2021'de olursa bir şikayet, ölümden olsun…

Ağaç parçalarından sanat üretiyorlar

Ağaç parçalarından sanat üretiyorlar
  17 Ocak 2021

  Ağaç parçalarından sanat üretiyorlar Atatürk, sanat ve sanatçılar hakkında ...

  Ağaç parçalarından sanat üretiyorlarAğaç parçalarından sanat üretiyorlar

           Ağaç parçalarından sanat üretiyorlar
           Atatürk, sanat ve sanatçılar hakkında takdir ve teşvik edici sözler söylerdi. Bunlardan bazıları; "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir."
           "Hepiniz mebus olabilirsiniz, vekil olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat bir sanatkâr olamazsınız."
            "Bir millet, sanat ve sanatkârdan mahrum ise tam bir hayata malik olamaz."

           

           Bolumuzun yetiştirdiği çok yönlü bir sanatçı olan Yurdaer Kalaycı ile uzun yıllardır birlikte çalışan ahşap oyma sanatçısı Ali Karagüllü’yü ziyaret ettik. 
           Yurdaer Kalaycı’nın evininin bahçesinde küçük bir kamelyada yanan sobanın etrafında oturmuşlar, Yurdaer Bey tarif ediyor, Ali Bey ise elinde oyma aletleri ile odunlara, çalı çırpı gibi hiçbir özelliği olmayan ağaç parçacıklarının üzerinde sanat icra ediyor. Bir çoğumuzun yolda ayağına takılsa yerden alıp evine götürmeyeceği ağaç parçalarına yeniden hayat ve ruh vererek onları birer sanat harikasına döndürüyorlar. 
           Yurdaer Kalaycı ile 30 yılı aşkın zamandır birlikte ahşap oymacılık alanında sanat eserleri üretmeye devam eden Ali Karagüllü, son yıllarda el sanatlarına meraklı ve yatkın gençlerin yetişmediğine dikkat çekerek; “Atatürk sanatın önemine vurgu yapan ne kadar güzel sözler söylemiş. Ama maalesef günümüzde gençlerimizin el sanatlarına meraklı olmadıklarını görerek kahroluyoruz” diyor.  
           Bolu’nun en önemli fikir ve sanat adamlarından Yurdaer Kalaycı, yaşlandığı için otelcilik ve restoran işlerinden uzaklaşmış olsa da, yine çalışmadan, üretmeden duramıyor. Yaşamı boyunca çalışmaktan ve üretmekten bir an bile vazgeçmediğini ve son nefesine kadar da çalışmaya ve üretmeye devam edeceğini belirten Yurdaer Kalaycı, “Aktif iş hayatını bırakmış olsam da resim ve heykel çalışmalarımı sürdürüyorum” diyor.
           30 yıldır birlikte çalıştıkları kaşık ustası Ali Karagüllü’yü tam bir heykeltıraş olarak yetiştirdiğini söyleyen Yurdaer Kalaycı, ağaç köklerinden ve çeşitli ağaç parçacıklarından inanılmaz güzel sanat eserleri yarattıklarını ifade ediyor. 
           Karagüllü ile birlikte ağaç köklerine yeniden hayat verdiklerini belirten Yurdaer Kalaycı sanat eserlerinin nasıl ortaya çıktığını şöyle anlatıyor;
           “Allah küçücük bir tohumdan koskoca bir ağaç yaratıyor. Ağacın kökleri suyu bulmak için kıvrıla kıvrıla toprağın derinliklerine ilerliyor. Gün geliyor ağaç kesiliyor veya ölüyor. Gövdesi kereste veya odun oluyor. Köklerine ve dallarına ise hiç mi hiç değer veren yok. Biz ağaç parçalarını bularak birer sanat eseri haline dönüştürüyoruz. Böylelikle ağaç parçaları yeni bir kimliğe bürünerek, yeni bir hayat bulmuş oluyor. 30 yıl önce kaşık ustası olarak tanıdığım Ali Karagüllü ustamız da tam bir heykeltıraş oldu. Ağaç parçalarının üzerine ben kalemle ne yapılacağını çiziyorum. Karagülle’de bıçağının ucuyla veya torna aleti ile oyarak ağaç köklerin üzerinde küçük heykeller ortaya çıkarıyor.”  
   

  • TURGUT18 Ocak 2021 . 11:09

   Yurdaer Kalaycı bey, Allah uzun ömürler versin. çok yönlü güzel bir insan; Bolunun yetiştirdiği en çalışkan ve en sanatkar insanlardan biridir.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak