2021'de olursa bir şikayet, ölümden olsun…

Yaylalarda kaçak yapı ve çitlerin yıkılması devam edecek

Yaylalarda kaçak yapı ve çitlerin yıkılması devam edecek
  2 Aralık 2020

  Yaylalarda kaçak yapı ve çitlerin yıkılması devam edecek Bolu ...

  Yaylalarda kaçak yapı ve çitlerin yıkılması devam edecek

       Yaylalarda kaçak yapı ve çitlerin yıkılması devam edecek       

        Bolu Valiliği, bu yıl içerisinde kentteki 17 yaylada 732 dekar mera arazisinin işgalden kurtarıldığını bildirdi. Vali Ümit, "Yaylalarda yapılan çalışmalar, şikayet üzerine tespit edilen kaçak inşaat ve çitleri kapsamaktadır. Hayvancılık yapan vatandaşlarımızın hakları kesinlikle korunmuştur ve bundan sonra da korunacaktır. Hiçbir hayvancı barınağı yıktırılmamıştır"dedi. Ümit 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılan kaçak yapıların kaldırılarak meraların tamamen hayvancılık yapan vatandaşların faydalanmasına sunulacağının altını çizdi.

         Valilikten yapılan açıklamada, ülke genelinde olduğu gibi Bolu'da da hayvancılık yapan vatandaşlara, hayvanlarının beslenme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla mera, yaylak ve kışlakların tahsis edildiği belirtildi.Mera, yaylak ve kışlakların özel mülkiyete geçirilemeyeceği, amacı dışında kullanılamayacağı, zaman aşımı uygulanamayacağı, sınırlarının daraltılamayacağı gibi hususların ilgili kanun kapsamında belirlendiği aktarılan açıklamada, yaylaların korunmasından muhtarlar ve belediye başkanlarının sorumlu olduğu vurgulandı.

        "Şikayet üzerine tespit edilen kaçak inşaat ve çitleri kapsamaktadır"

         Açıklamada, yaylalardaki mera işgalleri ve kaçak yapılaşmanın önüne geçmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Valilik tarafından değişik zamanlarda ilgili kişi ve kurumlarla çalışmaların yapıldığı aklatılarak, şunlar kaydedildi, "Valiliğimiz, yazışmalarında sadece bir meranın değil, daima tüm meraların korunmasını istemiştir. Son günlerde At Yaylası'nda ve diğer yaylalarda yapılan çalışmalar, şikayet üzerine tespit edilen kaçak inşaat ve çitleri kapsamaktadır. Hayvancılık yapan vatandaşlarımızın hakları kesinlikle korunmuştur ve bundan sonra da korunacaktır. Hiçbir hayvancı barınağı yıktırılmamıştır. Hayvanların otlama alanlarını daraltan kaçak çitler ve başlangıç aşamasındaki kaçak inşaatlar kaldırılmış veya kaldırılacaktır." 

       "Yasa, 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılanları kapsıyor"

       Bu yıl içeresinde mera işgalleri ve kaçak yapılaşmayla mücadele kapsamında yıkımı gerçekleşen yapılarla ilgili bilgi verilen açıklamada, "İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün koordinesinde 2020 yılı içinde, Bolu Belediye Başkanlığı tarafından At Yaylası'nda 139 kaçak ihata/çit ve 2 yapı, İl Özel İdaresi tarafından 16 yaylada 169 kaçak ihata/çit ve 25 yapı olmak üzere il genelinde 17 yaylada toplamda 335 işlem yapılarak 732 dekar mera arazisi işgalden kurtarılmıştır" ifadesine yer verildi. Ayrıca, mera ve yaylalarla ilgili yapılan işgal kaldırma işlemlerinin yasalara uygun gerçekleştiğine işaret edilen açıklamada, hayvancılık yapan vatandaşların usulüne uygun yaptıkları barınakları hariç olmak üzere tüm meralardaki kaçak çitler ile İmar Barışı Yasası gereğince 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılan kaçak yapıların kaldırılarak meraların tamamen hayvancılık yapan vatandaşların faydalanmasına sunulacağının altı çizildi.

  • Mustafa DEĞER7 Aralık 2020 . 12:34

   31.12.2017 milat olamaz çünkü bu tarih "İmar Barışı" tarihidir, ancak Mera, Yaylak ve Kışlaklara yapılan barınaklar tapuya tescil konusu yapılamaz. Normlar hiyerarşisinde önce Anayasa, bilahare Kanun, KHK, Yönetmelik, Yönerge, Genelge, Tamim ve Özelge gelir. Kanunda hak teşkil etmeyen bir olay İmar Barışı (affı) na konu edilemez. Kısacası, tarih vermek yanlış.
  • Halil Subaşı5 Aralık 2020 . 13:50

   Valimiz Devletin arazisine yapılak ve eski Belediye Başkanına ait olduğu iddia edilen evlere operasyon yapmıyor veya yapamıyorsa gerisi boş.Devletin arazisine yapılan evler 31.12.2017 tarihinden öncede yapılmış olsa bile onların yıkılmayacagını iddia etmet isgüzarlıktır.!
  • Köroğlunun torunu4 Aralık 2020 . 23:12

   Birçoğunuz boş konuşuyor 31/12/2017 öncesi yapanlar uydu görüntülü fotoğraflı yazılı kayıt altına alındı. Ayrıca imar barışından (YKB) karşılığı Belli oranlarda ücretler alındı. Çokta basit değil yakıp yıkmak.
  • soru4 Aralık 2020 . 13:57

   öyle şey olur mu yaw dewletin arazisine ew yaptıysa ne zaman yapılmış olursa olsun hepsi yıkılması lazım
  • Çok gezen bilir4 Aralık 2020 . 12:02

   Gövem yaylası ile ilgil yazan arkadaş senin bi karın ağrın var herhalde başka yaylalar villa dolu aladağlar at yaylası sen git oraları incele
  • Bolulu4 Aralık 2020 . 11:00

   Şikayet üzerine tespit edilen yazılmış . Şikayet edilmeyen kurtaracak mı neticede muhtar bunu şikayet etti o evraklar geçerli sayılmıyor mu.31.12.2017 sonra yaptı bunun en güzel kanıtı google uydu görüntüleridir evlere keşif yapacaksın bilir kişi olacak tek tek tespit edeceksin .
  • SADE VADANTAŞ3 Aralık 2020 . 20:57

   köyde ikametgahı olup köyde yaşayan kişilerin yaylada agaçtan 40 50 M2 tek katlı ev yapmalarına müsade edilmesi gerekir.devlette parasını alsın.zenginlerin villaları yıkılsın ama yıkamazlar olan yine gariban köylüye olur....
  • Aliddin 3 Aralık 2020 . 13:21

   Bu yayla evlerinin birisi Ağaçcılar Yaylasında diğeri de seben göletinin kenarında ikisi de alaaddin yılmaz a ait ve alaaddinin bu iki köyle hiçbir alakası yok. Doğal olarak yaylasına ev yapmaya hakkı da hiçmi hiç yok.
  • Sporcu Velisi3 Aralık 2020 . 12:48

   benim merak ettiğim, mera kanunu, imar barışından önce mi, sonra mı? Eğer mera kanunu önce ise, bu güne kadar hehangi bir işlem yapmayan kamu görevlileri hakkında işlem yapılması gerekmez mi? Ayrıca mera kanunu, imar barışını yutar...:)
  • Gerçek3 Aralık 2020 . 12:19

   Gövem yaylasında çok sayıda kaçak ev yapıldı.göveme bir el atın sayın Valim
  • ahmet gezer2 Aralık 2020 . 20:10

   BU HAYVANCILIK YAPAN KÖYLÜLERİN DIŞINDA KALAN ARICILIK TAVUKCULUK TAHIL ÜRETİMİ VSR YAPANLARLA, OKUMUŞ KAYMAKAM OLMUŞ ÖĞRETMEN OLMUŞ SUBAY OLMUŞLARIN YAYLA EVLERİNİ DE BU AÇ GÖZLÜ SAHTE HAYVANCILIK YAPIYORUZ DİYEN KÖYLÜLERE VERİN DE BİTSİN BU KAVGA YOKSA BU AÇ GÖZLÜ KÖYLÜLERİN HASETLERİ BİTMEYECEK, ULA KİM SATTI BU YALA EVLERİNİ UYANIK MUHTARLARLA UYANIK KÖYLÜLER BU KÖYLÜLER BU VATAN İÇİN ASKERLİĞİ
  • Adamın dibi2 Aralık 2020 . 19:59

   2017 öncesi yapılan villa tarzı evler ne olacak? 2017 milatmıki de öncesine avantaj sağlanıyor? Ya olduğu gibi yada göründüğü gibi olmalı ADALET..
  • Bolulu142 Aralık 2020 . 15:33

   Yaylacılığın nasıl yapılacağı, ne şekilde bina inşa edilebileceği gayet açık ve net, yaylada hayvancılık yapmayanların hiç bir şekilde yaylada ev/villa yapma hakları yoktur, bu açık ve nettir. Tapusu Devlete ait olan bir yere başkasının yaptığı bina gecekondudur, gecekondu da yasal değildir. İmar barışı yasasının yayla/meralara yapılan binaları kapsamaması gerekli.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak