2021'de olursa bir şikayet, ölümden olsun…

Jandarma ile köylüler arasında arbede yaşandı

Jandarma ile köylüler arasında arbede yaşandı
  2 Aralık 2020

  Jandarma ile köylüler arasında arbede yaşandı Bolu’da yaylalardaki kaçak ...

        Jandarma ile köylüler arasında arbede yaşandı       

         Bolu’da yaylalardaki kaçak yapı ve meraların çevresine çekilmiş çitlerin yıkımı için güvenlik önlemi alan jandarma ekipleri ile ekipleri yaylaya sokmamak için yol kapatan köylüler arasında arbede yaşandı. Köylülerin 1 saat sonunda ikna edilmesiyle yıkımlara başlanabildi.
         Bolu’da, merkeze bağlı köylerin yaylalarında bulunan hazineye ait meraların etraflarının tel örgülerle kapatıldığı ve kaçak yapılaşmanın arttığı şikayetleri üzerine Bolu Valiliği inceleme başlattı. Yapılan incelemeler sonucunda 7 köyün ortak olarak kullandığı At Yaylası mevkiindeki Karamanlar, Paşaköy, Civril, Kızılağıl, Kılıçarslan, Kürkçüler ve Ağaççılar yaylalarında yıkım işlemlerine başlanıldı. At Yaylası’ndaki en kalabalık yerleşime sahip olan Paşaköy yaylasında yıkım yapmak için sabah saatlerinde İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı yaklaşık 30 kişilik ekiple birlikte, Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü ekipleri yıkım işleminin yapılacağı yere gitti.

       1 saat sonunda ikna edildiler
        Ekiplerin yıkıma geleceğini duyan köylüler yaylanın girişinde yolu kapattı. Ellerinde Türk bayraklarıyla ekiplerin ve iş makinelerinin geçmesine izin vermeyen köylüler ile jandarma ekipleri arasında kısa süreli arbede yaşandı. Köylülerin sakinleştirilmesi üzerine ekipler yeniden köylüleri ikna etmek için yoğun çaba gösterdi. 1 saat boyunca ikna edilmeye çalışılan köylüler, önce yıkılacak yerlerin tespitinin yapılması, sonrasında kepçenin yaylaya girmesi konusunda ikna edildi.

       Tespitin ardından yıkım işlemleri başladı
       Köylülerle birlikte yaylada yapılan tespitlerin ardından yıkım işlemleri başlatıldı. Bazı köylüler ise, ekiplerin yönlendirmesiyle meraların çevresine çektikleri telleri kendi imkanlarıyla söktü.

  • doğrucu4 Aralık 2020 . 13:50

   yaw nesine itiraz ediyorlar edenler anlamak mümkün değil zaten dewletin jandarmasının önüne set koymuşlar, yaw ew yaptığın yerin tapusu senin mi!!!!! değil, eeeee o zaman be adam nesine itiraz ediyorsun neden yaptın zaten oraya, bu arada seben gölünün kenarında üst tarafında da bi sürü ew yapılmış yıllar içinde orasına bakıldımı acaba?
  • YUKARIDIVAN4 Aralık 2020 . 02:58

   Yayla yerleşimleri ve yayla hayatı somut ve soyut kültür varlığı ve kadim gelenek olduğundan, vatandaşlar yayladaki yapılarını Bolu Valiliği (Kültür ve Turizm Müdürlüğü) nezdinde kültür varlığı olarak tescil talebinde de bulunarak kültür miraslarını gelecek nesillere aktarabilirler. Tarih boyunca hayvanı olan da olmayan da yayla evlerine giderlerdi. Yayla göçü, yayla şenlikleri, vs kültür ve gelenekler yaşatılmalıdır. Adres kayıt sisteminde yaylalar köyl
  • Gerçek3 Aralık 2020 . 12:20

   Gövem yaylasında çok sayıda kaçak ev yapıldı sayın Valimiz buraya bir el atsın
  • Köylü3 Aralık 2020 . 11:08

   Vatandaş isimli arkadaşa ne kolay Muhtarı görevden almak Muhtarlar yapılan evleri tek tek belediye ye bildirdiler zabıtayla tespit ettiler yapmayın yıkarlar dedikçede dinlemediler. Muhtarlara suç atmayın yeter artık öğrenip yorum yazın
  • ramazan özkaya3 Aralık 2020 . 10:58

   yaylayı satan bu köylüler, kaçak yapıyı yaptırıp göz yumarak nemalananlar bu köylüler, arsaları parselleyip satanlar amerikalılar olabilirmi vali bey bu amerikalılara birşey olmayacakmı.
  • Bir vatandaş3 Aralık 2020 . 10:50

   Yayla İlk ile ilgili 7 mart 2013 tarihli Resmi gazetede yayımlanmış olan 28580 sayılı kanun un günümüz koşullarına uygun olarak yeniden düzenlenmesi ve Orman teşkilatının görevini en iyi şekilde icra etmesi halinde bir çözüm sağlanabilir, aksi takdirde bu hengame içinde mağduriyetler devam edecektir.
  • çolak3 Aralık 2020 . 08:48

   vali gerekeni yapsın! hayvancılık yapanların dışındaki evler yıkılmalıdır. kaçak yapılaşmaya göz yuman muhtarlar hakkında da işlem yapılmalıdır.
  • Sağlıkçı3 Aralık 2020 . 08:12

   Valiliğin pandemi sürecinde yaptığı bu işler akıl alır gibi değil. Geçen yapılmasına izin verdiği hamsi şenliği, şimdi yaylalarda insanları böyle toplaması resmen Covide davetiye çıkarıyor, sağlıkçıların çalışmalarını hiçe sayıyor. Yazıklar olsun...
  • Vatandas2 Aralık 2020 . 21:03

   At yaylası ve diğer yaylalar konusunda valiliğin ilk yapması gereken 7 köyün muhtarını derhal görevden alıp haklarında işlem yapmaktır.. Muhtar sorumluluk sahasının devlet temsilcisidir, yasa dışı yapılan evlere ve mera talanına ses çıkarmadılarsa en büyük suç onlarındır..

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak