BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Bolu'da ölenlerin sayısı 70'i geçti

Bolu'da ölenlerin sayısı 70'i geçti
  21 Eylül 2020

  Bolu'da ölenlerin sayısı 70'i geçti Bolu’da koronavirüs tedbirleri kapsamında ...

        Bolu'da ölenlerin sayısı 70'i geçti 

        Bolu’da koronavirüs tedbirleri kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı yaklaşık 100 sağlık çalışanı gece gündüz vakaları tespit etmek için mücadele ederken, virüsün başladığı günden bu yana Bolu’daki ölüm sayısı 70’i geçti. Kentte her gün yaklaşık 100 civarında Covid vakasına rastlanması endişe yaratıyor. Özellikle Gerede’ye dışarıdan gelen insanlar nedeniyle yaşanan artışları nedeniyle önümüzdeki günlerde ek önlemlerin alınması bekleniyor.

           İl genelinde koronavirüs vakalarının artış göstermesi nedeniyle Bolu Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler denetimlerini artırırken vaka artışının önüne geçilememesi endişe yaratıyor. Bolu’da vakaları tespit etmek için günlük ortalama 500 koronavirüs testi yapılıyor. Yapılan testlerde günde yaklaşık 100 kişide Covid-19’a rastlanılması dikkat çekiyor.

        Filyasyon ekipleri gece gündüz vaka avında

         İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı filyasyon ekipleri koronavirüs vakalarını tespit etmek için gece gündüz mesai harcıyor. İl genelinde 60 ekipten oluşan yaklaşık 100 sağlık çalışanı koronavirüs vakalarını ve temaslılarını tespit ederek vaka yayılımını önüne geçebilmek için ilçe merkezlerinden köylere, yaylalardan mesire alanlarına kentin her noktasında mücadele ediyor. Sıcak havada özel kıyafetleriyle saatlerce mesai yapan sağlık çalışanları da yoğun mesai nedeniyle yorgun düştü. 

        Ölüm sayısı 70'i geçti

         Koronavirüs nedeniyle yaşamını kaybedenlerin sayısı 70’i geçtiği öğrenildi. Tüm uyarılara rağmen maske, mesafe, temas ve hijyen kurallarını ihlal eden vatandaşlar nedeniyle artan vaka sayılarıyla birlikte ölüm oranlarında yaşanan artış kentte korku yarattı. 

        Karantinada olması gerekenler piknik alanlarında cirit atıyor 

         Evlerinde karantinada olması gerekirken farklı kentlerden Bolu’ya Abant, Gölcük ve Yedigöller’e gelenler tehlike saçıyor. Jandarma ekipleri tabiat ve milli parkların girişinde önlem alarak kimlik kontrolü yaparken evlerinde karantinada olması gereken kişilerin Abant, Gölcük ve Yedigöller’e gezmeye ve kamp yapmaya gelmeleri  sağlık çalışanlarını da isyan ettirdi. Sağlık çalışanları evlerinden, ailesinden zaman ayırarak vakaların artışını önlemeye çalışırken bazı vatandaşların sorumsuz davranışları tepki çekiyor. Karantina kurallarını ihlal edenler öğrenci yurtlarına yerleştirilirken masrafları da kendilerini karşılıyor.

        Düğün ve cenazelere yoğun katılım oluyor 

         Koronavirüs önlemleri kapsamında düğün ve cenaze törenlerinde vatandaşların maske, mesafe ve temas kurallarını ihlal ederek kalabalık ortamlarda bir araya gelmeleri vaka sayılarının artmasındaki en önemli etkin olarak gösteriliyor. Vatandaşların kalabalık ortamlarda bir araya gelmelerini engellemek için yapılan tüm çalışmalara rağmen yaşanan görüntüler koronavirüsle mücadeleyi sekteye uğratıyor.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak