BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Şoför esnafı destek olun çağrısı yaptı

Şoför esnafı destek olun çağrısı yaptı
  19 Ekim 2020

  Şoför esnafı destek olun çağrısı yaptı Bolu Belediyesi Özel ...

       Şoför esnafı destek olun çağrısı yaptı       

        Bolu Belediyesi Özel Halk Otobüsleri şoförleri, Koronavirüs salgını sürecinde yaşadıkları ekonomik sıkıntıları dile getirerek, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve Şoförler Odası Başkanı Orhan Fırat’a destek olun çağrısı yaptı.

         Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü önünde bulunan duraklarda bir araya gelen Bolu Özel Halk Otobüsleri şoförleri, pandemi sürecinde şoför esnafının yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

       Şoförler yaptıkları açıklamada,  2015’te Özel Halk Otobüsleri’nde yapılan düzenlemeden şikayetçi olduklarını dile getirerek, hakların haciz işlemleri başlatılan şoförlerin borçlarını ödemek için evlerini ve tarlalarını sattıklarını belirttiler.

       “Borçlarımız azalacağı yerde daha da katlanarak artıyor”

        Özel Halk Otobüsleri şoförleri adına açılamayı yapan Kıvanç Alagöz, 2015 yılında Özel Halk Otobüsleri’ne getirilen sistem ile yüklü miktarda borca girdiklerini ifade ederek, “2015 yılından beri, zorla sokulduğumuz bu sistem içerisinde şoför tabiriyle; “artık tekerlek taşa dayanmıştır.” Esnaf olarak iflasın eşiğine gelmiş durumdayız. Yaklaşık 6 yılımız borç ödemekle geçmiş, fakat sistemin yanlışlarından dolayı borçlarımız azalacağı yerde daha da katlanarak artmaktadır” diye konuştu.

       “Bugün hangi sıkıntıyı yaşayacağım? Akşam evime ekmek götürebilecek miyim? Mazotumu alabilecek miyim?”

         Alagöz, pandemi süreci ve üniversitelerin kapalı olması nedeniyle yolcu sayılarının dibe vurduğunu belirterek, “Geleceğini tamamen bu işe bağlayan arkadaşlarımız var. Fakat geleceğimizi göremiyoruz. Şoförlerde çalışma isteği hiç yok. Direksiyona isteksiz oturuyoruz. “Bugün hangi sıkıntıyı yaşayacağım? Akşam evime ekmek götürebilecek miyim? Mazotumu alabilecek miyim?” diye kara kara düşünüyoruz. Bir de bunun üzerine 8 aydır devam eden pandemi süreci eklenince doğal olarak yolcu sayımız dibe vurdu. Okullar, üniversiteler kapalı. Bizim yolcularımızın çoğunluğu üniversite öğrencisi” şeklinde konuştu.

       “Banka hesaplarına bloke konulan arkadaşlarımız var”

         Kıvanç Alagöz, borçlarından dolayı yakıt alamayan, hakkında haciz işlemleri başlatılan şoförler olduğuna dikkat çekerek, “Mazotunu alamayan, kredi borçlarından dolayı haciz işlemleri başlatılan ve banka hesaplarına bloke konulan arkadaşlarımız var. 50 yıldır yapan şoförlük yapan kooperatif üyeleri bile işi bırakma noktasına gelmiş, çoğu da bırakmıştır” ifadelerini kullandı.

       “Birçok arkadaşımız evini geçindirmek için evini, tarlasını satıyor”

        Bolu’da 6 yıl içerisinde 8 milyona yakın ücretsiz yolcu taşıdıklarına dikkat çeken Alagöz, “Özel Halk Otobüsleri olarak son 6 yıldır bu işin içerisindeyiz. Bolu gibi küçük bir yerde, taşıdığımız ücretsiz yolcu sayısı 8 milyon civarında. Belediyeye ve kart firmasına verdiğimiz komisyon… Akaryakıta gelen zamları görüyorsunuz, gelirimizin %40’ı ile akaryakıt alıyoruz. Otobüsün bakımı, kaskosu, sigortası, muayenesi derken akşam eve giderken cebinde ekmek parası olmayan arkadaşlarımız var. Birçok arkadaşımız evini geçindirmek için evini, tarlasını satıyor” sözlerine yer verdi.

       "Ne yapılması gerekiyorsa bir an önce yapılmalı, artık dayanacak gücümüz kalmadı"

       Son olarak Bolu belediye Başkanı Tanju Özcan ve Şoförler Odası Başkanı Orhan Fırat’a destek çağrısında bulunan Kıvanç Alagöz, “Buradan bağlı bulunduğumuz Bolu Belediyesi ve Şoförler Odası’na sesleniyoruz; artık şartların yeniden ele alınarak, sistemin devam edilebilecek seviyeye çıkarılmasını istiyoruz. Belediye Başkanımız Tanju Özcan ve Şoförler Odası Başkanımız Orhan Fırat’a sesleniyoruz; ne yapılması gerekiyorsa bir an önce yapılmalı, artık dayanacak gücümüz kalmadı” şeklinde konuştu.

  • Dalema22 Ekim 2020 . 13:10

   Bolulurumuzluarkadaşkaçtanbelediyepersonelibiniyorbitespityaptahesap çıkaran,gelelimotobüscüşöför esnafına; bikere sizde sanırım 3 tane otobüs var, diger leri midibüs, kaldı kiihebinizin de şöför var yani demem okisizler patronunuz yani doyumsuz. Siz ilk önce şu midibüslerinizi bi zahmet otobüslerledeğiştürüven, aaaa yoksa paranız mı yoookk vah vaaaah vaaaaaah yazıııkkk la yürüyün gidin işinize, haaaa bak asıl konuyu unutyorduuum siz önce otobüslerinizin şe
  • BOLULU22 Ekim 2020 . 10:52

   BELEDİYE PERSONELİ ÜCRETSİZ BİNİYOR BU ÜCRETSİZ BİNENLERİN CEREMESİNİ NEDEN BİZ ÇEKİYORUZ ONLARDANDA ALINSIN SORUN ÇÖZÜLÜR
  • Kazım20 Ekim 2020 . 19:59

   Ya eden bulur işte. Bırak insanı hayvan bile taşınmaz dediğimiz şekilde taşıyordunuz. Allahınızdan bulun diye K kere beddua ettim. Size bunlar az bile... Ki dediğiniz gibi olduğunu düşünmüyorum
  • adalet20 Ekim 2020 . 10:27

   siz ağlıcanıza önce arabanın arka koltuklarını yaptırın pandemiden önce ful gidip geliyodunuz şimdi ne oldu arabaları tıklım tıklım dolduruyodunuz ozaman para akıyodu
  • Esnaf20 Ekim 2020 . 08:11

   Tek belediyeye calisan otobüsler zor durumda değiller s plaka vize ücretleri ni almasınlar
  • Pamukşekeri19 Ekim 2020 . 20:21

   Tanju bey o koltuk size emanettir bunu unutmayın. Birgün altınızdan kayıverirse görürsünüz o zaman hanya konyayı
  • Şöför19 Ekim 2020 . 20:19

   10-15 arabanız yatıyor, belediyenin 5 tane arabası çalışıyor, 9 şöför işten çıkardınız, belediye otobüslerinin tüm geliri size akıyor masraf yok 10, 15 araban yatıyor hala konuşuyorsunuz ayıp be kardeşim..
  • Sümerli19 Ekim 2020 . 20:14

   Sümer taksi sizden daha iyi yapar bu işi, zamanı da o imzaları atarken hesap edcektiniz, Alaaddin başken varken niye sesiniz çıkmıyordu, güdemiyorsan bu deveyi bırakacaksınız..
  • EMEKLİ ESNAF19 Ekim 2020 . 19:42

   MUTLAK SURETTE BU İŞE BİR ÇÖZÜM BULUNMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUM SALGIN DÖNEMİNDE İŞLERİN DURMASINDAN DOLAYI SIKINTIYA DÜŞEN ESNAFLARIN HEPSİNE DESTEK OLUNMALI İŞYERİ KOLAY KURULMUYOR ESNAF KOLAY OLUNMUYOR BÖYLE BİR DÖNEMİ ATLATINCAYA KADAR DESTEK OLUNMALI...
  • Esnaf19 Ekim 2020 . 19:37

   Çözüm basıt bedava binenleri ta tamamen devlet kaldıracak. Ya da belediye devletin verdiği destek kafar destek verecek ayrıca. Yoksa tüm ülkede kart sistemi var ve zaten olmalı.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak