BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Memleketin son derece önemli bir meselesi! 

Memleketin son derece önemli bir meselesi! 
  5 Ağustos 2020

  Memleketin son derece önemli bir meselesi! Mübarek Kurban Bayramı’nı ...

         Memleketin son derece önemli bir meselesi! 

         Mübarek Kurban Bayramı’nı bu yıl da geride bıraktık. Gerek milli, gerekse dini bayramlarımızın anlam ve önemi her geçen sene esasının dışına çıkıyor ve sadece bir tatil, bir dinlenme, bir kaçış olarak konumlandırılıyor. 

         Tatil süresi kısada olsa içinde bulunduğumuz mevcut  şartların bir yüklemesi sonucu  vatandaşlarımız kendilerini bulundukları yerlerden farklı yerlere attılar. Bu vesileyle turizm bölgeleri oldukça hareketli 4 gün geçirdi. Bolu’muzda bu hareketlilikten  nasibini fazlasıyla aldı.  Bütün turizm noktaları oldukça doluydu. Deyimi yerindeyse boş bir ağaç altı bile kalmamıştı. 

          Pazartesi akşam saatleri itibarıyla Bolu’yu tercih eden  misafirler, yavaş, yavaş Bolu’yu ve çevresini terk etmeye başladılar. Ve biz bir kez daha acı gerçeklerle yüz yüze kaldık. Çok azı dışında büyük bir bölümü bizleri, çöpleri ve çevreye verdikleri zarar ziyanla baş başa bırakıp gittiler. Şu anda bütün mesire yerlerimiz çöp poşetleri ve çöplerle dolu. 

         Bu ülkede artık üniversite eğitimi almayan bireyleri neredeyse dövüyorlar. Devleti ayrı, özeli ayrı, binlerce okul, eğitim kurumu var. İletişim çağının tam ortasındayız. İnsanların hayat standartları  geçmişe göre çok çok daha iyi durumda. Her şeyden önemlisi, “Temizlik imanın yarısıdır” diye buyuran bir Peygamberin ümmetiyiz. Nasıl oluyor, yok yok nasıl oldu da bu millet, böyle çevreye karşı duyarsız bir insan şekli aldı bilemiyorum. Elinde ne varsa sokağa, yere atan ve bundan dolayı en ufak bir sıkıntı utanma duymayan, medeniyetten ve insanlıktan her geçen gün uzaklaşan bir yaratığa dönüştü bu ülkenin insanı anlamak mümkün değil. 

          Çok açık ve net olarak  çevre temizliği konusunda büyük bir trajedi yaşıyor bu ülke.  Çok kötü bir sınav veriyoruz. Utanç verici bir noktaya her geçen gün adım adım gidiyoruz. Beden temizliği ile, ruh temizliği arasında sıkı bir bağ vardır ki, bu durum artık ruhumuzu bile tehdit  eder hale geldi. 

          Artık, okullarda ‘Çevre Temizliği’ diye zorunlu bir dersin okutulması gerekmektedir. Camilerde, bütün Cuma hutbelerinde temizlik ve çevre temizliği işlenmelidir. Devlet bu konuya ciddi bir şekilde el atmalı vatandaşı bilinçlendirme yönünde çalışmalar yapmalıdır. Bu konuda caydırıcı cezalar devreye girmeli ve istisnasız uygulanmalıdır. Aksi halde bu gidiş, gidiş değildir ve yeni bir ‘Made in Turkey’ etiketi olarak karşımıza çıkacaktır. 

        Cumhur Bandakçıoğlu 

  • Yıldız17 Ağustos 2020 . 03:27

   Maalesef çöpün , çöp kutusuna atılması gerektiğini öğrenememiş çok insan var.
  • Çilekeş Emekli9 Ağustos 2020 . 01:40

   "doğa" evladum, merak etme herseyi yayunlayala.. Bigün sende emekli olup o merdümenden cıkamaz hale gelünce annasun bizü..
  • doğa6 Ağustos 2020 . 15:16

   hay senın merdümenin....... gereksis gereksiz yazıyor sizde yayınlıyosunuz bakalım bunu yayınlıyacakmısınız
  • Fatih KALAFAT6 Ağustos 2020 . 10:17

   Maalesef bu ahlak yapısıyla ne gelişebiliriz nede ilerleyebiliriz. Gördüğüm bu manzaralar karşısında milletimiz açısından umutsuzluğa kapılıyorum. O çöpleri atan insanlardan (insan denirse) ne vatana millete nede ailesine bir fayda gelir. Bu ahlaki çöküntünün en büyük göstergelerindendir.
  • Gürsel esen 6 Ağustos 2020 . 01:22

   Cumhur kardeşim maalesef durum çok vahim diyecek kelimeleri yazmışsın.
  • Bolulu145 Ağustos 2020 . 15:02

   Cumhur bey çok güzel bir konuya değinmişsiniz, hep aynı klişe cevabı veriyorum bundan sonra da bu şekilde konuşacağım gibi "önce AHLAK" bireylere bunu öğretemediğimiz takdirde daha çok ormanlarımız çöp içinde kalır. Geçen gün Abant'da inanın çöp kutusunun iki metre yanına çöp atılmış gördüm pes dedim. İnsanlara Ahlak dersi veremediğimizden en azından cezai işlem uygulansın, pilot bölgeler tespit edilsin gizli kameralar ile cezai işlem uygulansın, ba
  • Palio araba5 Ağustos 2020 . 13:26

   Bayramda Gölköy de piknik yaparken gördüm çok üzüldüm Bir şey söylesen kavga çıkar ne olacağı belli değil. 14 AAJ 808 plakalı mavi Palio arabadaki kadın çöpü yol kenarına attı.
  • Çilekeş Emekli5 Ağustos 2020 . 13:19

   Merdümen yapulmuş.. Emme bu seperde belediye meydanu mapolmuş.. oturacak yer bulamayoz
  • Tuncay5 Ağustos 2020 . 12:45

   Keşke sınav verseydik.Sınavların telafisi var.Kötüsünün bile.Pislik içinde bir hayat yaşiyoruz.Yeşil, mavi olupta içinde plastik olmayan hiç bir yer yok.Yapmamız gereken keşfedilmemiş yerlerimizi keşfetmemek.Bari buralar yaşasın.Aile ve okul bu işin merkezi.Eğitim.Gerekirse ceza ile.Mobeselerden bile ceza yazacaksın.İzmarit atanı,sokağa sümküreni (tükürmeyi geçtik),çocuğunun bezini kuma gömeni,pet şişesini çimene dereye fırlatanı,vesaire vesaire.. Cezalandıracaksın
  • Çilekeş Emekli5 Ağustos 2020 . 12:21

   Merdümen yapulmuş..

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Cafe Koltukları Cafe Masa Sandalye Tonet Sandalye