“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

‘Tombulacık Halimem’ Devrek- Bolu arası gitti geldi 

‘Tombulacık Halimem’ Devrek- Bolu arası gitti geldi 
  4 Nisan 2021

  ‘Tombulacık Halimem’ Devrek- Bolu arası gitti geldi Bolu yöresine ait ...

  ‘Tombulacık Halimem’ Devrek- Bolu arası gitti geldi 

         Bolu yöresine ait olarak bilinen ‘Tombulacık Halimem’ türküsünün 2 yıl önce Nisan ayında Zonguldak’ın Devrek ilçesine ait olduğu tescillendi. 10 Şubat 1922 tarihinde yazılan türkünün Devrek’in Hüseyinçavuşoğlu köyünde yaşayan Halime Subaşı’na ithaf edildiği söyleniyor.


         TRT Türk Halk Müziği Repertuvar Kurulu, 73 yıldır Bolu yöresine ait olduğu öne sürülen ‘Kiraz Aldım Dikmeden/Tombulacık Halime’ türküsünün kökeninin Zonguldak’ın Devrek ilçesine ait olduğunu kararlaştırdı. Devrek Rüştü Onur Sanat ve Kültür Derneği (ROSAK), türkünün Devrek ilçesine ait olduğu yönünde TRT’ye itirazda bulunmuştu.

       ‘Tombulacık Halime’m ’73 yıl sonra Devrek’e döndü

        TRT Türk Halk Müziği Repertuvar Kurulu, ROSAK Başkanı İbrahim Tığ’ın sunduğu belgeleri de inceleyerek türkünün Bolu’ya değil Devrek’e ait olduğunu belirledi.

        ‘Tombulacık Halimem’ türküsünün adına yazıldığı iddia edilen Halime Subaşı.

        HALİME İÇİN YAKILAN TÜRKÜ

        ROSAK Başkanı İbrahim Tığ, türkünün sözlerinin 10 Şubat 1922 tarihinde Devrek’in Hüseyinçavuşoğlu köyünde ‘Deli Mehmet’ lakaplı Mehmet Emin Dinç tarafından eşi ölen iki çocuklu Halime Subaşı’na duyduğu aşkı anlatmak amacıyla yazıldığı belirtildi. Bu sözlerin 1946 ‘da bestelenerek TRT repertuvarında 727 sıra numarasıyla Bolu türküsü olarak kayıtlarda yer aldığını anlatan Tığ, 10 Ekim 2010 tarihinde Halime Subaşı’nın kızı Nezire Terzi ile yaptığı görüşmeyle türkünün kendi yörelerine ait olduğunu belgelediğini dile getirdi.

         Tığ, “Nezire Hanım bana ‘Ben o türküden nefret ediyorum. Annemin adını kötü anlatıyor bu türkü. Annemin adının böyle bir türküyle anılmasını istemiyorum. Ne zaman radyoda, televizyonda söylense hemen kapattırıyorum. Deli Mehmet, babam ölünce iki çocuğuyla dul kalan anneme âşık olmuş’ dedi. Biz de diğer belgeleri toparladık ve kurula başvurduk. Onlar da bizi haklı buldu. Değerlerimiz olan türküleri yaşatmaya çalışıyoruz”

         İbrahim Tığ, Halime Subaşı’nın torunlarının bugün Devrek’in Hüseyinçavuşoğlu köyünde yaşadığını dile getirdi.

          TARTIŞMAYA NEDEN OLAN TÜRKÜSÜNÜN SÖZLERİ:

  Kiraz aldım dikmeden

  Halimem dallarını bükmeden

  Bir armağan ver bana

  Halimem ben gurbete gitmeden

  ***

  Tombulacık Halimem Yarbaşı’na gel

  Ben gidiyorum Bolu’ya düş peşime gel

  ***

  Ocak başında kaldım

  Halimem ince fikire daldım

  Kapılar açılırken

  Halimem seni geliyor sandım

  ***

  Alçaklara kar yağıyor üşümedin mi

  Sen bu işin sonunu düşünmedin mi

  Tütün aldım Hendek’ten

  Halimem hekim gelir Devrek’ten

  Hekim buna neylesin

  Halimem yangınımız yürekten

  ***

  Algın mısın Halimem baygın mısın gel

  Hiç haberin gelmiyor dargın mısın gel 

  • A. Kara19 Nisan 2021 . 14:12

   Bolusu Devrek'i değil beyefendi bunu bulanlara derleyenlere hörmet gösteren yok.
  • A. Kara19 Nisan 2021 . 14:08

   Bir tane Devrekli çıkıpta 70 senedir sahiplenmemiş, popüler oluncamı aklı başına gelmiş milletin.
  • yolcu5 Nisan 2021 . 22:25

   sayın sabahattin bey anladıgım kadarıyla hüseyinçavuşoglu köyüne devrekten hekim geliyor.
  • Sabahattin Yılmaz'a5 Nisan 2021 . 21:57

   Köyde hekim ne arasın, mevzu bahis şahıslar köyde yaşıyor. Senin mantığınla sorarsak, "ben gidiyorum Bolu'ya düş peşime gel", Bolu türküsüyse neden Bolu'ya gidiyor?. Devrek'e ait olduğuna dair kanıt varken Bolu'ya ait olduğuna dair kanıt yokken illa sahiplenelim diye uğraşıyorsunuz:)
  • sabahatin yılmaz5 Nisan 2021 . 17:39

   Tütün aldım Hendek’ten Halimem hekim gelir Devrek’ten Devrek türküsü ise hekim neden Devrek ten geliyor?
  • A. Kara5 Nisan 2021 . 16:52

   Bu türkünün ve o dönemdeki birçok Bolu Türküsünün derlemecisi Emin Barın, Ali Murat Karageyik ve Muzaffer Sarısözendir. Sahip çıkılmazsa birileri sahip çıkar.
  • Eski Turizmci4 Nisan 2021 . 23:46

   Sayın Canbaş, bizde ölünün arkasından konuşulmaz ama bu hüseyin kaya denen herif her b*ku bildiğini zanneden ukalanın tekiydi.Benim de zamanında hasbel kader hocalığımı yaptı; oradan biliyorum.O dedi diye Bolulular Kurtuluş Savaşında yoktular denilemez.2000 yılında da Türkiye'nin inanç turizmi alanında merkez olacağını iddia ederdi bu aymaz herif...
  • Hamza Canbaş4 Nisan 2021 . 15:27

   Bu türkü ile AİBÜ de öğretim görevlisi olan esasen Bursalı olan ve geçen yıl vefat eden Hüseyin Kaya isimli kişi, "Kurtuluş savaşı yıllarında bütün Türkiye düşmanla savaşırken Bolulular Tombalacık halimem Türküsü söylüyordu" diyerek Boluluları suçlamıştı. O zaman kendisini Bolululara hakaret ettiği içün dava açmıştım. Özür dilemesini istemiştim. Hem anne hem Baba tarafından şehit torunu olarak kendisine ve yazısını yayınlayanlara yine hakkımı
  • Ferdi Karagel4 Nisan 2021 . 13:33

   Devrek'li Gazeteci-Yazar İBRAHİM TIĞ , TRT TÜRK HALK MÜZİĞİ REPERTUAR'ın itiraz ederek Türküyü DEVREK adına TESCİL ETTİRMİŞTİR. www.cnnturk.com/amp/yerel-haberler/zonguldak/tombulacik-halimem-devrek-turkusu-olarak-tescillendi-975297
  • Ali Veli4 Nisan 2021 . 13:15

   Bu türküden nefret etmek için Halime teyzenin kızı olmaya da gerek yok. İlkokulda derste öğretilmişti, çocukluk tabi söyledik o zaman:) Sonra akıl ermeye başlayınca "ne saçma türkü" demiştim. Çok sevindim artık "Bolu Türküsü" olarak anılmayacağına. Devreklilere hayırlı uğurlu olsun, Allah güle güle çalıp oynamak nasip etsin:)))

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak