BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Başkan’ın kurduğu kooperatifin ömrü 1 ay sürdü 

Başkan’ın kurduğu kooperatifin ömrü 1 ay sürdü 
  11 Ağustos 2020

  Başkan’ın kurduğu kooperatifin ömrü 1 ay sürdü Bolu Belediye ...

  Başkan’ın kurduğu kooperatifin ömrü 1 ay sürdü 

           Başkan’ın kurduğu kooperatifin ömrü 1 ay sürdü 
           Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan tarafından büyük hedefler çizerek kurduğu Köroğlu Tarımsal Ürünler Kooperatifi’nin ömrü çok kısa oldu. Kuruluşunun üzerinden 1 ay bile geçmeden Başkan Kooperatifin kapatılmasına karar verdi. Bu olay Bolu Belediyesi’nin aldığı kararlarda ne kadar tutarlı(!) olduğunu bir kez daha gösterdi. Kooperatife müdür olarak atanan ve kendisine belediye binasında oda tahsis edilen Reşat Demirel, tebrikleri ve çiçekleri kabul ederken, bir anda Tanju Özcan’ın kapatma kararı ile yaşadığı şokla birlikte makam odasındaki eşyalarını toplamak zorunda bırakıldı.
              Geçtiğimiz Temmuz ayında kuruluşu gerçekleşen Köroğlu Tarımsal Ürünler Kooperatifi’ne Belediye Başkanı Tanju Özcan tarafından Kooperatif Başkanı olarak tayin edilen Reşat Demirel, henüz daha koltuğuna ısınamadan kooperatifin kapatılması kararı ile büyük bir şok yaşadı. Reşat Demirel kendisine tahsis edilen ve kapısında; “SS Köroğlu Organik ve Yöresel Ürünler Satış ve Pazarlama Genel Müdürü” yazılı makam odasına ısınmaya çalışırken, Başkan’nın, kooperatifin kuruluşunu 1 yıl ertelediği kararı kendisine iletilince, yaşanan bu ilginç olaylar zincirini sosyal paylaşım hesabından herkesle paylaştı;

          BİR GARİP GENEL MÜDÜRLÜK HİKAYESİ
       (Bu hikayenin esas kahramanı benim ve olaylar Bolu Belediyesi’nde yaşandı)
       Hikaye şöyle başladı; bir ay kadar önce Başkan beni bizzat telefonla arayıp bir görüşme isteğiyle Belediyeye davet etti.
       Makamına gittiğimde Başkan, Belediye bünyesinde yeni kurulan ve temel amacının bölgemizdeki tarımsal faaliyetleri desteklemek olan, diğer kooperatiflere çatı görevi görmesi amaçlanan Köroğlu Kooperatifi’nin genel müdürlüğü teklifinde bulundu. Teklifi başlangıçta yöneticilik kariyerimi yıllar önce bıraktığım için ve kurulu bir düzenimi  bozmamak adına kabul etmek istemedim. Başkana bu işi yapabilecek başkaları olduğunu söyledim, hatta isim de verdim. Bir kaç gün düşündükten ve yakın dostlarıma da danıştıktan  sonra, bu işin bir görev olduğu ve yöremize bir hizmet imkanı sağlayacağı düşüncesiyle kabul ettim. Başkana beş ay kadar önce verdiğim ve yerel bir gazetede yayınlanan, ”Tarımsal Üretimde Yöresel Fırsatlar” adını taşıyan raporu uygulama imkanı bulabileceğimi de düşündüm. Bu rapor, belediye bünyesinde tarımsal faaliyetleri yürütecek bir birimin kurulması önerisini de içermekteydi .
          Göreve başladıktan sonraki ilk hafta rapordaki öneriler doğrultusunda kooperatifin yapması gereken faaliyetler hakkında ayrıntılı bir plan hazırlayıp başkanın da onayını aldıktan sonra çalışmaya başladım. Bu süreçte belediye çalışanlarından sadece bir kişi hariç hepsinden büyük destek, yardım gördüm. Bu görgüsüz, muhteris kişiye yetki ve sorumluluk alanıma müdahil olmaya çalıştığı için haddini bildirmek durumunda kaldım. Bu müdahale ve tepkime başkandan herhangi bir yorum da gelmedi.
        İlk kez katıldığım Belediye müdürler toplantısında, yeni  atanan diğer müdürler gibi Başkan bana da kısaca söz vererek kooperatif hakkında bilgi verdi, hatta ilginç bir şekilde kooperatifte işlerin hızlı yürüdüğünden de  söz etti. 
        Geçen hafta Cuma günü sabahını kooperatifin kurumsal yapısı ile toplantılar yaparak geçirdim. Öğleden  sonra bir Başkan yardımcısının odasında,bir kooperatif yönetim kurulu üyesi “Başkanın sabah İstanbul’a gittiğini, bir gün önce kendisine kooperatifin faaliyetlerini bir yıl süreyle ertelendiği bilgisini bana aktarma görevini verdiğini” ifade etti.
         Haberci oldukları anlaşılan ve bu bilgiyi bu şekilde kendilerinin iletmelerinin nasıl bir yönetim zaafiyeti olduğunun farkında olmayan bu arkadaşlar, Kooperatif Faaliyetlerin ertelenmesi bahanesi dışında başka bir bilgi veremediler.
         Aslında görevi kabul ederken dostlarımın uyarılarını da dikkate alarak kendi kendime üç ay bir deneme süresi vermiştim .Bir ay süren Genel Müdürlük hikayem kendime verdiğim deneme süresi tamamlanmadan bu şekilde sona ermiş oldu .İnsan altmış yaşına da gelse çok şaşıracağı böyle olaylarla karşılaşabiliyor.
            Bu süre içerisinde tebrik etmek için beni telefonla arayan, çiçek gönderen, zahmet edip belediyeye kadar gelen değerli dostlarıma çok ama çok teşekkür ediyorum. Bu hikayeyi de onları bilgilendirmek, durumu anlatmak  için kaleme aldım.
            Bir başkası adına mahcubiyet duyduğumda o kişi adına üzülürüm. Bu olayda da büyük bir üzüntüyle dostlarıma karşı derin bir mahcubiyet duyuyorum.
          Sonuç olarak, elbette ki ilçelerimizdeki  tarımsal faaliyetlerde, kooperatifçilik çalışmalarında deneyimlerimizi aktarmaya ve bu yönde çalışmaya, üreticinin alın terinin karşılığını bulması için çare aramaya devam edeceğiz .
          Bu süreçte bana karşı ilgilerini esirgemeyen, yardımlarını gördüğüm Belediye meclis üyelerine, Başkan yardımcılarına, Kent Konseyi Başkanı yönetimi ve üyelerine, Belediye müdürlerine, özel kalem çalışanlarına ve Belediye binasında bize hizmet eden emekçi kardeşlerime teşekkür ediyor, hepsine çalışmalarında başarılar diliyorum.”

       1 ay önce Kooperatifin kuruluş haberi ; 
       BOLU BELEDİYESİ TARIMSAL ÜRÜNLER KOOPERATİFİ KURDU
       10 Temmuz 2020    

         Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, üreticilerin ürünlerinin satılacağı bir kooperatif kurduklarını açıklayarak, “Türkiye’de bunun örneği yok. Bu kooperatif Bolu’nun tüm ilçelerindeki ürünleri satmaya çalışacak. Köroğlu Tarımsal Ürünler Kooperatif ismine ait iki tane de mağaza açacağız. Birisi İstanbul Ataşehir’de olacak” diye konuştu.

          Bolu Belediyesi, kentteki üreticilerin tarlalarında ürettikleri ürünler satılacağı bir kooperatif kurdu. Köroğlu Tarımsal Ürünler Kooperatifi adıyla kurulan kooperatifte süt, patates, mısır gibi birbirinden farklı ürünler tarladan direk kooperatife gelerek tüketiciyle buluşacak. 
           Başkan Özcan, belediye şirketinin kooperatifte yüzde 93 pay sahibi olduğunu açıklayarak, “Üst bir kooperatif olacak. Tedarikçiler de alt kooperatifler olacak. Biz Alt kooperatiflere alım garantisi vereceğiz. İstanbul’dan da satış garantisi alacağız. Önümüzdeki yıllarda İstanbul’un her iki yakasını, belediye şirketinin hakim ortak olduğu Köroğlu Tarımsal Ürünler Kooperatif ismine ait 2 tane de mağaza açacağız. Birisi Ataşehir’de olacak. Türkiye’de bunun örneği yok. Bu kooperatif Bolu’nun tüm ilçelerindeki ürünleri satmaya çalışacak. Örneğin, süt, patates, mantar. İlerideki hayalimiz bir manda çiftliği kurmak” dedi.
        HEDEF ÜRETİMİ ARTTIRMAK
        Hedeflerinin kentte üretimi arttırmak olduğunu vurgulayan Özcan,  açıklamalarına şöyle devam etti:
       “Kooperatifçilik denilince Bolu anılacak. Türkiye’de ses getiren bir şey olacak. Ciddi sayıda istihdam sağlayacağız. Bu kooperatif kendi kendini çevirecek. İstiyoruz ki hem üreticiye para kazandırsın hem de birçok alanda istihdam sağlayalım. Kooperatifin kuruluşu 10 gün önce gerçekleşti. Bakanlıktan onayı aldık. Belediyenin yüzde yüz hakim olduğu bir kooperatif.  Belediye bu işe girince artık çıkamaz. Bu işin peşini de bırakamaz. Bolu belediyesi olarak kendi şirketimizi hakim ortak olarak sokuyorum” 
        MÜTHİŞ BİR KONUM AVANTAJIMIZ VAR
        Amaçlarının Bolu’daki ürünleri Türkiye’nin her yanına göndermek olduğunu anlatan Özcan, “Bolu ilinin geçiş güzergahı avantajından da faydalanacağız. Milyonlarca insan Bolu’dan transit geçiyor. Müthiş bir konum avantajımız var, nakliye avantajımız var. Büyük pazarlara çok yakınız. Mantar üretimiyle ilgili Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde 40 ton kapasiteli  bir tesis kuracağız. Bursa’da ulusal bir mağaza zinciri ile anlaştık. Alım ve satış garantisi almaya çalışıyoruz. Kooperatifin yönetimde 6 tane şahıs olacak” şeklinde konuştu.

  • Gülen Adam13 Ağustos 2020 . 13:15

   Bi de Bolu Blatıforumu deye bişey varıdı, ne oldu sahi o..? O da mı fesoldu..
  • doğa12 Ağustos 2020 . 17:35

   Kamuran beyin yazdıklarının altına imzamı atarım. CHP her geçen gün boluda puan kaybetmeye devam ediyor.
  • Bmt12 Ağustos 2020 . 16:07

   Ne umutlarla çalıştık seçimde ne umutlarla yanında olduk neler gördük nelere sustuk gördükki bunun da diğerinden farkı yokmuş. Hatta şu anki chp yönetimi alaaddinden daha diktatör eleştriye kapalı bir yönetim için seçmişiz çalışmışız. Allah da bizi affetsin.
  • Üzğün vatandaş12 Ağustos 2020 . 08:23

   Bolu belediyesinde herkes istediği gibi at koşturuyor.imar müdürü ferihşahı gelse olmaz diyor. Başkan yardımcısı nın şoförü imarı değiştirme yetkisine haiz Avukat at koşturur isteğini yaptırır Başkan ben avukatım bu konuları bilmem çağırır öğrenirim der derde der ??? Allah kimseyi Bolu Belediyesi'nin eline düşürmesin...
  • Bolulu12 Ağustos 2020 . 00:19

   Tanju Bey başkanlığının ilk günlerinde halk tv idi sanırım katıldığı bir programda en kötü huylarından birisinin biraz fazla gaza gelmek olduğunu aynen bu kelimelerle kendisi ifade etmiş ancak bu huyunu törpülemeye çalıştığını söylemişti. Bence kim olursa olsun tek bir kişinin lafıyla (gazıyla) çalışmamalı. Mesela acun ne diyor? bizim diyor bir beyin "ekibimiz" var, hepimize mantıklı geleni yapıyoruz diyor. İster beğen ister beğenme adam başarılı bir m
  • Bolulu vatandaş11 Ağustos 2020 . 23:04

   Bolu Belediyesi bünyesinde, böyle bir kooperatifin kurulması zaten hataydı. Kooperatiflerin, üreticilerin ürettikleri ürünleri, tüketicilere ucuz ve kaliteli bir şekilde sunmaları amacıyla, gerçek üreticiler tarafından kurulması ve devletin kontrolü altında bulunması gerekir. Türkiyedeki belediyeler bünyesinde kurulan bütün şirketler, eski kamu iktisadi kuruluşlar gibi devletimize yük olmaktadır. Bu konuların, Bakanlıklar tarafından incelenerek, acilen tedbirlerin
  • Can11 Ağustos 2020 . 22:43

   Bu iş ertelenecek iş değil. Bolu için kayıp olmuş, başkan yanlış iş yapmış. Kriz etkisini iyice gösterirken tarımsal kalkınma ne kadar öncelik verirsek o kadar rahat atlatırız.
  • Engin 11 Ağustos 2020 . 21:20

   Ertelemesi gayet doğal. Çünkü köylü uyanacak bilinçlenecek aracılar komisyoncular nerden para kazanacak. Devrim arabası hikayesi gibi olmuş. Reşat bey ileride çok başarılı olursa tanjuya rakip olur buna Tanju özcan müsade edermi.Anlayın bu iş bu kadar basit
  • Ne demistik11 Ağustos 2020 . 21:08

   Şişme botlar fazla yük taşıyamaz.
  • Aydın11 Ağustos 2020 . 19:50

   HER BAŞA GEÇEN BAŞKAN BİR EKİP KURUP BU KİŞİLERLE BOLU BELEDİYESİ Nİ YÖNETİR...FAKAT BAŞTAKİLER KIRK HARAMİ GİBİDİR...KÜPÜNÜ. DOLDURUP...ÇEVRESİNE İŞ KIYAĞI ÇEKER...ALLATİN EFENDİNİN YEĞENİNE VERDİĞİ 3 MÜDÜRLÜK GİB.....YE KÜRKÜM YE
  • Koray11 Ağustos 2020 . 18:49

   Başkan yanlış yönlendiriliyor etrafı hala eski kadro ama her demokratik sosyalist başkan gibi yıkmadan bozmadan yapabileceğini düşünüyor ama imkansız bir dönem daha bu işi yapabilmesi imkansız sadece bana göre değil sosyal demokrat ahaliye göre de böyle benden söylemesi ...
  • Cöle11 Ağustos 2020 . 14:19

   Dostlar alışverişte görsün...
  • Erson11 Ağustos 2020 . 14:07

   Bu düzen sömürü düzeni. Küçük işletmeler, üreticiler, çiftçiler hiç bir zaman desteklenmemeli, teşvik edilmemeli. Tarımsal alanlar betona gömülmeli, yollarla bölünmeli, üreticiye zorluklar çıkarılmalı ... Şaşırmadım doğrusu. Kimler kimin değirmenine su taşıyor, renklerini çok iyi belli ediyorlar.
  • Artiz11 Ağustos 2020 . 13:34

   Yola kimlerle çıktığına dikkat etmeli insan..! Yoksa işte böyle yolda dımdızlak kalırsınız.. Oysa biraz yıkama yağlama yapsaydınız sizden iyisi yoktu.. .)

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Cafe Koltukları Cafe Masa Sandalye Tonet Sandalye