“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Ayı’dan biraz insanlık dersi almak lazım ! 

Ayı’dan biraz insanlık dersi almak lazım ! 
  12 Şubat 2021

  Ayı’dan biraz insanlık dersi almak lazım ! Yıllar önce ...


           Ayı’dan biraz insanlık dersi almak lazım ! 
           Yıllar önce Boluspor’un 1. Ligde üç büyüklere kök söktürdüğü 70’li yıllar ve 80’li yılların başları. Özellikle İstanbul takımlarıyla (FB.GS.BJK) oynadığımız hemen her maçımızda top B. İbrahim’in ayağına geldiği veya rakibin topuna girdiği anda tribünler, “Sahada ayı var” diye hep bir ağızdan tempo tutardı. Sağ bek oynayan İbrahim Sarıkaya, cüsseli ve sağlam vücudu ile rakibin üzerine dozer gibi giderdi. Bu görüntüsünden korkan rakip futbolcu neredeyse topu bırakıp kendini kurtarmaya bakardı. 
         Ve işte o anlarda rakip tribünler, “Sahada ayı var” diye inlerken, bizim tribünlerden de; “Ayılar gelecek ananızı sevecek” diye rakip taraftarlara cevaben tezahüratımızı yapardık. 
         Sahamızda ki karşılıklı tezahüratlarda ezilmezdik ama İstanbul’daki maçlarımızda bu mümkün olmazdı. Boluspor’un bütün deplasman maçlarına gittiğim gibi, İstanbul’daki maçlarına da gider, basın mensubu olarak saha içine kadar girerdim. 
         Yine bir İstanbul deplasmanında maçın ilk dakikalarında B. İbrahim rakip forvet oyuncuya topla beraber bir girdiği gibi, topu da adamı da birlikte taça savurmuştu. Bu hareketin ardından İstanbul seyircisi maçın sonuna kadar, “Sahada ayı var” diye tempo tutarak oyuncularımızı moralman çökerttiği gibi hakemi de etkilemeyi başarmıştı. 
          Ne Belediye Başkanı, ne de şimdi ki Boluspor Başkanı’nın bunları bilmesi mümkün değil, çünkü yaşları müsait değil. 

          Gelelim tavuk ve piliç meselesine… 
           Hatırlanacağı gibi Mudurnu Tavukçuluk’un, şimdiki Erpiliç veya Beypiliç’in konumundaki gibi, tüm Türkiye’de sektörün en güçlü ismi olarak anıldığı günlerde, Boluspor Kulübü kendilerine teslim edilecek ve böylelikle Boluspor ikide bir para aramaktan kurtulacaktı. 
          Bu amaçla yapılan kongre öncesinde kendi kendine konuşurken yakaladığım Boluspor fanatiği Elmalıklı Çerkez Gazanfer Bütün dünya liglerindeki futbol kulüplerinin; Arslan, kaplan, timsah, ejderha gibi amblemlerini tek tek saydıktan sonra, "Şimdi Boluspor olarak bizim amblemimiz tavuk mu olacak? Deplasmanlarda herkes bizimle dalga geçecek. Her gol yediğimizde tribünlerden gıt gıt gıdak sesleri yükselecek" diyerek endişelerini dile getiriyordu. Elmlalıklı Gazanfer yüksek sesle bunları söyleyip kara kara düşünürken, o günlerde, Boluspor'daki birçok akil adam, haraç- mezat kulübü Mudurnu Tavukçuluk'a teslim edeceklerdi. Allah’tan bu teslimat gerçekleşmedi 

           Allah’tan pandemi var da maçlar seyircisiz oynanıyor !
           O günlerde gerçeklemedi ama bugünkü Başkan 2,5 milyon lira için, 2 yıllığına Boluspor’un isminin önüne yine bir piliç ismini yazdırıverdi. Ve Allah’tan pandemi nedeniyle maçlar seyircisiz oynanıyor. Yoksa o günlerde Emlaklı Gazanfer’in aklından geçen tezahüratlar karşısında ne yapardık bilinmez. Hele ki Bolusporumuz’un yumurtlayan tavuk gibi her hafta yenilgi aldığı maçlarda rakip takım seyircileri gıdak gıdak sesleri ile tribünleri inletip dururdu. Biz de milyonlarca hormonlu tavuklarımızın içinde horozumuzu bulamadan statlardan boynu bükük ayrılmaya devam ederdik. Pandemiden Allah razı olsun ki bize bu günleri yaşatmadı. 
           

           Ayı gibi cesur ve yardımsever ol Başkan!
           “Piliç mi ayı mı” derseniz; tabii ki gücün kuvvetin timsali olarak biz ayıyı tercih ederiz. 
            Ama Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın da ayının heykelini yapmadan önce, kendisine ayının gücünü örnek almasını ve güçlülerin karşısında aynı bir ayı gibi durarak fakir fukaranın, garip gurabanın dişinden tırnağından artırıp Belediyeye ödediği vergilere, su paralarına iyi sahip çıkmasını, bu paraları ona- buna PEŞGEH çekmemesini, bu konuda ayı gibi cesur olmasını, korkak olmamasını, Ayılar gibi dostu düşmanı iyi ayırt etmesini tavsiye ederim. Anlatılanlardan bilindiği gibi; Ayı saldırılarının tamamında insanların suçlu olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ayı güçlü olduğu kadar, kendisine zarar vermeyeceğini bildiği doğru insanlara yardım etmesiyle de bilinir. 
            Bolu Belediye Başkanı olarak sen de davranışlarında yalan söylemeyip, şovlardan vazgeçip, ayıları biraz olsun kendine örnek alabilirsen, İşte o zaman Bolu senin heykelini dikmek isteyecektir. 
            Bolu Belediyesi hayır Çarşısı’ndan ve aşevinden yabancılara ne yemek, veriyorsun, ne de giysi veriyorsun. Ayılar ise insaf ve vicdan sahibidir. Kendisine kötülük etmeyeceğini bildiği insana saldırmadığı gibi, ormanda aç kalıp ayı tarafından beslenmiş ve ayı sayesinde hayatta kalmış birçok insan hikayesi de mevcuttur. 
           Şu soğuk günlerde binlerce yabancı vatandaşımız aç durumdadır. Birleşmiş Milletler aracılığı ile Kızılay ve Sosyal Hizmetler’in yaptığı yardımlar yetersiz kalmaktadır. Siyasi olarak Arap düşmanlığı içeren sözlerinizin aksine evinizde Arap hizmetçi çalıştırdığınızı yazmıştım. O’nun da işine son vermişsiniz. 
            Ayı heykelini ister dikin, ister dikmeyin ama lütfen önce Ayı’dan güzel bir insanlık dersi alın. Allah’ın yarattığı tüm insanlar, tüm hayvanlar ve tüm canlılar kutsaldır. Bunu unutmayın…!
           Kamuran Alagözoğlu 
  Fotoğraf: Ayaktakiler: İbrahim Sarıkaya, Nuri Artış, Sadullah Acele, Mustafa Akarcalı, Alaattin Yolaçan, Talip Işıktan.
  Oturanlar: Çetin Erdoğan,Vahdet Yılmaz, Şükrü Aydın, Fikret İsmigüzel, Rıdvan Ertan.
   

  • kaan16 Şubat 2021 . 10:45

   adamların hizmet etmekten anldığı heykel yapmak sadece. heykel takıntılarından bir vazgeçemediler. belediye başkanı bu kafayla giderse bolu yerinde saymayı bırak koca bir köy olacak yakında.
  • Ayı13 Şubat 2021 . 10:09

   Ayı vahşi yaşamın sembolüdür yurt dışında heykellerin bir kaç örneği var özdeşleştirmemek gerek.
  • Bolulu vatandaş 12 Şubat 2021 . 22:44

   Ankara Atatürk Orman Çifliği, Hayvanat Bahçesindeki bir bölümde "... Ayısı" yazardı. Bolu sporun Ankara'daki maçlarında ve uzun yollarda, Bolu plakalı taşıt sahiplerine söylenenleri unutmadık. Halkımız herşeyi biliyor. Boluya KIRATLI ATATÜRK ve Köroğlu heykeli ile İzzet Baysal heykeli yakışır.
  • Bolu halki ayi degildir12 Şubat 2021 . 22:22

   Bu yazi uzerinden anlisalicagi uzere bolu halkina bildiginiz ayi demek isdemisler lakin merak ediyorum neden bukadar heykel yapma pesindesiniz arkasinda kac tieilyon yatio gereksiz yere bu milletin parasi hacanmamali baskan ozcan ayi heykeli yapacagina yarim kalan purezeleri tamamlasin yada boluya adam gibi yatirimlar yapsinki bitaki secimlere kazanmaya hakki olsun cok az zamani kaldi secimlere bu ona bolu halki tarafindan verilmis bi firsatti iyi degerlendirmesi dilegiyle
  • neco12 Şubat 2021 . 18:42

   Mehmet bey hayret 85 yaşınıza kadar bizim meşhur bolu ayımızı duymadınızmı hikayesi olmasada yıllardır ünlüdür bizim ayımız.
  • Mehmet Can12 Şubat 2021 . 13:22

   Ankara Atatürk Orman Çiftliğindeki hayvanat bahcesi kapanmadan önce ''Ayının'' bulunduğu kafesin önünde ''Yaşan Alanı Bolu'' ibaresi vardı.!
  • Mehmet Gündoğdu 12 Şubat 2021 . 13:03

   Simgeleri AYI olan birçok şehir vardır elbette. Hem de Avrupa Birliği ülkelerinde ve hatta Rusya'da. Ancak onların her birinin Ayı ile ilgili bir hikayesi vardır. Kayıtlı yaşım 83 , biyolojik yaşım 85 Bolu'da yaşadım hep, öz be öz Bolu'luyum, hiç bir AYI hikayesi duymadım Bolu'da. Nereden çıktı bu AYI masalı.
  • Mustafa12 Şubat 2021 . 12:14

   Kamuran bey, Başkan beye bir öneri götürün lütfen, Hayvanlar arasında ayrımcılık yapmasın. Yaban domuzlarının veya besi domuzlarının da heykellerini yaptırsın ama Bolu halkının ortak gezdiği ve dinlendiği yerlere değil de kendi evinin veya mensubu olduğu parti binasının önüne koyabilir.
  • Misafir12 Şubat 2021 . 12:05

   Kamuran bey, sahane bi yazı bolu spor nerde var bi gösterin parklar onların,otopark onların, ama yok ortada yok ,herşeyin bir simgesi var oda yok ,malesef BOLUDA anılacak, peşinden gidecek hiç bir sey yok.cok üzgünüm.okadar bolundukki dayanışma bile yok.acı

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak