“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Dünyada ilk kez Boğaziçi Üniversitesi'nde geliştirildi

Dünyada ilk kez Boğaziçi Üniversitesi'nde geliştirildi
  26 Şubat 2021

  Dünyada ilk kez Boğaziçi Üniversitesi'nde geliştirildi: Aşıların oda sıcaklığına ...

        Dünyada ilk kez Boğaziçi Üniversitesi'nde geliştirildi: Aşıların oda sıcaklığına 30 gün dayanabilmesini sağlayan teknoloji

       Dünya'da ilk ve tek olan ASC mikrokürecik teknolojisiyle oda sıcaklığında 30 gün dayanabilen aşı modeli tasarlayan ve patentini alan Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Özören, geliştirdikleri Covid-19 aşısıyla ilgili hayvan deneylerinden sonra yaz başında Faz 1 çalışmalarına geçmeyi planladıklarını söyledi.

       Yaklaşık 10 yıllık çalışma sonucu dünyada ilk kez Boğaziçi Üniversitesi’nde geliştirilen ve dört kıtada da patentlenen ASC mikrokürecik aşı taşıma teknolojisi, ilk sınavını Covid-19 aşısıyla verecek.

       Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nesrin Özören ve ekibinin TÜBİTAK ve Sanayi Bakanlığı’nın desteğiyle 10 aydır üzerinde çalıştıkları yerli Covid-19 aşısında, bu teknoloji kullanılacak.

      ASC protein mikroküreciklerine dayalı platform aşı teknolojisinde, koronavirüs yüzey proteini taşıyan ASC zerrecikleri aşıyla vücuda verilecek ve akyuvar hücreleri tarafından algılanarak bağışıklık sistemini harekete geçirecek.

       Prof. Dr. Özören, aşının tasarımının bittiğini ancak en iyi etkinliği elde edebilmek için değişik veriliş şekilleri üzerinde çalıştıklarını söyleyerek çalışmalardaki son gelişmeleri anlattı.

       Üzerinde çalıştıkları aşının Kovid-19’la mücadelede çığır açacağına inandığını belirten Prof. Dr. Özören, DHA'ya şunları söyledi:

       Yeni teknoloji ile yaptığımız aşının tasarımını tamamladık, mikrokürecik üretiyoruz. Korona’nın taç proteininin bir parçasını bu zerreciklere yüklüyoruz ve saflaştırma deneylerini yaptık. Buradan aldığımız pozitif sonuçların ardından da iki çeşit fare deneyi yaptık. Birinde karın içi, birinde de kas içi enjeksiyon denedik. Kas içi enjeksiyon, var olan aşılara benzer bir uygulama. Kıyaslamak açısından yaptık. Karın içi enjeksiyonda daha iyi sonuçları elde ettik. Tabii ki bunlar, var olan uygulama çeşitleri hep. Kas içi ya da subkutan dediğimiz deri altı (karın içi) uygulamalar. Ancak mikrokürecik protein platformu olduğu için aşının uygulama yelpazesi daha geniş. Mukozal immüniteyi tetikleyecek burun için sprey ya da Polio (çocuk felci) aşısı gibi ağızdan damla teknolojisini de kullanmak ve geliştirmek istiyoruz. Bunun için de her set hayvan deneyini ayrı planlamamız gerekiyor. Yani kas içi yaptığınız uygulamayla burun içi spreyi aynı deneyde bakamıyorsunuz. Biz şimdi, burun içi uygulama ya da ağızdan uygulamayı da test edeceğiz hayvanlarda. Bunların hangisinde en iyi sonucu alırsak diğer aşamalara geçeceğiz.

       Hayvan deneylerinde aşının uygulanma şekline karar verdikten sonra virüs nötralizan testleri ve ACE 2 transgenik fareleri canlı virüse maruz bırakılarak yapılan 'challenge' testlerine geçileceğini ve buradan elde edilen sonuçlara göre Faz 1 insan deneylerinin tasarlanacağını belirten Prof. Dr. Özören, şu şekilde konuştu:

       Hayvan deneylerinde her şeyden tam emin olduktan sonra insanlar üzerinde denenecek olan Faz çalışma dosyası hazırlayacağız TİTCK’ya. Bunun öncü çalışmalarını yapıyoruz hala. Ama iyi gidiyor çalışmalar. TİTCK’nın istediği ve yayınladığı kılavuzdaki deneyleri tamamlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Daha sonra da aşı uygulama yoluna karar verdiğimizde bu protokolü Faz 1 dosyasına işleyeceğiz. Ardından da insan deneylerinin yapılacağı Faz 1 merkezi ile yani hekimler ve farmakologlarla birlikte ortak bir çalışma protokolümüz olacak.

       DENEYLER BOĞAZİÇİ'NDE OLACAK

       İnsan deneylerinde kullanılacak aşıların üretimi için de 'GMP sertifikalı' aşı üretim tesisi olan merkezlerle işbirliğine gireceklerini vurgulayan Prof. Dr. Özören, "Değişik paydaşlarla, zincir bir reaksiyonu kurmaya çalışıyoruz bu aşı için. Boğaziçi'nde yapılacak daha iki üç aylık deney süreçlerimiz var. Faz çalışması dosyasının hazırlanması ve ilk aşıların üretimi sonrası stabilite ve toksisitesi testlerinin ardından her şey yolunda giderse insanda da ilk uygulamaları yaz başı gibi yapmayı düşünüyoruz" dedi.

        Salgının birinci yılı geride kalırken, dünyada görülen ve Türkiye’de de hızla yayılan yeni mutasyonların, aşıların etkinliğini düşüreceği yönündeki endişelere de değinen Prof. Dr. Özören, kendi geliştirdikleri aşının mutasyonlara da adapte edilebileceğini söyleyerek sözlerini şöyle noktaladı:

       Örneğin (Güney) Afrika mutasyonuna karşı Astra Zeneca aşısında etkinliğin düştüğü açıklanmıştı. Bizim aşımızda hedeflediğimiz RBD bölgesi, Ace 2’ye en çok bağlanan ve antikor yanıtının da en çok bu bölgeye doğru oluştuğu bilinen bir bölge. Şu ana kadar bu bölgede bir tane aminoasit mutasyon gelişmişti. Bu bölgedeki 400 aminoasit arasından bir tanesinin değişmesi, proteini alt üstü etmiyor. İnsanlarda her mutasyonunda paranoyak bir aksiyon başladı. Ama öyle bir şey yok. Bir mutasyon geldiğinde, virüsün proteinin yapısını da tamamen bozuyorsa, bu virüse de zarar veriyor. O yüzden çok drastik (radikal) bir Korona ve taç protein yapısı değişikliğini henüz görmedik. Bu da çoğu aşının etkisini sıfırlayacak düzeyde değil. Ayrıca bizim aşımız rekombinant DNA teknolojisiyle geliştiriliyor. Dolayısıyla yeni varyasyonları da plazmit üzerinde değiştirebiliyoruz ve gerekirse de Türkiye'de baskın olacak bir varyanta yönelik kodlama değişikliklerini yapıp aşıyı yeniden dizayn edebiliriz. ASC mikrokürecik teknolojisini ilk burada geliştirdiğimiz için birçok sorunun yanıtını biz de deneyler yaptıkça görüyoruz. Yani bu aşıya dair literatürden yararlanma şansımız yok. Tabii ki bir aşının hafıza hücreleri dediğimiz T hücresi, B hücresi yanıtının oluşturması çok önemli. Kovid geçirenlerde antikorların (immunoglobulin) 6-8 ayda düştüğü belirtiliyor. Bu da normal bir şey. Bağışıklık yanıtı da böyle bir şey zaten. Ama hafıza hücresi oluştuğu taktirde virüs ikinci kez geldiğinde birkaç gün içinde antikor seviyesi gene tavan yapabiliyor.

      

  • Turgut Özal 3 Mart 2021 . 01:25

   zamanında yaşasaydınız hayali ihracattan nalyon faturadan zengin olurdunuz. hayri beyin olduğu gibi zengin olurdunuz.
  • recaiye28 Şubat 2021 . 18:49

   hadi ordan
  • Muhtar27 Şubat 2021 . 17:13

   hah işte bize bunlarla gelin
  • Haklıya alkış27 Şubat 2021 . 16:47

   Recai Bey'e Arzu Hanım'ın yapıştırdığı cevaba katılıyorum. Sonuna kadar haklı. Fazlası yok eksiği çok. Bu ülkede terörist olmayan kimse kalmadı. Sürekli gündem değiştirme meseleleri ile gerçek sorunların görülmesi engelleniyor. Sanki ülkeyi bay kemal yönetiyormuş gibi mevzu ona çekilmeye çalışılıyor. 10 metre de bir dilenci, çöp karıştıran insanlar, icralık vakalar, zengin fakir arasında ki uçurum aldı başını gidiyor.
  • ansel adams26 Şubat 2021 . 21:16

   Boğaziçi Üniversitesi derken gizli meşaz mı vermek istiyorsunuz?
  • ARZU BEYKOZ26 Şubat 2021 . 14:50

   ATATURK KITABININ FIATINI HATIRLADIĞINIZ KADAR,SAMIMI MUSLUMANLARIN KURBAN-DERI-ZEKAT PARALARINI YIYEN,BAVULLAR DOLUSU DOLARLARI EVLERİNDE TUTAN...TEROR ORGUTUNU DAVUL ZURNA İLE KARŞILAYIP BERABER TURKU SOYLEYENLERIDE HATIRLAYIN..AYRICA,PARTI ADAYLIĞI OLDUĞU İÇİN REKTOR ATANMIŞTIR..LIYAKATİ OLDUĞU İÇİN DEĞİL!!!!!!
  • Recai.26 Şubat 2021 . 12:07

   İşte akademiklik ve öğrencilik budur. Yok şu rektör oldu, yok bu oldu. Ya rektör ilimsel bilimsel çalışmaları, öğrenci etkinliklerini engelliyor, baltalıyor ise o zaman protesto edersin. Terör örgüt ve sempetizanlarının sizi kullanmasına asla müsaade etmeyin. çalışmalarınıza odaklanın. 2500.00 TL ye Atatürk kitabı satan zihniyetin kuklası olmayın.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak