2021'de olursa bir şikayet, ölümden olsun…

30 milyon

30 milyon
  23 Şubat 2021

  30 MİLYON Gözünüzün önüne getiriniz, en büyük kağıt paramız ...

       30 MİLYON

       Gözünüzün önüne getiriniz, en büyük kağıt paramız olan 200 lirada kaç tanesi 30 milyon eder. Eski para ile ne kadar biliyor musunuz…?

      30 trilyon…. Türk lirasının düştüğü duruma bakar mısınız…?

       Daha doğrusu liranın bir kabahati yok… Kabahat bizlerde ve yetkililerde… Bu yazıyı içim burkularak yazıyorum…

         Gençliğimizde İstanbul’da Beşiktaş maçlarına giderdik. O zamanların kıymetli parası ile, ancak İsmet Paşa Stadı'nda duhuliye bileti alarak BİR liraya (20 ekmek bedeli) maçları seyrederdik. Bu fiyatlar senelerce hiç değişmedi. Ve o zamanlarda takımdan sorumlu kaptandı. Hemen her oyuncu bir teknik direktördü. Kaptan takımı çalıştırır,hazırlar ve maçlara kesinlikle hakkı olan oyuncu çıkarılırdı. Torpil diye bir şey asla düşünülemez (şimdiki gibi).

         Beyefendi teknik direktörmüş ve sıkı durun, kulüpten 30 milyon alacakmış, öyle anlaşmışlar. Bu milyonlar gazete kağıdımı…? Yaptığın iş ne…? Oyuncu oynamasın-sen hiçsin…. Birkaç ay teknik direktörlük kursuna gitmek, bilahare milyonlarla oynamak demek mi… ?

        Türk Devleti bugünkü durumuna, topraklarını şehit kanları ile suladıktan sonra geldi… Öyle har vurup harman savurmıyalım. Sonrada kalkıp enflasyondan hiç söz etmeyelim.

        Zaten Türk futbolu bu yıllarda çok çok gerilerde kalmıştır. Biz eski maç delileri olarak gerçekten futbol seyrederdik, kalbimizin çalıştığını anlamazdık. Bütün oyuncular ölümüne maç yaparlardı. Şimdikiler düştüğü yerden kalkamıyorlar…. Zaten yerli futbolcu yok artık, hepsi yabancı. Bugün bir Beşiktaşlı, Fenerli ve Galatasaraylı takımını sayabilir mi ..? Biz eskiden bırak büyük takımları.Beykoz’un, Emniyet’in- Vefa’nın, İstanbulspor’un vesaire takımlarını ezbere bilirdik .

         Soruyorum sizlere: Bir Metin Oktay var mı, bir Lefter varmı, bir Beşiktaşlı Recep var mı, bir Vedii, Faruk var mı… Yok. Kim var. Arda. Büyük Atatürk ne demiş . (Ben sporcunun ahlaklısını severim)

        O halde bana göre Klüplerden Teknik Direktörlüğü kaldıracaksın.

        Bu kadar paraya kendi çocuklarımıza ver... Bak ne Metinler çıkacak.

        Atatürk adı stadlardan silindikçe, futbol meraklıları maçlara gitmez oldular. Oyuncu-seyirci bütünleşmesi olmazsa maçın değeri hiç olmaz.  O halde ehven fiyatlarla seyirciyi futbola koşturalım. Ne imiş şimdiki uygulama Pasolig... Ben paramla maça giremedikten sonra neye yarar. Kısacası Futbola, maçlara, klüplere bayağı bir değişiklik gerek, önce anlayış, takım sevdalılığı, vatan sevgisi, birlik-beraberlik.

        Dumlu DEMİRCİOĞLU

  • servet25 Şubat 2021 . 10:46

   futbol bos adam isidir...
  • Murat...24 Şubat 2021 . 14:46

   Çok...çokkk doğru Dumlu Bey..! Tesbitlerinize ve yazdıklarınıza Aynen katılıyorum.
  • Tuğrul23 Şubat 2021 . 22:28

   Kitlelerin; bilincin acılarından, varoluşun çaresizliğinden ve yaşamın gerçeklerinden kaçınmak, unutmak için kendilerini uyuşturacak afyona ihtiyacı var hocam. Futbol da bunlardan biri. Eh, büyük ölçekli kulüpler spordan gelenlerin değil de sermaye sahiplerinin eline düşünce, sistem o bahsettiğiniz akıl almaz milyonları yıkayıp temizleme vazifesi de görüyor herhalde. O tutkulu amatör ruh eskidenmiş. Artık hiçbir şeyin değeri yok, her şeyin fiyatı var.
  • İbrahim basar23 Şubat 2021 . 19:50

   O zaman öğretmenliğide kaldıralım dersleri sınıf başkanı anlatsın.Pasolig ne için var; kısaca pasolig oyuna çirkinlik katan taraftarı terbiye ve kontrol altında tutabilmek için var diyebiliriz. Birde maça gitmek için stadın adının ne önemi var.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Satılık Daireler - Nejat Mühendislik

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak