“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Rögar kapakları açıldıkça fareler ortalığa yayılmış!

Rögar kapakları açıldıkça fareler ortalığa yayılmış!
  9 Mayıs 2021

  Rögar kapakları açıldıkça fareler ortalığa yayılmış! Bolu Belediyesi’nin tıkalı ...

  Rögar kapakları açıldıkça fareler ortalığa yayılmış!

          Rögar kapakları açıldıkça fareler ortalığa yayılmış!

           Bolu Belediyesi’nin tıkalı kanalizasyonları görüntüleme sistemi ile tespit ederek açma çalışmaları sırasında, uzun süre rögar kapaklarını açık tutması nedeniyle kedi büyüklüğündeki lağım farelerinin mahallelere yayıldığı ortaya çıktı.

           “Bahçelievler’de kedi büyüklüğünde fareler kol geziyor” başlıklı haberimizden sonra birçok mahalleden gazetemize aynı doğrultuda şikayetler geldi.

             Bugün yine Aktaş Mahallesi’nde cirit atan kedi büyüklüğündeki fareler bir manav dükkanına girerek kasaların altına saklandı. İş yeri sahipleri işi gücü bırakıp uzun süre fare kovaladı.

            Vatandaşlar geçtiğimiz günlerde Akdaş Mahallesi’nde kanalizasyon görüntüleme araçları ile çalışma yapıldığını ve rögar kapaklarının uzun süre açık kalması nedeniyle lağım farelerinin yollara yayıldığını belirtti.

           7 Mayıs 2021 tarihli haberimiz;

           Bahçelievler’de kedi büyüklüğünde fareler kol geziyor
           Bahçelievler Mahallesi’nde son zamanlarda yollarda kol gezen kedi büyüklüğündeki fareler mahalle halkını tedirgin ederken, vatandaşlar bu konuda acilen inceleme yapılmasını isteyerek, "veba olmak istemiyoruz" diye seslendiler.  
           Son günlerde Bahçelievler Mahallesi’nde sıkça görülmeye başlayan devasa büyüklükteki fareler, mahalle halkında endişe ve korkuya neden oluyor. 
           Mahalle halkı yollarda kol gezen kedi büyüklüğündeki farelerin kedileri bile kovaladığına şahit olduklarını belirterek; “Son günlerde Muzaffer Işın Caddesi’nde devasa büyüklükte fareler görüyoruz. İnsanlardan kaçmadıkları gibi, kedilerden de korkmuyorlar. Tarihte veba salgınlarından önce şehirlerde büyük miktarda fare ölümlerinin meydana geldiği görülmüş, ölü farelerle temas eden insanların, pire ısırması nedeniyle bu hastalığa maruz kaldıkları tespit edilmiştir. Bu kadar farenin ortalıkta gezinmesi hayra alamet değil. İlgililerin bu konuda mahallemizde bir inceleme ve araştırma yapmasını istiyoruz. Koronayla mücadele ederken, birde veba istemiyoruz” diyerek endişelerini dile getirdiler.

       Fotoğraf: Muzaffer Işın Caddesi'nde bir araç tarafından ezilmiş kedi büyüklüğündeki fare bugün görüntülendi. 

         29 Nisan 2021 tarihli haberimiz; 

    Tıkalı hatlar teknolojik görüntüleme aracıyla temizleniyor

  Tıkalı hatlar teknolojik görüntüleme aracıyla temizleniyor

     

           Bolu Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri şehir kanalizasyon hattını görüntüleme sistemi aracılığıyla görüntüleyerek, tespit edilen tıkanıklara anlık müdahale ediyor. Su ve Kanalizasyon Müdür Vekili Adnan Demirel, karşılaşılan tıkanmaların genellikle atık yağlar ve farklı nesnelerden kaynaklı olduğunu belirterek, “Özellikle atık yağlar çok ciddi sorunlara neden oluyor. Vatandaşlarımız lütfen evlerinde kullandıkları atık yağlarını lavaboya dökmesinler. Kanalizasyon sistemimize ciddi zararlar veriyor.” dedi.


         Bolu Belediyesi tarafından planlı altyapı yatırımları hız kesmeden devam ederken, şehir kanalizasyon hattı da görüntüleme aracı vasıtasıyla kontrol edilip temizlenmeye başlandı.

        Kamera ile tespit edilen tıkanıklıklar açılıyor

        Çalışma kapsamında Bolu Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri, 43 mahalleyi sokak sokak dolaşarak kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarını kamera sistemiyle görüntülüyorlar.  Teknolojik görüntüleme aracı kullanılarak gerçekleşen çalışmalarda Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri, çeşitli nedenlerle yaşanan tıkanıkları bir bir tespit ediyor. Ekipler daha sonra ise söz konusu tıkanıklığa müdahale ederek, kanalizasyon hattının verimli ve sağlıklı çalışmasını sağlıyorlar.

         Bu sayede kanalizasyon ve yağmursuyu hatlarındaki olası taşkınların önüne geçiliyor. Ayrıca çalışmalarda elde edilen veriler de dijital ortama aktarılarak, oluşturulan şehir ‘kanalizasyon haritası’ ile kanalizasyon ve yağmursuyu hatları kontrol altına alınıyor.

        “Amacımız sağlıklı bir altyapı sistemi oluşturmak”

        Gerçekleşen çalışmalar hakkında bilgiler veren Bolu Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdür Vekili Adnan Demirel, Bolu’da 1.000 kilometre kanalizasyon ve 400 kilometrelik yağmursuyu hattı olduğunu belirterek, “Zamanla bu hatlarda kullanımdan kaynaklı bazı sıkıntılar yaşanmakta. Bununla ilgili olarak bu yıl ciddi bir temizleme çalışması yaptık. Bu çalışmayla birlikte bu yıl altyapıda ciddi bir rahatlama olacağını bekliyoruz. ” dedi.

  Söz konusu çalışmalarda görüntüleme sistemi kullanıldığını ifade eden Demirel, “Görüntüleme ile noktasal hasarları da tespit ediyoruz. Tabi ki tıkanıklıklar sadece kullanımdan değil. Bolu’nun zemin yapısından kaynaklı hasarlar da oluşabiliyor. Amacımız hem bu hasarları gidermek hem de sağlıklı bir altyapı sistemi oluşturmak. Bununla ilgili önümüzdeki süreçte çalışmalarımızı daha da arttıracağız” diye konuştu.

        Atık yağlar kanalizasyon hattının en büyük düşmanı

        Demirel ayrıca, lavabolara dökülen ‘atık yağlar’ ile tuvaletlerden atılan bebek bezi, ıslak mendil gibi cisimlerin kanalizasyon hatlarının zamanla tıkanmasına neden olduğunu söyledi. Bu tür görüntülerle sıkça karşılaştıklarını belirten Demirel, Bolu halkına çağrıda bulunarak, “Bunlar hattın doğal akışına zarar veriyor. Atık yağlar, bebek bezleri, kolonyalı mendiller, bu tür şeyler atılınca kanalizasyondan gidiyor mu? Evet, ancak zamanla hatların tıkanmasına sebep oluyor. Genelde kullanımdan kaynaklı sorunlar yaşıyoruz. Özellikle atık yağlar çok ciddi sorunlara neden oluyor.  O nedenle vatandaşlarımız lütfen evlerinde kullandıkları atık yağlarını lavaboya dökmesinler. Kanalizasyon sistemimize ciddi zararlar veriyor. Bunlara dikkat edersek daha konforlu bir altyapı ile hizmet verebiliriz.” ifadelerini kullandı.

  • Serdar20 Mayıs 2021 . 22:23

   Becerksizlerdemi suç yoksa bu beceriksizleri seçenlerdemi . Cehalet efendidir sahiptir. Belediye hizmet işidir efendinin hizmet ettiği nerde görülmüştür. Efendiye hizmet edilir karşılığında hakaret işitilir
  • Sanki 11 Mayıs 2021 . 02:37

   Sanki Hayri dönemi üniversitesi

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak