“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Vefalı öğrencilerden öğretmenlerine sanatsal çalışma

Vefalı öğrencilerden öğretmenlerine sanatsal çalışma
  20 Şubat 2021

  Vefalı öğrencilerden öğretmenlerine sanatsal çalışma Bir milletin yenileşmesinde ölçü, ...

        Vefalı öğrencilerden öğretmenlerine sanatsal çalışma

   Bir milletin yenileşmesinde ölçü, musikide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir.

  » Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

  » yüksek bir insan topluluğu olan Türk Milleti’nin tarihi bir özelliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir.

  » Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz… Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkar olamazsınız.

  » Sanatkar, toplumda uzun çaba ve çalışmalardan sonra alnında ışığı ilk duyan insandır.

  » Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa, tam bir hayata sahip olamaz. Bir milletin sanat yeteneği güzel sanatlara verdiği değerle ölçülür.

  » Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz, itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.

           Mustafa Kemal Atatürk’ün, güzel sanatlara verdiği önemi en güzel biçimde anlatan bu veciz sözlerin ışığında, Bolu’da kurulduğu günden bu yana 30 yıldır sanatçı yetiştiren Bolu Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’nin değerli öğretmenleri, yetiştirdikleri öğrencilerinden gördükleri vefanın haklı gururunu yaşıyorlar.

            30 Mart 2020’de aramızdan ayrılan Güzel Sanatlar Lisesi’nin Müdürü Cemal Güney’den sonra, dün de aynı okulun daha önceki Müdürü Çetin Akkaş’ı ebediyete uğurladık.

             Duygu dolu hüzünlü bu uğurlamaların ardından yine aynı okulun emekli resim öğretmenlerinden Nijat Çelik hocamız, yıllar önce mezun ettikleri öğrencilerinin, öğretmenleri için gösterdikleri ahde vefa örneklerini paylaşmış.

            Sanatçı; hassas, ince ruhlu, duygu yüklü insandır. Bu okuldan yetişen sanatçı iki öğrenci, yıllar sonra da olsa, ebediyete uğurlanan Cemal Güney ve Çetin Akkaş öğretmenleri ile birlikte Nijat Çelik öğretmenlerinin de karakalem portrelerini yaparak bir ahde vefa örneği sergilemişler. 

             Nijat Çelik’e gönderdikleri bu güzel karakalem portreleri görünce, sanat ve sanatçının insan yaşamındaki önemini, Atatürk’ün veciz sözleriyle hatırlatalım istedik.  

             Nijat Çelik öğretmen; "Çok değerli öğrencilerim İzmit’ten İsmail Hakkı Kıral ve Zekai Er’in çalışmaları.... Ne mutlu böylesine güzel evlatlarımız var... Biz onları çok sevdik... Onlar canlarını verecekler... Onların yeri gönlümüzde her daim ayrı.. Gurur duyuyorum onlarla” diyerek, öğrencilerinin bu güzel jestlerine karşılık vererek karakalem resimleri paylaşmış. 

             Biz de diyoruz ki;

             Güzel Sanatlar’da öğrenci ve öğretmen olmak herkese nasip olmayacak güzellikte, bir ayrıcalıktır.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak