BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Yüz yüze eğitim özele serbest mi?

Yüz yüze eğitim özele serbest mi?
  23 Eylül 2020

  Yüz yüze eğitim özele serbest mi? Özel okullar Milli ...

         Yüz yüze eğitim özele serbest mi?

          Özel okullar Milli eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararlara neden uymuyor? Sektör özel olunca, Korona virüsü özellere bulaşmayacak diye bizim bilmediğimiz bir kural mı var?

         Covit 19 nedeniyle okulları kapalı olduğu için uzaktan eğitim alması gereken öğrenciler, sırtlarında çantalar ile yaya olarak özel okulların yollarında görülüyor. Bu durumda bazı özel okulların bakanlığın yasaklarına uymadığı ve yüz yüze eğitime devam ettikleri belirtiliyor.   

          Bilindiği gibi Covid-19 nedeniyle Mart 2020’de başta eğitim sektörü olmak üzere birçok sektörün faaliyetlerine ara verilmişti. Eğitim sektöründe şu an itibarı ile bir bekleme süreci devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasına göre, sadece okul öncesi ve 1. Sınıfların, sadece haftanın 1 günü okullara gitmesi uygun görülmüş bulunuyor. Ve ayrıca sınav hazırlık öğrencilerinin (8 ve 12. sınıf) okullarında takviye kursu almalarına izin verilmiş bulunuyor.

        Kurallara ve kanunlara neden uyulmuyor?  

        Devlet okullarında 1-8 ve 12. Sınıf hariç hiçbir sınıf düzeyinde okullara öğrenci kabul edilmez iken, ilimizde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel okulların ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Çocuk Kulüplerinin öğrencilerle yüz yüze eğitim yapıyor olmasını Milli Eğitim Müdürlüğü görmezden mi geliyor?

          Sabah saatlerinde okulları kapalı olduğu için uzaktan eğitim almaları gereken öğrenciler, sırtlarında çantalar ile yaya olarak ve hatta servislerle yüz yüze eğitim için özel okulların yolunu tutmaktalar.

          Covit 19 tedbirlerine neden uyulmuyor?

          Mevsim geçişinin de etkisiyle ve insanların alınan önlemlere uymaması nedeniyle salgının hızla artış gösterdiği şu günlerde, Covit 19 Korona tedbirlerine neden uyulmuyor? Sadece maskesiz dolaştıkları için bir sürü insana ceza uygulanırken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın covit 19 önlemleri konusunda aldığı kararlara uymayarak yüz yüze eğitim vermeye devam eden okulları kim denetleyecek?   

        Buradan Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne soruyoruz;

        *Okullarda, Okul öncesi ve 1. Sınıflara serbest olması kanunla belirlenmiş olan yüz yüze eğitim, özel sektör olunca tüm sınıflara serbest hale mi geliyor?

        *Sektör özel olunca, Korona virüsü özellere bulaşmayacak diye bizim bilmediğimiz bir kural mı var yoksa?

        *Salgının artmasında bunlar da bir risk oluşturmuyor mu?

        *Özel sektörün bu faaliyetleri için özel izin alındığı söyleniyor! Bu izin kimden ve nasıl alınıyor?

        *Olası bir olumsuzlukta, bunun hesabını kim ve nasıl verecek?

        *Parası olana özel sektörde sunulan yüz yüze eğitim olanağı, ‘eğitimde fırsat eşitliği’ ilkesine aykırı değil midir? 

  • sanayici24 Eylül 2020 . 11:47

   milli egitim bakanının açıklaması var özel okullar kapalı olacak eğerki açılırsa bundan ceza alacaklar demişti. Bence bolu milli egitim müd. uyumamalı gereğini yapsın. çünkü eğitim standart olmalıdır. biri okula gidemezken digeri para verip egitim alamaz. Bu eşit olmaz sınavda farklılık olur. adalet saglanmalıdır.
  • Mehmet24 Eylül 2020 . 10:19

   Şu anda en temiz mekanlar okullar ve kurslar her türlü hijyen tedbirleri alınmış durumda sınıflar seyrekleştirilmiş bence devlet önce yasal olmayan özel ders ofislerini denetlesin
  • Nil İvgen23 Eylül 2020 . 23:12

   Yeliz Baran Çocuk Kulübü kadar hijyen ve temizlik kurallarına uyan-uygulayan bir kurum daha var mıdır acaba?Gerek çalışanların kişisel olarak gerekse kurum içi temizliğe en önem veren kurumlardan belki de sadece teki.Ceza yazılsın diye yorum yazan arkadaş,acaba siz Yeliz hanım kadar tedbir alıp kurallara uygun davranıyor musunuz?
  • önce yeliz baran 23 Eylül 2020 . 19:37

   önce dört dörtlük, yeliz baran vb özel kurslar a ceza yazsınlar

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak