bilen'e 3 yıl 1 ay 15 gün ve Salih Ceyhan'a ise 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

          Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan Emrah Çangaya'ya ise 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası vererek hükmün açıklanmasının geriye bırakan mahkeme heyeti, yine etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan Suat Tarakçıoğlu'nun 2 yıl 6 ay, Olgun Yıldız'ın ise 3 yıl hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verdi.

            Mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklardan E.A, H.E, İ.H.Ö, T.A, A.C, A.K, A.G, A.A, E.Ö, E.A, F.K, G.G, H.C, H.U, İ.S, İ.C, L.Ş, M.A, M.G, M.K, M.K, N.Ç, Ö.G, Ö.H, R.D.E, S.U, S.Ö, S.A, S.A, Ş.C, T.Ö, T.S, T.A, Z.S, M.E, Y.S. ve H.İ'nin beraatlerine hükmetti.

            Mahkeme heyeti, yargılama devam ederken hayatını kaybeden Şentürk Çoban'ın hakkındaki davanın düşürülmesine hükmederken, G.Y'nin de dosyasının ayrılarak tek başına yargılanmasına karar verdi.

           Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan ve Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede sanıkların "silahlı terör örgütü yöneticiliği" ya da "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl altışar aydan 22 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyordu.

  • La edri12 Haziran 2021 . 01:07

   Henüz son karar verilmedi daha yüce divan var.orada ak koyun kara koyun belli olacak
  • Erhan10 Haziran 2021 . 21:00

   Nikah salonunda duruşma nedir Allah aşkına? Aşağısoku mahallesine adalet sarayı yapıldı geçen yıllarda. Orası boşuna mı yapıldı? Demek ki orası da ihtiyacı karşılamıyor.
  • özbolulu8 Haziran 2021 . 09:56

   ADALET HEPİMİZE GEREKLİ

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak