“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

İzzet Baysal

İzzet Baysal
  11 Mayıs 2021

  Bugün Bolu’da yaşayanlar, eğitimde ve sağlıkta fırsat eşitliğini yaşamlarının her aşamasında hissederler.

         İzzet Baysal 

          Bolu’da 80’li yılların başında bir vatansever mimar eliyle başlatılan eğitim ve sağlık seferberliği her şeyden önce halkçıdır. Bugün Bolu’da yaşayanlar, eğitimde ve sağlıkta fırsat eşitliğini yaşamlarının her aşamasında hissederler.

          Cumhuriyet ilan edilmeden doğan, genç cumhuriyet ile büyüyen gelişen, Sanayi-i Nefise’de öğrendiği ne varsa deneyimiyle harmanlayıp doğduğu topraklara taşıyan ilerici, devrimci bir mimar küçük kendi halinde kenti hayalleriyle bütünleştirene kadar, herkes için Bolu, iki büyük kent arasına sıkışmış, Bolu Dağı’nın ve Cankurtaran’ın geçit vermezliğinden sonra soluklanılan bir mola yeridir.

        Yıllar önce projelerini çizdiği, Boluluların hafızalarından hiçbir zaman silinmeyecek bir ustalıkla planlanan, Bolu Lisesi, Bolu Devlet Hastanesi, Bolu Kız Enstitüsü (Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi) kente Doğu Roma İmparatorluğu’ndan beri hakim olan tepelerin üzerindedir. Bolu’ya bu tepelerden bakınca 180 bin nüfuslu kentin silüetine eklenen İzzet Baysal binalarının içini dolduran ışığın, yine bu topraklardan doğduğunu anlamanız uzun sürmez.

       İzzet Baba’nın hamlesi planlıdır, yenilikçidir, süreklidir, kendi kendini besler, ilericidir.

        Bir mimarın sihirli eliyle ve kişisel kazancıyla yapılan her bina, milli eğitim ordusunun hizmetine verilir; yapılıp kamuya bırakılan hastanelerde sağlık hizmetleri çağın ötesine geçer. Günün koşullarının çok ilerisinde donatılan okullar, hastaneler, en kıyıda köşede kalmış yerlere hizmet götüren sağlık ocakları, Cumhuriyetin kazanımı “fırsat eşitliği”ni Bolu halkına iliklerine kadar hissettirir. Herkes eşit bir biçimde, devlet güvencesiyle hizmetlerden yararlanır. Son kuruşuna kadar vergisi ödenmiş kazanç, vergiden düşme ayrıcalığından yararlanılmaksızın halkın hizmetine sunulur. Bunun adı, halkın kalplerini yumuşatan “bağış”; öğrettiği ilke “memleketini karşılıksız sevmek”, son tahlilde “memleket için üretmek”tir. Cumhuriyetin ilkelerini müthiş bir planlama ile bir kentte yaşama geçirmek ise ancak vatanseverseniz olur. İşte İzzet Baysal’ın halkçılığı budur.

       Anısı önünde saygıyla, minnetle.

         Av. Filiz Karaman

      İzzet Baysal Anadolu Lisesi

              1995 Mezunu

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak