“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Hamileler için Pfizer ve Moderna aşıları güvenli mi, büyük çalışma doğruladı 

Hamileler için Pfizer ve Moderna aşıları güvenli mi, büyük çalışma doğruladı 
  8 Mayıs 2021

  Hamileler için Pfizer ve Moderna aşıları güvenli mi, büyük ...

    Hamileler için Pfizer ve Moderna aşıları güvenli mi, büyük çalışma doğruladı 

       Rapor, CDC'nin hamile olan herkese aşı önerilmesi yönündeki tavsiyesini güçlendiriyor ve hamilelik sırasında daha “paradigma değiştiren” aşı denemeleri için zemin hazırlıyor. 

   

        FDA onaylı COVID-19 aşılarının her biri kullanıma sunulduğunda, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, hamile olan ve aşı isteyen kişilerden alıkonulmaması gerektiğini tutarlı bir şekilde iddia etti. Ancak tüm klinik denemeler hamile olan kişileri dışladığından, bu seçimi yapmak zorunda kalanlar için hiçbir güvenlik verisi mevcut değildi. 

         Şimdi, on binlerce insan hamileyken aşı olmayı seçtiğinden, şimdiye kadarki en büyük geriye dönük çalışma, hamilelik sırasında mRNA aşılarının güvenliğine dair güçlü kanıtlar sağlıyor. Bulgular, araştırmalar, erken doğum ve ölü doğum riskinin artması da dahil olmak üzere, hamilelik sırasında COVID-19'un ciddiyetini doğruladıktan hemen sonra geldi. Diğer iki çalışma da, aşılanmış annelerin hamile iken COVID-19 olan annelere göre yeni doğanlarına daha koruyucu SARS-CoV-2 antikorları geçirdiğini göstermiştir. 

  New England Journal of Medicine'de 21 Nisan'da yayınlanan güvenlik çalışması, 35.000'den fazla gebe kadında Pfizer / BioNTech ve Moderna aşılarının güvenliğini değerlendirmek için Aralık'tan Şubat'a kadar çoklu aşı izleme sistemlerine dayanıyordu. Çalışma, aşıyı alanlar arasında hamilelik veya doğum komplikasyonları sırasında risk artışı veya fetüs için tanımlanabilir riskler bulmadı. CDC Direktörü Rochelle Walensky 23 Nisan'daki bir brifingde bulguların altını çizdiğinde, ajansın bu nüfus için resmi tavsiyelerini güncellediğini öne sürmüş görünüyordu. 

   

        Walensky, "Bu nedenle, CDC hamile insanlara COVID-19 aşısı yaptırmalarını tavsiye ediyor" dedi. "Bunun son derece kişisel bir karar olduğunu biliyoruz ve insanları kendileri ve bebekleri için neyin en iyi olduğunu belirlemek için doktorlarıyla veya birinci basamak sağlık hizmet sağlayıcılarıyla konuşmaya teşvik ediyorum." 

        Hastalığın hamilelikte yarattığı risk nedeniyle anneleri korumak COVID-19 aşılamasında önceliklidir. JAMA Pediatri'de 22 Nisan'da yapılan bir araştırma, enfeksiyonu olmayan hamile kadınlara kıyasla COVID-19'lu hamile kadınlarda erken doğum, preeklampsi (gebelikte tehlikeli bir yüksek tansiyon durumu), yoğun bakım ünitesine kabul ve ölüm riskinin daha yüksek olduğunu buldu. Hem annelerin hem de yenidoğanların COVID-19'lu gebeliklerde her türden ciddi komplikasyonlara sahip olma olasılığı daha yüksekti. Asemptomatik kadınlarda bile preeklampsi ve maternal komplikasyon riski daha yüksekti. Benzer şekilde, 430.000'den fazla hamile insanı içeren yakın tarihli bir meta-analiz, hamilelik sırasında COVID-19'un ölü doğum riskini ikiye katladığını ve preeklampsi ve erken doğum riskini artırdığını buldu. 

        Walensky’nin yorumları başlangıçta CDC’nin hamile insanlara COVID-19 aşılaması önermek için kılavuzunu değiştirdiği brifinginden sonra geniş çapta bildirildiğinde kafa karışıklığına neden oldu. CDC aşısı önerileri, hamilelik sırasında mRNA aşıları için kılavuzda herhangi bir değişiklik duyurmamış olan Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi'nden (ACIP) gelmektedir ve CDC web sitesindeki yönergeler değişmemiştir. 

        CDC, basın zamanına kadar yapılan bir yorum talebine yanıt vermedi, ancak CBS News, ajansın Walensky'nin "CDC'nin hamile insanlara aşı önerilmesini önerdiğini ilettiğini" belirterek Walenksy'nin açıklamasını kısmen açıklığa kavuşturduğunu bildirdi. 

        Houston'daki UTHealth'te yardımcı bir pediatri profesörü olan Carol Baker, "CDC, risk altında oldukları için hamile kadınların aşıya erişmesine izin vermeyi dengelemeye çalışıyor," diyor. "CDC, risk-fayda hakkındaki tüm konuşmaya kıpır kıpır yer açmaya çalışıyor." 

       Seattle'daki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde obstetrik ve jinekoloji profesörü olan Linda Eckert, yeni çalışmanın hamileyken aşı yaptırmayı düşünenler için şimdiye kadarki en iyi haberi sunduğunu söylüyor. 

       Eckert, "Bu verilerin geldiğini ve şimdiye kadarki güvenlik verilerinin güven verici olduğunu görmekten çok mutluyum" diyor. "COVID aşısı olan kadınlarda, aşılanmayanlara kıyasla herhangi bir olumsuz gebelik sonucu riskinde artış görmedik." 

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak