BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Özel okullara "yüz yüze eğitim" yasağı!

Özel okullara "yüz yüze eğitim" yasağı!
  26 Eylül 2020

  Özel okullara "yüz yüze eğitim" yasağı! Pandemi sebebiyle resmî ...

  Özel okullara "yüz yüze eğitim" yasağı!

        Özel okullara "yüz yüze eğitim" yasağı!
        Pandemi sebebiyle resmî okulların açılmaması ancak özel okulların yüz yüze eğitime başlaması sebebiyle eğitimde fırsat eşitliğinin bozulması üzerine MEB (Millî Eğitim Bakanlığı) özel eğitim kurumlarındaki yüz yüze eğitim faaliyetlerini yasakladı.
       
        EBA'da yaşanan sıkıntılar, bazı öğrencilerin uzaktan eğitim alabilecek bilgisayarlara sahip olmamaları ve resmî okulların açılmayıp özel okulların yüz yüze eğitime geçmesi nedeniyle fırsat eşitsizliği doğdu. 

        Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında devlet okullarının açılmaması fakat özel okulların yüz yüze eğitime geçmesi nedeniyle bazı öğrenciler mağduriyet yaşamaya başladı. 

        Gelen tepkiler üzerine harekete geçen MEB (Millî Eğitim Bakanlığı), özel okullarda yüz yüze eğitim yapılmasına yasak getirdi. 

         Bakanlık tarafından valiliklere yollanan yazıda, okulların açılmasından sonra resmî okullarda hayata geçirilen yüz yüze eğitim sisteminin aynısının özel ilkokullarda da uygulanacağı bildirildi.

        Söz konusu yazıda, resmî okullarda hayata geçirilen sistemin haricinde, özel okullarda asla yüz yüze eğitim ya da etkinlik düzenlenmeyeceği kaydedildi. 

        Özel eğitim kurslarının yalnızca bildirilen bilim grubunda yüz yüze eğitimi sürdürebileceği aktarılan yazıda, kişisel gelişim kurslarının yanı sıra diğer kurslarda da yalnızca belirli öğretim programında yüz yüze eğitimin devam ettirilebileceği belirtildi. 

        Yazıda, 8'inci sınıf ve 12'nci sınıf öğrencileri için takviye kursları ile destekleme kurslarının açık olduğuna ve yüz yüze eğitim uygulandığı için söz konusu kurslara gidenlerin barınma ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğine dikkat çekilerek, özel öğrenci yurt ve pansiyonların yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemlerine dikkat edilerek açılacağı ifade edildi. 

       Söz konusu kurallara riayet etmeyen kurumlara gereken yaptırımların uygulanacağı belirtilen açıklamada, kurum açma izni veya çalışma ruhsatına sahip olmadan eğitim hizmeti veren kişi ve yerlerin, brüt asgari ücretin 20 katı kadar para cezasına çarptırılacağı kaydedildi. 

         23 Eylül tarihli haberimizde bu konuyu dile getirmiştik  

         Yüz yüze eğitim özele serbest mi?

          Özel okullar Milli eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararlara neden uymuyor? Sektör özel olunca, Korona virüsü özellere bulaşmayacak diye bizim bilmediğimiz bir kural mı var?

         Covit 19 nedeniyle okulları kapalı olduğu için uzaktan eğitim alması gereken öğrenciler, sırtlarında çantalar ile yaya olarak özel okulların yollarında görülüyor. Bu durumda bazı özel okulların bakanlığın yasaklarına uymadığı ve yüz yüze eğitime devam ettikleri belirtiliyor.   

          Bilindiği gibi Covid-19 nedeniyle Mart 2020’de başta eğitim sektörü olmak üzere birçok sektörün faaliyetlerine ara verilmişti. Eğitim sektöründe şu an itibarı ile bir bekleme süreci devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasına göre, sadece okul öncesi ve 1. Sınıfların, sadece haftanın 1 günü okullara gitmesi uygun görülmüş bulunuyor. Ve ayrıca sınav hazırlık öğrencilerinin (8 ve 12. sınıf) okullarında takviye kursu almalarına izin verilmiş bulunuyor.

        Kurallara ve kanunlara neden uyulmuyor?  

        Devlet okullarında 1-8 ve 12. Sınıf hariç hiçbir sınıf düzeyinde okullara öğrenci kabul edilmez iken, ilimizde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel okulların ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Çocuk Kulüplerinin öğrencilerle yüz yüze eğitim yapıyor olmasını Milli Eğitim Müdürlüğü görmezden mi geliyor?

          Sabah saatlerinde okulları kapalı olduğu için uzaktan eğitim almaları gereken öğrenciler, sırtlarında çantalar ile yaya olarak ve hatta servislerle yüz yüze eğitim için özel okulların yolunu tutmaktalar.

          Covit 19 tedbirlerine neden uyulmuyor?

          Mevsim geçişinin de etkisiyle ve insanların alınan önlemlere uymaması nedeniyle salgının hızla artış gösterdiği şu günlerde, Covit 19 Korona tedbirlerine neden uyulmuyor? Sadece maskesiz dolaştıkları için bir sürü insana ceza uygulanırken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın covit 19 önlemleri konusunda aldığı kararlara uymayarak yüz yüze eğitim vermeye devam eden okulları kim denetleyecek?   

        Buradan Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne soruyoruz;

        *Okullarda, Okul öncesi ve 1. Sınıflara serbest olması kanunla belirlenmiş olan yüz yüze eğitim, özel sektör olunca tüm sınıflara serbest hale mi geliyor?

        *Sektör özel olunca, Korona virüsü özellere bulaşmayacak diye bizim bilmediğimiz bir kural mı var yoksa?

        *Salgının artmasında bunlar da bir risk oluşturmuyor mu?

        *Özel sektörün bu faaliyetleri için özel izin alındığı söyleniyor! Bu izin kimden ve nasıl alınıyor?

        *Olası bir olumsuzlukta, bunun hesabını kim ve nasıl verecek?

        *Parası olana özel sektörde sunulan yüz yüze eğitim olanağı, ‘eğitimde fırsat eşitliği’ ilkesine aykırı değil midir? 

  • duyarlı covid28 Eylül 2020 . 11:45

   devlet okullarındaki öğretmenler ,çocuklarınız geri kalmasın etüt merkezlerine yazdırın çocuklarınızı diye öğüt veriyor , sanırım özel hiç bir kuruluşa covid uğramıyor! mesela özel ders veren öğretmelerin pandemiden haberi yok sanırım. Yani Allah korusun en çok da banknotlarda virüs yükü fazla ...
  • Sultan uslu26 Eylül 2020 . 12:44

   Sonrada sınavlarda eşitlik bekliyorlar parası olan yolluyor parası olmayan napsin bu adaletmi sanki bu hastalıkta devlet okullarına geliyor

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak