BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

ERCP hastaların hizmetinde

ERCP hastaların hizmetinde
  7 Ekim 2020

  ERCP hastaların hizmetinde Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma ...

         ERCP hastaların hizmetinde     

         Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Muhammed Nur Ögün, safra kanalı taşlarının kapalı yöntemle tedavisinde kullanılan ERCP işlemi ile ilgili merak edilenleri aktardı.

        Safra yolları ve pankreas ile ilgili tedavi konusunda bir yöntem olarak öne çıkan ERCP, günümüzün en önemli tedavileri içerisinde yer alıyor. Sağladığı pek çok avantaj ile beraber, özellikle ameliyata gerek olmadan tedavi gerçekleştiği için günümüzde yoğun olarak değerlendiriliyor. Aynı zamanda tedavi ile beraber tanı koyma konusunda da kullanılan bu yöntem, güvenli ve kolay bir şekilde kişinin sağlığına kavuşmasına olanak tanımaktadır.

       “ERCP’NİN EN SIK YAPILMA NEDENİ SAFRA YOLLARINDA TAŞ BULUNMASI”

        Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Muhammed Nur Ögün, ERCP işlemi hakkında bilgiler vererek; “ERCP; ameliyata gerek kalmadan endoskopi ile karaciğer, safra kesesi veya pankreastaki sorunları teşhis etmek ve tedavi etmek için kullanılan etkin bir yöntemdir. ERCP’nin en sık yapılma nedeni safra yollarında taş bulunmasıdır. ERCP işlemi; safra kesesinde oluşan taşın ana safra kanalına düşmesi sonucu ortaya çıkan tıkanıklığı gidermek için yapılır. Bunun dışında safra yolları ve pankreas tümörleri, safra yolları darlığı, bazı pankreas hastalıklarında da ERCP yapılması gerekebilir” şeklinde konuştu.

       “ERCP HİZMETİ HAFTANIN HER GÜNÜ VERİLİYOR”

        Doç. Dr. Muhammed Nur Ögün, Safra yollarında bulunan taş çıkartma, kitleye bağlı darlıklarda stent uygulama ve tanısal örnekleme için kullanılan ERCP hizmetini Gastroenteroloji Polikliniğinde halkın hizmetine sunduklarını belirterek; “Safra yollarından şikayeti olan hastalar bugüne kadar il dışında bulunan daha büyük merkezlere gitme durumunda kalabilmekte iken, artık bu işlem hastanemizde yapılarak hastalarımızın mağduriyeti giderilmiş oldu. Hastalarımız artık ilimizde haftanın her günü rahatlıkla ERCP hizmetini alabilirler” ifadelerini kullandı.

  • aslıhan7 Ekim 2020 . 21:47

   bu ünite kaçıncı defa açılıyor, yıllardır var zaten
  • Hasta yakını7 Ekim 2020 . 20:53

   Yıllardan beri, komşu illerin hastanelerinin tamamında bu alet ve doktoru bulunmaktadır. Şimdiye kadar bu alet niye alınmadı veya doktoru temin edilmedi. Yüzlerce hasta başka illerdeki hastanelere muayeneye gitti ve birkısmı da vefat etti. Bunun vebalini hangi yöneticiler çekecek. İnşallah doktoru da vardır. Hayırlı olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak