2021'de olursa bir şikayet, ölümden olsun…

Dağ başından ölçüm yaparak en soğuk il oldu demek doğru mu?

Dağ başından ölçüm yaparak en soğuk il oldu demek doğru mu?
  18 Ocak 2021

  Dağ başından ölçüm yaparak en soğuk il oldu demek ...

         Dağ başından ölçüm yaparak en soğuk il oldu demek doğru mu?

         “Bolu, eksi 21,8 dereceyle Türkiye'nin en soğuk ili oldu” başlıklı haberleri gören vatandaşlar gazetemizi arayarak; “Biz de Bolu’da yaşıyoruz ama Bolu’da biz böyle bir soğuk görmedik. Bu gazeteler dağ başından alınan ölçüm sonuçlarına göre değerlendirme yaparak insanları yanıltmasınlar” diyerek, yanıltıcı haberlere meydan verilmemesini istediler.

           Biz de BolununSesi Gazetesi olarak Meteoroloji İl Müdürlüğü’nden aldığımız bilgiye göre, bazı basın organlarında Aladağ Sarıalan’da yapılan ölçümlere göre; ”Türkiye'de bu gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında -21,8 dereceyle Bolu'da ölçüldü” şeklinde haberler yayımlanmıştı. Aynı gün 16 Ocak 2020 tarihinde Bolu şehir merkezinde yapılan ölçümlerde en düşük sıcaklık -9,5 oldu.   

            Bugün için yine dağ başından alınan sonuçlara göre -17,3 Bolu yine en soğuk il oldu diye yaygara koparılırken, Bolu Meteoroloji İl Müdürlüğü’nden aldığımız bilgiye göre Bolu şehir merkezinde yapılan ölçümlerde en düşük sıcaklık -7,5 oldu.

           Bu veriler ışığında Sarıalan’dan, yani dağ başından alınan ölçümlere göre değerlendirme yapılarak, “Bolu Türkiye’nin en soğuk ili oldu”  diyerek haber yapmanın doğru olmadığını düşünüyoruz.

  • İmranlı 21 Ocak 2021 . 00:17

   Türkiyenin en soğuk yeri defalarca kez olduğu gibi yine 20 ocak gecesi - 28 le sivasın imranlı ilçesi oldu , resmen zaman dondu sanki,,, Allah tan gelen her şey başımız gözümüz üstüne
  • Merve Karadağ 20 Ocak 2021 . 22:48

   18 ocak sabah 9da araba -19 gösteriyordu ama bunda da yanlışlık olamaz. Abant kavşağındaydı.
  • meteor ömer20 Ocak 2021 . 17:01

   mudurnuda da ölçüm istasyonumuz var 7 gün 24 saat ölçüm yapılıyor daha önceki yorumda belirttiğim gibi Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uygulamasını indirirseniz mudurnu ve diğer ilçelerinde anlık bilgilerini görebilirsiniz
  • Mudurnu20 Ocak 2021 . 16:09

   Tabi bolu deyince bir tek il merkezi var. Bizim mudurnuda betonarme evde sular buz tuttu 2 gunduur evde sular yok. Giden koylerde olcun koylerde yasayanlar insan degil mi.
  • meteor ömer20 Ocak 2021 . 14:03

   bazende telefonlarda bulunan farklı uygulamalardan hava durumu alınıp meteoroloji müdürlüğünden alınmış gibi haber yapılıyor.Telefonlarda mgm'nin kendi uygulamasını indirirsek hava durumu ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz ayrıca zirai don,fırtına,sel gibi meteorolojik uyarılardan da anında haberdar olabilirsiniz
  • meteor ömer20 Ocak 2021 . 13:59

   öncelikle bu işin içinde biri olarak şunu söylemek isterim ilimizde 19 adet otomatik meteorolojik gözlem istasyonu bulunmaktadır. -32 derece ölçülen yer Batı karadeniz orman araştırma (Aladağ Değirmenözü yaylası) sahasındadır.Aynı gün Bolu Merkezde sıcaklık -16.6 olarak ölçülmüştür.Daha önce birkaç kez kendim bizzat aradım fakat bazı gazetelerde farklı haberler yapılıyor birde meteoroloji müdürlüğünden alınan bilgilere göre yazılıyor ama çoğu zama
  • neco19 Ocak 2021 . 17:52

   aman gelme istanbullu her gün çıg düşüyor boluda 47 yaşındayım işim geregi dag tepe yaz kış gezerim daha çıg düştüğünü görmedim.ha yedigöller yolunda ayı kayasının oralarda belki düşüyor olabilir çıg tatbikatı yapılıyor orada
  • istanbullu19 Ocak 2021 . 14:46

   Bugun NTV de haber vardi. Bolu Turkiye nin en soguk iliymis, dun -32 derece gormus. Daha da Bolu'ya gitmem. Cig dusme tehlikesi var mi oralarda? Bolu lu arkadaslar cevap verebilir mi?
  • murat yılmaz19 Ocak 2021 . 10:57

   Ben yarenin görüşlerine katılıyorum. Bu tip kar ve soğuk haberleri Bolu hakkında kötü intiba uyandırmaktadır. Bu haberleri kim ve nasıl veriyor. Bu haberleri verenler lütfen dikkat etsin ve gerekirse böyle haberler verilmesin. dağ başında ölçüm yapıldığını kim bilebilir ki? Neden Erzurumdan, Karstan bu haberler gelmiyor. Bir kaç yıldır bu saçma haberler çıkıyor ve son derece rahatsız edici bir durum. Yetkililer lütfen bu konuda daha mantıklı davranıp bu haberlere engel olsunlar. Bolu'da sanki kutup soğukları yaşanıyor, boluya gelmeyin donarsınız der gibi saçma sapan haberler, insanları boludan soğutuyor.
  • ŞERAFETTİN BİÇER19 Ocak 2021 . 10:28

   Metorolojik verilerde il ifadesi kullanılabilir ama insanların yaşadığı yerleşim yerlerinden alınan ölçümler önemlidir insanlar için. Yabani hayvanların yaşadığı dağ başında -21,8 olabilir tabiki. Aynı gün şehirdeki en düşük ısı -9,5 derece yazılmış işte burada. Bize ne hayvanların yaşadığı yerdeki hava sıcaklığından.
  • Mehmet Gündoğdu 19 Ocak 2021 . 09:41

   Türkiye'nin en soğuk ili oldu diye haber yapmanın doğru olmadığını yazmışsın. Biraz hefif kaçmış senin yorumun. Oysa YALAN HABER dir o. Gidip bir de Ağrı dağından ölçün bakalım Eksi 30-35 den aşağı çıkmaz. Nerede kalır Bolu'nun en soğuk il olduğu. İşkembe-i kübradan atarak gazetecilik yapılmaz. Meteorolojiden bilgi almayı bile beceremeyene gazeteci denmez.
  • Boluspor19 Ocak 2021 . 09:22

   Memleketin bütün dertleri bitti de tek derdimiz bu kaldı,değil mi?gelinde şu bolusporumuzun neden sahada yürüyerek futbol oynuyormuş gibi yaptığını tartışın.Bu gidişle 2 sezon sonra kendimizi 3.ligde bulacağımızı itiraf edin.Halen koca Boluda neşteri gediğine vuracak yönetici BULAMAYACAK MIYIZ,bunları masaya yatıralım.kazara süper lige çıkarsak şehire sosyal ve ekonomik ivmenin getireceği kazançları konuşalım.sadece transferden gelecek-transfere gidecek paralar
  • Kazım 18 Ocak 2021 . 20:40

   İstanbuldan arayan Bolu Türkiyenin en soğuk ili olmuş. Oralar o kadar mı soğuk diye soruyor. ulusal basında da çıkmış bu haberler okuyan arıyor. dağın tepesindeki soğuktan bize ne . Boluyu kutuplara döndürdünüz sorumsuz basıncılar.
  • İfade doğru ama algı yanl18 Ocak 2021 . 19:35

   Çelişki "il" ve "şehir" kelimelerinin anlamlarını birbirine karıştırmaktan doğuyor. "Bolu, en soğuk il olmuştur" denilebilir, doğrudur lakin bu ifade "Bolu en soğuk şehir olmuştur" anlamına gelmez.
  • Toklu18 Ocak 2021 . 19:05

   En çok cemiyetin başganı bu işten zarar görmüştür Kamuran Bey. Gölcük'deki arabaların aküsü maküsü donmuştur mazallah.
  • Ali Kaygusuz18 Ocak 2021 . 18:23

   Bolu'nun bugüne kadar Bolu merkezdeki en düşük sıcaklığı 60 lı yıllarda -31.5 ile lisede okurken biz yaşadık.Okullar tatil oldu.Belediye devamlı sokağa çıkmayın diye anons etti.Bende -21,8 sıcaklığı duyunca,inanmadım.O açıklamayı yapanlar,eksi sıcaklığın nerede olduğunu yazsalardı daha iyi olurdu kanısındayım.
  • Bolulu1418 Ocak 2021 . 17:47

   Bildiğim kadarıyla çeşitli yerlerde ölçüm istasyonları var ve buradan alınan verilere göre bilgilendirme yapılıyor. Bu istasyonlar sadece Bolu'da değil Türkiye'nin her tarafında var.
  • Yaren18 Ocak 2021 . 16:22

   Haberde Bolu Türkiye'nin en soğuk ili oldu derken şehir merkezi kastedilmemekte elbet ama, başlığı okuyup devamını okumayan herkes verinin dağ başından alındığını kaç kişi idrak edebiliyor? Hem sonra Bolu'dan çok daha soğuk iller Erzurum Kars, Ağrı, Hakkari gibi birçok ilin dağlarında ölçüm yapılıyor mu ki? Dağlar arası en soğuk il olduğumuz ne kadar doğru olabilir bu durumda? Bu haberler Bolu'ya gelmeyi düşünen insanları bile caydırır, Bolu'dan soğutur.
  • Kar yağsın18 Ocak 2021 . 15:36

   Felâket tellâlları! Abant kavşağında Elmalık civarında geçenlerde 2 cm kar yağdı yanıp sönen kırmızı ile son dakika "kara kış bastırdı, beyaz afet geçit vermiyor"diye haber yapılıyor...çiftçi buğday ekti üzerine kar yatacak,göller nehirler kurudu kar gerekli..bizimkiler arabalar patinaj yapacak diye karakış ,beyaz felaket ibareleri kullanıyorlar.Sanki Bolu Sarıalanda yaşıyor..Ensoğuk yer olarak duyuruyor...Bırakın mevsiminde kar yağsın,soğuk olsun..sizde b

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Satılık Daireler - Nejat Mühendislik

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak