“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Eski bir yazıdan Sabahattin Ali..

Eski bir yazıdan Sabahattin Ali..
  4 Nisan 2021

  ESKİ BİR YAZIDAN SABAHATTİN ALİ.. Sabahattin Ali'nin en büyük ...

        ESKİ BİR YAZIDAN SABAHATTİN ALİ..

        Sabahattin Ali'nin en büyük aşkının çok merak edildiği günlerde gelen bir mektup, gazeteci Oktay Akbal'ı çok şaşırtmış.. ''Oktay Bey! diye başlıyormuş mektup; ''merak ettiğiniz Ayşe benim, Sabahattin Ali'nin ''İki Gözüm Ayşe''siyim ben.. Bolu Kadısı ''Allame Mehmet Sıtkı'nın kızıyım.. Köklerimi saymazsanız Bolu'luyum..

  * * *

        İki Gözüm Ayşe'nin ortaya çıkmasıyla 1931-1935 yılları arasında Sabahattin Ali'nin ''İki Gözüm Ayşe''ye yazdığı 70 kadar mektup çıkmış gün yüzüne..

  * * *

        Baktım da hepsi de hüzün yüklü bu mektupların.. En hüzünlü olanı da; "Beni hatırlayanlar hep gülen yüzümle, mutlu huzurlu görüntümle hatırlasınlar'' dediği mektuptaki satırlardı.. ''Hiç kimse bu dünyada en çok gözyaşı dökenlerden biri olduğumu anlamasın'' dediği satırlar..

  * * *

         ''Aman Ayşe, İmtihanların bittiyse, bana bugünlerde her hafta mektup yaz' diyor bir başka mektubunda Sabahattin Ali.. ''Akıllı Ayşe, iki gözüm Ayşe'ciğim, yarın öbür gün kalkar bir serseme varırsın, yüreğim yanar'' dediği mektupta öyle.. ''Ayşe, mektuplarımı kirli çoraplarının yanına attığın hakkındaki sözlerin şaka mı yoksa ciddi miydi?' diye sorduğu mektup, herhalde yazdığı mektupların en ilginç olanı..

  * * *

         Sabahattin Ali'nin koğuş arkadaşı Hüseyin Kuşüzümü'nün anlattıkları da ilginç.. ''Sabahattin, o zamanlar bekardı'' diyor o da.. ''Dışarıdan geleni gideni olmazdı'' diyor.. ''Sadece Sinop'tan bir ilkokul öğretmeni, Bolulu Fatma Hanım gelirdi ziyaretine.. Cezaevi Müdürü Cevdet Bey'in odasında görüşürlerdi.. Bu Bolulu hanım; Sabahattin Ali'nin büyük aşkı "İki Gözüm Ayşe" nin ablasıydı..''

  * * *

         Bugün Sabahattin Ali'nin 73'ncü ölüm yıl dönümüymüş.. Boş geçmeyelim dedik biz de.. Bizden de bişeyler olsun istedik.. ''Sıçanın sidiği denize katık'' demişler.. 02 Mart 2014 tarihli yazımızdan seçtik yukarıdaki satırları..

  *

        Dışarıda deli dalgalar,

        Gelip duvarları yalar,

        Seni bu sesler oyalar,

        Aldırma gönül aldırma..

  *

         Anısına saygıyla..

         Erdoğan MÜHÜRCÜOĞLU 

  • Sadık S.4 Nisan 2021 . 21:12

   Güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler. Nu içinde yatsın Sebahattin Ali ve sevdikleri...
  • Çilekeş Emekli4 Nisan 2021 . 18:12

   Merdümenün yarısı çalışmaya gene bi haftadu.. :(
  • Suphi4 Nisan 2021 . 17:06

   Tarihimizin yazıklılarından biri daha..Yanlış toplumda, yanlış coğrafyada, yanlış kültürün içinde doğmuş talihsizlerdendi. Ve bütün bu yanlışlıklar onun gibi farklı olan diğerlerini olduğu gibi onu da erken yaşta öğütüp yok etti ve üstü kapatıldı. Devrân hâlâ böyle dönmeye devam ediyor. Uygarlığa erişemeyen toplumlarda maalesef yaşamın belirleyici unsuru hak değil; Güç! Güçlülerin hakkı, haklıların gücü yok. Doğduğun yer k'e'aderind
  • Lütfi Erkan Gökce4 Nisan 2021 . 14:17

   Hepsinin ruhuna RAHMETEN VASİYA ; Vesile oldun sağlıklı, huzurlu günler ''Birdestan dolaşır BoluDağının
  • Lütfi Erkan Gökce4 Nisan 2021 . 14:05

   Hepsinin ruhuna Rahmeten vasiya ; Vesile oldun sağlıklı, huzurlu günler "Bir destan dolaşır Bolu Dağının dumanında, rüzgarında..."

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak