2021'de olursa bir şikayet, ölümden olsun…

Hüseyin Varlık ismi Mengen'de yaşatılacak

Hüseyin Varlık ismi Mengen'de yaşatılacak
  11 Ocak 2021

  Mengen Gazetecisine sahip çıktı Mengen ilçemizde uzun yıllardan beri ...

  Hüseyin Varlık ismi Mengen'de yaşatılacakHüseyin Varlık ismi Mengen'de yaşatılacakHüseyin Varlık ismi Mengen'de yaşatılacakHüseyin Varlık ismi Mengen'de yaşatılacak

           Mengen Gazetecisine sahip çıktı

          Mengen ilçemizde uzun yıllardan beri gazetecilik yapan ve geçen yıl eylül ayında geçirdiği kalp krizi ile yaşamını yitiren, Mengen'in gözü, kulağı, sesi olarak sevilen isim Hüseyin Varlık'ın adı, yaşadığı mahalledeki caddeye verildi.

          Mengen Belediye Meclisi güzel bir ahde vefa örneği sergileyerek, geçtiğimiz yıl 2 Eylül'de yaşamını yitiren gazeteci Hüseyin Varlık'ın adının yaşatılması için örnek bir karara imza attı.

          Mengen'de uzun yıllar Ajans muhabiri olarak görev yapan Hüseyin Varlık isminin belediye meclisinde alınan kararla Türkbeyli Mahallesi'nde yeni açılan bir caddeye verildiği ifade edildi. Mengen Belediye Meclisinin bu kararı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde Hüseyin Varlık adının yazılı olduğu tabelayı caddeye asmasıyla hayata geçirildi. 

        Caddenin iki yanına FOTO HÜSEYİN VARLIK CADDESİ yazılı tabela konuldu.     

          Yaşamı boyunca elinden kalemini, boynundan fotoğraf makinesini düşürmediğini simgeleyen anıt da tabelanın yanına konuldu.

        Tören, pandemi şartlarına uygun şekilde açık havada yüksek bir katılım ile gerçekleşti.

        Törenin ardından Foto Hüseyin Varlık’ın fotoğraflarından oluşan fotoğraf sergisi açıldı. Törene katılan gazetecilere Dünya Çalışan Gazeteciler günü kapsamında plaket verildi.

          Mengen Sevdalısı, Sanatına Âşık Foto Hüseyin Varlık
  (15 Mart 1956 – 2 Eylül 2020)

  1956 yılında Mengen’de doğmuştur. Babası Kasap Hasan Varlık annesi Muzaffer Varlık’tır. İlk, Orta ve Lise eğitimlerini Mengen’de tamamlamıştır. Okul hayatından sonra bir müddet turizm sektöründe çalışmıştır. Daha sonra kendi kasap dükkânlarında kardeşleri Halil İbrahim ve Şaban ile Mengen’de kasaplık yaparken, edindiği fotoğraf makinası ile amatör olarak fotoğraf çekmeye başlamıştır. Mengen’de fotoğrafçılık yapan ustası Foto Kemal’in yanında küçük yaştan itibaren fotoğrafçılığı öğrenmeye başlamıştır.

  1982 yılında Havva Karagöz ile evlenmiş, Varol ve Merve Süheyla adında iki çocukları olmuştur.

  1983 yılında, birkaç yıldır yaptığı fotoğrafçılığa, profesyonel olarak Foto Kemal Durukan’dan dükkânını devralarak başlamıştır.

  Aynı yılda, Ak Ajans adına çalışmakta iken 20 yıl TRT muhabirliği yapmış ve 1991 yılından vefatına kadar Anadolu Ajansı Mengen temsilciliğini yaparak Anadolu Ajansı’nın en uzun süreli görev yapan muhabirlerinden olmuştur.

  TRT FM’e yaklaşık 30 sene boyunca her gün mesaj göndererek, dinleyicilere Mengen’i tanıtmayı amaçlamış ve Türkiye’nin birçok şehrinden radyo dostları edinmiş, yüzlercesini Mengen’de misafir etmiş ve onlara Mengen’i tanıtmıştır.

  Yıllar içerisinde, kendi başlattığı ya da dâhil olduğu pek çok projede görev almıştır. Bunlardan bazıları; Mengen için basılı gazeteler çıkarmak, Mengen’in tarihine ışık tutacak olan birçok kitap yazmak, gazetelerde köşe yazarlığı yapmak ve 15 yıldır devam eden kendi internet gazetesi yayını yapmak gibi uzun soluklu çalışmalar yapmıştır.

  Fotoğraf Sergi Salonu açarak, 18 yıl boyunca açık tutmuş ve Mengen’de çektiği fotoğrafları binlerce ziyaretçinin beğenisine sunmuştur.

  Mesleği süresince düzenlenen fotoğraf ve haber yarışmalarına katılmış, birçok ödül ve derece almıştır.

  Yıllarca Mengen Giyim Kültürünü gelecek kuşaklara aktarma düşüncesinden sonra 2018 yılında Mengen Sevdalısı güzel bir ekiple ‘Mengen Yöresel Giyim Kültür Şenliği’ni organize edip sonraki her yıl düzenlemişlerdir.

  2017 yılında ‘Alan Eller Veren Eller’ adıyla başlattığı yardımlaşma kampanyasını, 3 yıl boyunca devam ettirmiştir.

  Meslek hayatı boyunca ustasından da kalanlarla birlikte, eşsiz bir Mengen arşivi oluşturmuştur.

  Foto Varlık dükkânı yıllarca gurbetçi Mengenlilerin “Mengen’in Gümrük Kapısı” esprisiyle, sayısız ziyaretçi ağırlamış ve Mengen’e dair sohbet etmek isteyenlerin uğrak yeri olmuştur.

  Sevdalısı olduğu Mengen’de, iz bırakan çalışmalarıyla insanların sevgisini ve takdirini kazanmıştır.

  Meslek hayatına sığdırdığı pek çok başarı ve proje, onu mutlu etmiş ancak en büyük mutluluğu insanlar tarafından gördüğü değer ve sevgi olmuştur.

  Hayatının son zamanlarında “ben hayatımda, hayallerimin ötesine geçtim” diyebileceği, başarılarla dolu bir hayat yaşamıştır.


   

  • Taner Başer12 Ocak 2021 . 10:29

   Mengenimizede bu yakışırdı,düşünenlerin uygulayanların gönüllerine sağlık. Her zaman güzel Mengenimizin ismini duyuran (aşçılığın başkenti ) diye TRT radyolarında 30yıl boyunca duyuran kardeşimizin adı böylece ölümsüzleşmiş oldu.Ne mutlu sevenlerine.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak