“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Gölköy'de imar yasağı delinmeye mi çalışılıyor?

Gölköy'de imar yasağı delinmeye mi çalışılıyor?
  22 Nisan 2021

  GÖLKÖY SU REZERV ALANI İMARA MI AÇILIYOR? Başkan Tanju ...

  Gölköy'de imar yasağı delinmeye mi çalışılıyor?

         GÖLKÖY SU REZERV ALANI İMARA MI AÇILIYOR?
         Başkan Tanju Özcan'a ait olduğu söylenen gölün kıyısındaki 50 yıllık evde onarım ve tadilat çalışmaları olduğunu görerek, "Gölköy Barajı imara açıldı da bizim mi haberimiz yok" başlığıyla 8 Ekim 2020 tarahinde haber yapmıştık.

          Son günlerde yaşanan gelişmeler, Bolu’nun içme suyunu sağlayan “Gölköy su havzası rezerv alanı imara mı açılmak isteniyor?” endişelerimizi yeniden körükleyerek bu haberimizi yenileme gereği doğurdu. 

          Bolu halkının yıllardır içme su ihtiyacını karşılayan Gölköy Barajı ve koruma altındaki su havzasının imara açılması talebi ile ilgili olarak su havzası içerisinde arazi sahibi olan grupların Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ile görüşmesi kamuoyunun tepkisine neden oldu.

         Bolu’nun içme suyunu sağlayan “Gölköy su havzası rezerv alanı imara mı açılmak isteniyor?” duyumları kamuoyunu endişelendirdi. Bilindiği gibi Gölköy Barajı yıllardan bu yana Bolu ilinin su ihtiyacını karşılıyor.

         GÖLKÖY BARAJI, BOLU HALKI İÇİN BÜYÜK ÖNEME SAHİP

         Karadere sularının devreye girmesi dahi Gölköy Barajının bu özelliğini ortadan kaldırmıyor. Hesaplamalara göre Karadere sularının devreye girmesi halinde Bolu’nun içme suyu ihtiyacının ancak 1/3 ü nü karşılayabiliyor. Dolayısı ile daha uzun yıllar Gölköy Barajında toplanan su Bolu için çok önemli. Buna göre Gölköy Barajı su havzası Orman ve Su işleri bakanlığının 29.06.2011 tarihinde çıkarmış olduğu yönetmelik vasıtası ile korunuyor.

         GÖLKÖY’DE ORGANİK TARIM DIŞINDA YAPILAŞMA YASAK

         Bolu ili mücavir alanı içerinde kalan Gölköy barajı yakın çevresi ve rezerv koruma alanında bu sebeplerden ötürü herhangi bir yapılaşmaya kesinlikle izin verilmiyor. Mutlak korunma alanı ve kısa, orta ve uzun mesafeli olarak üç ayrı kategoride tanımlanan su rezerv alanlarında sadece organik tarım yapılamasına izin veriliyor. Bu bağlamda Gölköy Barajı ve su rezerv kalanı da bu yönetmelik vasıtası ile koruma altında.

         ARAZİ SAHİPLERİ GÖLKÖY’ÜN İMARA AÇILMASI İÇİN ÖZCAN İLE GÖRÜŞTÜ

         Ancak Gölköy su havzasında iki büyük parsel sahibi olan şirket, Kooperatif ve özel kişilerin öteden beri Gölköy korunma alanlarında yapılaşma izni alabilmek için çaba gösterdikleri de biliniyor. Bunlardan biri eski sağlık bakanlarından Cengiz Gökçek ve Ülker grubunun ortak mülkiyeti olan alan, öteki ise AİBÜ eski Rektörü Yaşar Akbıyık döneminde kapatılmaya başlanılan, akademisyen ve bazı Bolulu esnafın ortak olduğu 92 bin metrekare büyüklüğünde olan parsel.

        TANJU ÖZCAN, GÖLKÖY’ÜN ‘İMARA AÇILMASINA’ SICAK BAKTI!

        Bu iki grup geçmiş yerel yönetimler döneminde de bu parsellerin imara açılması için çaba göstermiş ve istekleri kesin bir dille ret edilmişti.Bu gruplardan 92 bin metrekare büyüklüğünde ki parsel sahiplerinden bir heyetin Bolu Belediye başkanı Tanju Özcan’ı ziyaret ederek bölgede imar izni alabilmek için tekrar müracaatta bulunduğu öğrenildi.

        KOLEKTÖR HATTI KURULACAK!

        Yapılan ön görüşmede Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın talepleri dikkate aldığı ve konuya olumlu yaklaştığı da duyumları da alındı. Hatta Tanju Özcan’ın yapılaşma izninden sonra bölgeye kolektör hattı kurarak konunun bypass yöntemi ile çözülebileceğini ileri sürdüğü de iddia edildi.Gölköy su rezerv alanında barajda toplanan su sadece yağmur suları ile toplanmıyor, barajı besleyen dereler ve yer altı suları da var.
     

          ÖZCAN’IN İMAR TALEBİNE SICAK BAKMASI VATANDAŞI TEDİRGİN ETTİ

         Gölköy’ün imara açılması halinde gerek barajı besleyen derelerin ve yeraltı sularının da kirleneceği çok açık.Bu çok önemli sakıncalarına rağmen Gölköy havzasının imara açılması talebinin Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın önüne gelmesi ve ilk görüşmenin olumlu bir havada geçmiş olması Bolu halkını endişelendirecek boyutta. Konunu hassasiyetine binaen belediye başkanının kamuoyuna bu konuda derhal bir açıklama yapması gerekiyor.

         8 Ekim 2020 tarihli haberimiz;

         Gölköy Barajı imara mı açıldı?

           Bolu’nun içme-kullanma suyunun temin edildiği Gölköy Barajı’nın etrafındaki arazilerde uzun bir süreden yapılaşma yasağı konulmuş ve bu yasak bugüne kadar ihlal edilmemişti.

           Gölköy Barajı’nın etrafında bugün yaptığımız bir gezide, barajın kuzey batı yamacında yan yana iki ev birden inşa edildiğini gördük. Batı kısmında ise yaklaşık 50 yıl önce inşa edilmiş olan Eczacı Muzaffer Hanım’a ait metruk durumdaki villanın el değiştirdiği ve Belediye Başkanı Tanju Özcan’nın danışmanı tarafından satın alındığı belirtilen villada onarım ve tadilatlar yapıldığı gözlendi. Kıyı bandına 30-40 metre mesafede bulunan bu villanın ön tarafında ise sahipleri farklı kişiler olan yine iki adet tek katlı yeni binanın yapılmış olduğu görüldü.

         Bilindiği gibi Gölköy Barajı, Bolu’nun içme ve kullanma suyu havzası koruma planı ile yapılaşma yasağı getirilerek korunmaya alınmıştı.

         Bugün Gazetemizin yaptığı gözlem ile kıyıya yakın mesafelerde 2 adet yapımı devam eden yeni inşaat, 2 adet yeni yapılmış tek katlı bina ve 1 adet uzun yıllar kullanılmadığı için metruk durumda bulunan villanın baştan aşağı yenilenerek tadilat yapıldığı ve barajın etrafındaki yolun kenarına bir emlakçının, "Göl manzaralı parseller..." yazılı bir bez pankart asmış olduğu görüldü.

          Bütün bu görüntülerin ışığında soruyoruz;

          *Gölköy Barajı imara açıldı da bizim haberimiz mi yok?

          *İçme ve kullanma suyu havzası koruma planı ile uygulanan imar yasağı, İmar Barışı yasası ile delinmeye mi çalışılıyor?

  • Bir vatandaş28 Nisan 2021 . 10:53

   Gölköy baraj gölü suyunun analizleri yapılıyordur inşallah, zira gölü besleyen dereler baya kontrolsüz dere boylarına çöp atılması, tarladan artan tarım ilacı tankının boşaltılması muhtemel olabilir. Önlem alınması gerekmektedir.
  • bolulu25 Nisan 2021 . 17:35

   şuanda mevcut yapılan yapıların giderleri nereye verildi bununla ilgili bir çalışma yapıldımıki
  • Özdemir25 Nisan 2021 . 05:28

   Eğer Başkanın böyle bir binası varda yapıyorsa bir daha oy yerine ne alacağını bilir.Gölcüğe bungalov ev yapılıyor diye yırtınıyordu hatta ben de karşı imza vermiştim şimdi aynı şeyi kendisi göl köy için yapıyorsa AKP il başkanı da bir imza kampanyası başlatmalı inşaatın durması için.
  • Göktuğ 24 Nisan 2021 . 11:45

   Siyâset, siyaset senin kadar bu ulkeye zarar verebilecek baska bir insan benzeri yoktur kahrolsun sizin gibilerin siyaseti
  • Ali 22 Nisan 2021 . 23:02

   Rant için her şey yapar bu siyasiler ..Sonra da Alaattin yılmaz gibi gider
  • musluk cu 22 Nisan 2021 . 18:13

   PARASI OLAN VARSA YAPACAK PARASI OLMAYAN ZÜÜRTLERDE BAKACAK KONUŞAÇAK VARSA PARAN OLURLAR KULUN YOKSA PARAN CEHENNEM OLUR YOLUN BU BOYLE PARAN VARSA SİZ DE YAPIN
  • Merkeşlerli 22 Nisan 2021 . 18:04

   Burdanda onurluya parsel vereydin başgan. Belediyenin kaçak Yıkamalı kum ocağından bayilik,cami yerini imarlı arsa kıyağı ,yeni belediye dükkanı başka bişi kaldımı? BAŞKAN DAHA OLMADI BUKADAR SEVİYOSAN NÜFUSUNA AL BU ADAMI DA TAM OLSUN. Senden evvelki evlatlarını karun etti sende evlat gibi bağrına bastın bunu.Heryerden veriyon desteği bakam ne olacak.izleyem görem
  • Misafir22 Nisan 2021 . 15:35

   Eeee başkanı kurtuluş görüp oy verenler kimsenin sesi cikmiyor acep neden, hertürlü mecrada bu böyle bal tutan ne yapar onun hesap geçmiş ola atı alan Boluyu bile geçti.
  • Emekli22 Nisan 2021 . 14:46

   Gölköy e imar oranın sonunu getirir. O üniversite hocalarıda zıplamasınlar boşuna..Bu vebalden kurtulamazlar.
  • VURGUN BÜYÜK22 Nisan 2021 . 12:27

   1-2 işlem ile alıştırma yapılıyor.Araştırın gölün etrafındaki en büyük arsa kimin? Ve ne yapılmaya çalışılmakta? Şuan en büyük arsa ÜL..R HOLDİNGİN sahiplerinin. Yanlışlıkla imara açıldığını düşünün ! 8-10 sene evvel emlakçının elinde bizzat gördüm tapularını. Takdire şayen arsa toplamışlar gölköyden. Neden? Imar yok bişi yok! İşte tamda bu yüzden.zamanı geldi sanırım.
  • merdümenci22 Nisan 2021 . 11:17

   La dayı bu yazdığın doğru ise bu tanju ozcan ve orayı imara açtırmak isteyen profesörler hiç utanmiyacaklar mi Bu golkoy isini başını çekenler ise tanju nün yanisira üniversitede ki hocalarmis ben isimlerini biliyan ama icuk daha susacin emme derim ha rezil olusunuz. Bi da bu iş için tanjuya giderseniz sizi insan içine çıkamayacak hale getiririm. Hiç utanmadınız mi la....
  • İ-H-G22 Nisan 2021 . 10:13

   Gelen gideni aratır diye bir atasözü var.Zaman çabuk geçer.Kendi ayaklarına sıkıyorlar.
  • Ahmet Akbaş22 Nisan 2021 . 10:11

   İçme suları yönetmeliğine ve bu yönetmelik Şartlarına göre kısıtlılığı bulunan Gölköy; geçtiğimiz dönemden bu tarafa delinmeye çalışılıyor.. 90 li yillarda köyün üst tarafında kaçak olarak yapılan 2 katlı bina ,kus uçuşu bir kilometrenin içinde kaldığından Yıkılmıştır.. şu anda aynı hizada 2 kat kabasi bitmiş inşaat devam etmektedir. Geçmişte köyün mevcut binalarına bile ağır tamir ruhsatı verilmezken,bu yapılaşmanın hesabını kim verecek
  • 3 kuruş komisyon22 Nisan 2021 . 09:54

   3 kuruş komisyon için Bolu'nun geleceği ve sağlığı ile oynanmamalı..!

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak