“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

‘Kadın’ kelimesini ağzına alırken Atatürk gelsin aklına!         

‘Kadın’ kelimesini ağzına alırken Atatürk gelsin aklına!         
  11 Eylül 2020

  ‘Kadın’ kelimesini ağzına alırken Atatürk gelsin aklına! Çok Sayın ...

         ‘Kadın’ kelimesini ağzına alırken Atatürk gelsin aklına!         

         Çok Sayın Belediye Başkanımız Tanju Özcan Bey, “Hisar Tepesi’nde yapılacak projeyi kadın milletvekili engelliyor” şeklinde bir ifade kullanması, Bolu Milletvekili Arzu Aydın’ın unvanını, ismini ve soy ismini kullanmaktan kaçınmasının sebebi ne olabilir?

        Cinsiyet üzerinden vurgu yaparak neyi anlatmaya çalışmaktadır?

        Erkek egemenliğini ön plana çıkaran Özcan’ın bu ifadesi karşısında, kadınlarımız neden sessiz kalıyorlar bunu anlamak da mümkün değil!

        Bu sözlere karşısında, öncelikle kadınların tepkisiz kalmalarını hayretle izliyorum.

        Üstelik kadınlara ilk kez seçme ve seçilme hakkının Atatürk tarafından Bolu’da verildiğini bilerek ve burada Atatürk’ün Partisi’nden milletvekili ve sonra da belediye başkanı seçilen birinin, öncelikle kendisini basitleştiren bu cümleyi kullanabilmesine de şaşırıyorum.

        Bolu’da göreve geldiğinden beri alkol konusundaki zaafları nedeniyle bazı yayın organlarında eleştiriler alan Tanju Özcan’ın, bu cümleyi kullanırken nasıl bir ruh halinde olduğu konusunda ben de endişeliyim açıkçası.     

         Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz, ama öyle, ama böyle, Bolu Milletvekili seçilmiş olan Arzu Aydın’dan söz ederken, sadece sıfat kullanarak, “…Kadın Milletvekili…” diyemezsiniz.

         Üstüne üstlük Arzu Aydın senden çok önce CHP’ye üye olmuş bir kadındır.

         Bir Belediye Başkanı, mahalle ağzıyla erkek egemenliğini öne çıkararak, “Kadını” küçümseyen veya aşağılayan bir şekilde hitap cümlesi kuramaz.

            Arzu Aydın da; “Bol lakırtı, sıfır icraat, çokça ağlama, bilmediğin işe sakın karışma, el içinde küçük düşer, gidersin. Kimseye hariçten gazel okuma, beşer değil misin, şaşar gidersin!” diye şiir yazarak kendisine ağzının payını vermiş zaten.

         Bundan sonra kadın kelimesini ağzına alırken çok dikkatli ol ve Atatürk’ün kadınlara ilk kez seçme ve seçilme hakkı kararını Bolu’da aldığını da sakın ha unutma, çok sayın Tanju Bey kardeşim !

          Kamuran Alagözoğlu         

          Kadınlara seçme ve seçilme hakkı kararını Bolu'da verdi

         Bediz Morova Hanım’ın 1935 yılı Şubat ayında yapılan Genel Seçimlerde Konya’dan milletvekili seçildiğinin ifade edildiği yazıda aynen şöyle yazıyor;  

         Cumhurbaşkanı Atatürk’ün, 17 Temmuz 1934 tarihinde gerçekleştirdiği Bolu ziyaretinde ‘Türk Kadınına Genel Seçimlerde Seçme ve Seçilme Hakkının Tanınması’, “II. Türk Dil Kurultayı’nın Toplantı Hazırlıkları” gibi önemli konuların gündeme getirildiği ortaya çıktı. Atatürk’ün Bolu gezisine ışık tutarak gerçekleri tüm çıplaklığıyla ortaya koyan dergide Ulu Önder’in 17 Temmuz akşamı Bolu Halkevi’nde gerçekleştirilen “Fikir Sofrası’nda hangi önemli gelişmelerin yaşandığı da belgeleriyle yayınlandı. Dergide, Bolu Halkevi’ndeki Fikir Sofrası’nda, Kadınların, Genel Seçimlerde Seçme Seçilme Haklarının tanınması konusunda Bolu Milletvekilleri Falih Rıfkı (Atay) Bey, Şükrü (Gülez) Bey ve İsmail Hakkı (Uzmay) Bey’in kızı Tarihçi ve sosyolog Afet Uzmay‘ın konuşmaları sonrasında, Bolu Kız Sanayi Mektebi öğretmeni Bahire (Bediz Morova) Hanımın etkili bir konuşma yaptığı anlatıldı.

  • Keser döner 21 Eylül 2020 . 17:29

   Keser döner sap döner gün gelir hesap döner. Tanju Başkan herşeyin bir başı olduğu kadar bir de sonu vardır. Mecliste olduğun günler zirvendeydin. Hızla inişe geçmiş vaziyettesin. Dikkat et bir anda bitersen bunu kimseden bilme, kendinden bil.
  • Osman Çakar14 Eylül 2020 . 08:50

   Tanju Özcan'a oy verirken tek temennim eski başkanın yaptıklarını ifşa edip ortaya çıkartır düşüncesiydi.Bolu belediyesine doldurulan Sebenlileri layıkıyla ordan gönderir diye düşündüm.Daha bunları geçtim halen daha Alaaddin Yılmaz'ın kadrosuyla devam etmekte.Kendi kadrosunu bile kurmayıp halkın gözünde ne duruma düştüğünün farkında mısın acaba?
  • Bolulu13 Eylül 2020 . 22:29

   Diğer gazeteler yazamaz Çünkü bu belediyeden nemalananlar var
  • AHMET12 Eylül 2020 . 19:10

   Tanju bey son zamanlarda sürekli gaf yapıyor pot kırıyor. Kadını küçümseyen, hakir gören bu ifadesi de bunlardan biri. Haleti ruhiyesi bozulmuş anlaşılan ne dediğini kendi ide bilmiyor.
  • KALFA12 Eylül 2020 . 13:25

   TANJU BEY ÇOK GERÇEKÇİ REALİST RASYONEL BİR İNSAN...
  • doğa12 Eylül 2020 . 12:31

   Kadınları aşağılayan Ahlak ve etik dışı bir söylemde bulunmuş Tanju Özcan. kesinlikle kadınlardan özür dilemeli.
  • doğa12 Eylül 2020 . 12:27

   Kamuran Bey ve BolununSesi diğer gazete bozuntularının yazamadıklarınız yazıyor. gerçekten bolu halkının vicdanının sesi oluyor. Teşekkürler Bolununsesi
  • AHMET12 Eylül 2020 . 10:57

   Tanju Bey'in gerçek yüzü ile tanışın
  • Aslan karabey12 Eylül 2020 . 10:23

   Tanju başkan halt etmiş, birincisi Arzu hanım meslektaşı ve ondan çok önce avukat olmustur, mesleki kariyeri o nejla baltacının yanında cübbe çanta taşımaya başlamasından çok öncedir. Ayrıca Arzu hanım, kibar, seviyeli, bir o kadarda insancıl birisidir, burada benim onu övmeme veya anlatmama ihtiyacı yoktur. Gelelim hisar tepesine, eğer Arzu hanım Bolu nun yararına değilse ve engellemiş ise İyi yapmış, Tanju başkanın imar işinden mimar işinden ANLAMADIĞINI VE
  • AHMET12 Eylül 2020 . 10:18

   Tanju Beyin kadınlara karşı bilinç altındaki gerçek yüzü bu olsa gerek.
  • Misafir12 Eylül 2020 . 08:37

   Ne demek kadindan millet vekili olursa bu kadar olur demek istemesi sen oyle bir kadin olabilirsin ama unutma ozellikle birak kadinlara bolulu kadinlara laf edilmez. Çık sokaklara in pazara bi daha düşünde yaz
  • seni gidi seni 11 Eylül 2020 . 20:53

   Tanju Özcan bütün kadınlardan özür dilemeli
  • Soner 11 Eylül 2020 . 19:59

   Kadın milletvekili demek düpedüz erkek egemenliğini ortaya çıkararak kadınları zayıf göstermeye çalışmaktır. Tanju beyin kadınlardan özür dilemesi gerekir.
  • hııı11 Eylül 2020 . 19:41

   CHP'li birinden böyle bir şey duymak ne acı. Bunu söyleyen sağ görüşlü bir partili olsaydı bütün CHP li bütün kadınlar ayağa kalkardı. Şimdi hepsi suspus neden acaba?
  • merdümen dayı11 Eylül 2020 . 19:32

   la abüsünün kafayı mı yedin kafan mı gene kıyak ne demek şimdi bu nasıl aşşağılamak mı isteyan sen gadun diyerek bak Bolu sokakları eski Belediye Başkanları ile dolu kimine selam kimlere ise kafa bile sallanmıyor sende bu şımarukluktan vaz geç olu mu olsa da olu olmasada olu sende yaylalarda alusun soluğu bak dinle beni şu rakı işinide bırak gayrı gıpgırmızı geziyan görmeyo sanma
  • Başka bir kadın11 Eylül 2020 . 17:38

   Ne kadar doğru bir tespit. Tanjunun taraftarları şimdi bu yazıyı saldırı olarak algılayacak kesin.
  • Refet GUCLU11 Eylül 2020 . 17:17

   Bence artık AKP seçmeninden oy ister ancak.. Belediyeyi Alaaddin Yılmaz'ın kadrosyula yöneteceğini bilseydik oy mu verirdik..!
  • Bir kadın 11 Eylül 2020 . 16:54

   Kadın milletvekili diyerek, kadından milletvekili olursa bu kadar olur demek istemiş.
  • bolulu 11 Eylül 2020 . 16:21

   Tanju bey; Bolu sizi seçti, önemsedi, çaresizliğinin çaresi olarak gördü, hepimiz gördük ve hiç düşünmeden CHP li Belediye Başkanına oyunu verdi. Anket yaptırıyormuşsunuz duyduğumuz kadarı ile; ama bu anket sonuçlarını siz mi belirleyip sonuç alacaksınız ve objektif bir biçimde sonuçları kamuoyuna duyuracak mısınız? Gerçek şu ki; umutlarımızı, hayallerimizi yıktınız... kibir, alkol, kendini beğenmişlik, eşinizin tutumları, hiç hoş değil. cadde eski b

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak