2021'de olursa bir şikayet, ölümden olsun…

 At Yaylası ve Sarıalan Milli Park ilan edilmelidir 

 At Yaylası ve Sarıalan Milli Park ilan edilmelidir 
  4 Aralık 2020

  At Yaylası ve Sarıalan Milli Park ilan edilmelidir Yayla ...

   At Yaylası ve Sarıalan Milli Park ilan edilmelidir 

         At Yaylası ve Sarıalan Milli Park ilan edilmelidir 

          Yayla nedir dersek, en anlaşılır şekli; Yaz ayları içinde hayvan otlatmak, ziraat yapmak ve geçimin temini amacıyla çıkılan, köyün hayat sahasının dışında kalan, çoğu kez köyden oldukça uzak olmasına karşın, sosyo-ekonomik bağlarla köye bağlı bir geçim sahası diyebiliriz. Yayla alanları şahıslara ait değildir.  

         Ülkemiz‘de köy hayatı yanlış politika ve stratejilerle her geçen gün anlam ve önemini yitirdi. Buna bağlı olarakta, ülke tarım ve hayvancılığı da yıllar içinde büyük bir düşüş yaşadı. Şehir merkezlerine yakın köyler mahalle oldu. Uzak köylerin birçoğu terk edildi.  

         Birçok aile, ya bağlı oldukları şehre, ya da daha büyük şehirlere göç etti. Tarım ve hayvancılığın dışında başka işlere yöneldiler. Bu grup önceleri yaylalarında uğramaz oldu. Daha sonraları yaylalar gelişen hayat şartları, değişen eğilimler ve kolay ulaşım gibi etkenler sayesinde tekrar önem kazanmaya başladı. İşte tamda bu süreçte devleti  idare eden siyasetçiler yapmaları gereken işleri yapmadılar, atılması gereken adımları atmadılar. Yasalar, yönetmelikler görmezden gelindi. Doğru yerine eğriye yönelerek o doğa harikası yerleri hep birlikte amacından ve kimliğinden kopardık. Bu ülkenin en büyük sorunlarından biridir kötüden yana etkileşim! Halbuki, At Yaylası’nda Kiraz Bayramı yapılır, Kiraz Güzeli seçilir, en son güzelinde Ağaççılar Köyü’nde seçildiğini söylüyor Asiye Aslan arkadaşımız. Elmalı Kirazları vardı diye ekliyor. Çok yazık olduğunu anlatıyor. Murat Turan; At yaylasına ait Yel suyunun çok özel bir su olduğunu ve birçok derde şifa olduğunu, bölgenin göçmen kuşların uğrak bir yeri olduğunu anlatıyor. 

        Bugün yaylalarda evi olanların % 80’nin tarım ve hayvancılıkla en ufak bir ilgisi yoktur. En az %50’side köy de yaşamamaktadır. Yaylalar son derece çirkin ucube yerleşim alanlarına dönüşmüştür. Bu yaylaları korumak ve kollamak  görevi öncelikle asırlardır o yaylaları kullanan köylülerindir. Devletin görevi ise kurallarını koymak ve uygulamaktır. Üzücüdür ki, her ikisi de bu görevlerini yerine getirememiştir. Bu şekilde devam edildiği taktirde, siyaset, menfaat ve çıkar ilişkilerinin  o yayların bir gün  tüm özelliklerini kaybetmesine ve zamanla içinden çıkılmayacak bir hal almasına  sebebiyet verecektir. 

         Sonuç olarak; At Yaylası ve Sarıalan gibi özel yerler milli park ilan edilmelidir. En azından milli parklar gibi korunabilmelidir. Başka kurtuluş yolları yoktur. O yaylalarda kullanım hakkı olan köylülerimiz de, tek tip yapılaşmayla mevcut haklarından kontrollü bir şekilde faydalanmaya devam ederek bu kültürü nesiller boyu sürdürmelidir. Yalnız kabullenmeleri gereken şey; aile büyümeleri, ev sayılarıyla eşit oranda artamaz. Arttığı takdirde yaylalar kasaba olur ki, bu da tüm özelliklerin ve güzelliklerin yok olması demektir. 

               Cumhur Bandakçıoğlu 

  • Kürkçülerli11 Aralık 2020 . 17:41

   Asiiye aslan dediğiniz kişi boluda yaşamaz lakin yayladaki komşusuyla yayla arazisi için mahkemeliktir. İki ağacı paylaşamayacak kadar dar gönüllüdürler. Ayrıca amcasının oğlu doktor nazım da yaylada 60 bin tlye devlet arazisi satmıştır. Bunlardan bahsetmez yayla güzeli.. Dışardan ahkam kesmek kolay devletin imar barışı yaylaları şimdiki haline getirdi 2018 e kadar at yaylasınon tümünde 100 ev varsa şuan 400 ev var köylü kime ne desin dwvlet gerekeni yapmalıyd
  • Ummiye goren9 Aralık 2020 . 21:18

   Kaç kere yaylalara çıkıp inceledin .
  • Ttt9 Aralık 2020 . 06:02

   İnş spor tesisi otel yapılırda iş kapısı doğar
  • Mehmet 7 Aralık 2020 . 21:43

   İnsallah turizm bakani helikopterle dolanirken Sarialan At yaylasi Aladaglari turizm alanlari ilan edip göz dimemistir yoksa yazik olacak dogamiza.siyasetcilerin duyarli olacagi konu yaylalar
  • Sade6 Aralık 2020 . 10:44

   Koyler mahalle olunca!!!! Yaylalar koy oldu.. koysuzmu kalsak???
  • tespitçi6 Aralık 2020 . 09:58

   Milli park çözüm değildir. Milli parkların kapısına bekçi koyulup ilk başta girişte para toplarlar sonra yandaşın birine 49 yıllığına kiralayıp 5 yıldızlı oteli dikerler. At yaylası mera olarak kalmalıdır. Ancak yapılaşmayı kontrol altına alarak düzene sokulmalıdır.
  • Vatandas4 Aralık 2020 . 15:13

   Ati mati kalmadi.Bu yayla evleri kabak tadi verdi.Tum yaylalar incelendiginde gorulecektir.Hayvancilik yapmayan insanlar yayla evi yaptilar.Cayirlarin etrafina cit tutup tarim yapiyorlar.Tarim Il Mudurlugu tum yaylalarda inceleme yapmali ve cevreyi ve dogayi bozan bu insanlarin evleri yikilmali ve mahkemeye verilmelidir,Hayvanlarin otlayacagi cayir yok.Her yer yayla turizmi oldu.Sayin Valiye duyurulur.
  • doğrucu4 Aralık 2020 . 13:46

   yaw nesine itiraz ediyorlar edenler anlamak mümkün değil zaten dewletin jandarmasının önüne set koymuşlar, yaw ew yaptığın yerin tapusu senin mi!!!!! değil, eeeee o zaman be adam nesine itiraz ediyorsun neden yaptın zaten oraya, bu arada seben gölünün kenarında üst tarafında da bi sürü ew yapılmış yıllar içinde orasına bakıldımı acaba?
  • Yakup Elçin4 Aralık 2020 . 13:40

   Çok güzel bir yazı ve öneriler mükemmel. Boludaki sivil toplum örgütleri Bolu Valiliğinin önderliğinde işbirliği yaparak, Boludaki Milli Park olacak alanları belirlemelidir. Bolu Merkez ilçeden ayrı, Mengen, Gerede, Mudurnu, Seben, Göynük ilçelerimiz bünyesinde, Milli Park olabilecek alanlar vardır. Bu konunun Orman Bakan Yard. Sn. Fatih Metin tarafından takip edilmesinde fayda vardır.
  • Bolulu144 Aralık 2020 . 13:17

   Sayın "Toklu" milli park ilan edilen yere çivi çakamazsınız, Cumhur beyin kastettiği durum budur. Canı isteyen, benim dedemden beri yerim var, ben hayvancılık yapmıyorum ama ileride belki yaparım şimdiden bir yayla evi yapayım, birazcıkta bahçe için yer çevireyim yapamazsınız.
  • toklu4 Aralık 2020 . 07:36

   At Yaylasını Milli Park yapıp her giriş yapan araçtan ücret alırız. O ücretlerden de Boluspor'a bütçe aktarırız. Yollarını da asfaltlarız. Cazibe merkezi haline getirir, on binlerce kişinin oraya gelmesini sağlarız. Oldu da bitti maşallah. Peki atlar kaç tane kaldı, o kadar insan yükünü ve çöpünü o mera kaldırır mı, o hayvanlar nerede otlayacak diye soran var mı? Bolu Platformunun turizm kurulu üyesi bu yazıyı yazmış, peki aynı platformun çevre kurulu
  • Köylü Memet ağa4 Aralık 2020 . 00:34

   He valla doğru söyleyan ağanın.
  • Tuna Dark4 Aralık 2020 . 00:32

   At Yaylası kesinlikle milli park olmamalıdır, milli parkların hali ortadadır. Yayladaki evlerin sahiplerinin, o evleri ne amaçla yaptıkları tespit edilmelidir. Hayvancılık, arıcılık, ziraat yapmayanların evleri kaldırılmalıdır. İzinli kesim yapanların, ürünlerini taşıyan kamyonlar tek bir güzergahı kullanmalılardır. Hobi amaçlı gezen arazi araçları doğal yapıyı bozmamaya özen göstermelidir. Piknikçiler ve kampçılar, atık bırakmamalıdırlar. At Yaylası

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak