BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Bolu'da korkutan ‘Kuş gribi’ salgını

Bolu'da korkutan ‘Kuş gribi’ salgını
  21 Temmuz 2020

  Bolu'da korkutan ‘Kuş gribi’ salgını Bolu'da bir çok bölgede ...

        Bolu'da korkutan ‘Kuş gribi’ salgını
        Bolu'da bir çok bölgede kuş gribi görülmesi nedeni ile kanatlı hayvan entegre kuruluşları riskli bölgelerdeki kümeslere civciv koymayarak, hastalığı kontrol altında tutmaya çalışıyor. 

        Bolu'da korkutan ‘Kuş gribi’ salgını nedeniyle, hastalığın görüldüğü bölgelerdeki kümeslere civciv verilmiyor. 
         Kanatlı hayvan entegre kuruluşlarının veterinerleri vasıtasıyla kümeslerin bulunduğu bölgelerde sürekli denetimler yapılıyor. Şimdilik tedbir olarak hastalığın görüldüğü bölgelerdeki kümeslere civciv verilmiyor. 

          Tarım İl Müdürlüğü'nden henüz resmi bir açıklama yapılmazken, “Tavuk Vebası” bir diğer adıyla Avian İnfluenza (Kuş gribi) hastalığına karşı firmaların riskli bölgelerdeki kümeslere civciv koymayarak önlem aldıkları belirtiliyor. 

         KUŞ GRİBİ NEDİR ? 

         (Avian İnfluenza , Tavuk Vebası, Pestis Avium, Bird Flu) Kuş gribi, evcil ve yabani kanatlılar ile memeli hayvanların çoğunda solunum ve sindirim sistemine ait belirtiler gösteren, ölümle sonuçlanan çok bulaşıcı bir hastalıktır.

         Hasta tavuklarda yüksek bulaşıcılığı olan bu hastalık ilk kez 1878 yılında İtalya'da tespit edilmiş ve “tavuk vebası” olarak adlandırılmıştır.

         Hastalık etkeninin bir virüs olduğu 1901 yılında ortaya konulmuş olmasına karşın, etkenin memeli influenza A virüsleri ile ilişkili olduğu ancak 1955 yılında gösterilebilmiştir. Hindilerde ise ilk izolasyon 1963 yılında Kuzey Amerika'da yapılmıştır.

  • Nevzat Kuru22 Temmuz 2020 . 12:55

   Halk sağlığı için çalışan o meslek grubunun tam adı, veteriner hekimdir... bilginiz olsun

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak