BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Bir isim, Bir Cadde 

Bir isim, Bir Cadde 
  9 Temmuz 2020

  Bir isim, Bir Cadde Bir okurumuz mail atmış. "Önceden ...

        Bir isim, Bir Cadde 

        Bir okurumuz mail atmış. 

        "Önceden bülbül gibi şakıyordun, artık eskisi gibi yazmıyorsun. Yazacak konu mu bulamıyorsun? Yoksa çok mu meşgulsün?" demiş.

         Tabi ne demek istediğini hemen anladım. Bir önceki dönemde Bolu Belediyesi’nin uygulamalarını eleştiren elliye yakın yazı yazmışım. Hepsi kayıtlı. Şöyle biraz karıştırdım, ciddi muhalefet yapmışız. Öyle böyle değil, Sayın Yılmaz ve dönemi benim sütunumda çokça eleştirilmiş.

         Bugün arkasından atıp tutan birçok kişi o dönemde sessiz kalırken, biz son ses konuşmuşuz. Üstelik bir önceki belediye başkanımızla, bir tek konu dışında, kişisel hiçbir husumetim olmamış. O konu da zaten ne yazılarımla, ne de belediyeyle ilgiliydi. Muhalif diğer gazeteci ve köşe yazarlarına yapılanlarla karşılaştırıldığında oldukça toleranslı davrandığını da söyleyebilirim. 

        Malumunuz Bolu Belediyesi’nde bir gelenek var. Görev süresi dolmuş belediye başkanlarının isimleri bir yola, bir caddeye veriliyor. Son derece vefalı bir uygulama. Bu göreve gelen insanlar, şehirleri için ciddi bir mesai harcıyorlar, birçok şeyden feragat ederek, oldukça zor bir görevi icra ediyorlar. Gerçekten dışarıdan gözüktüğü gibi kolay iş değil. İnsanların beklentileri çok farklı. Herkesi memnun etmek ise son derece zor. 

         Geçtiğimiz ay gündeme getirilen, önceki belediye başkanımızın isminin bir yola, bir caddeye verilmesi önerisi maalesef ciddi boyutta tepkiyle karşılandı. Bunun muhasebesini muhakkak ki kendisi yapıyordur, yapacaktır. Ben bu tepkilerin çoğunun 18. Madde mağdurlarından geldiğini düşünüyorum. Hani, Kültür Mahallesi’nde yol yapmak için sahibinden alınan, daha sonra başka birisine satılan arsalar gibi.

         Bugün Bolu’ya baktığımızda son derece gereksiz bir şekilde büyük tutulmuş, kaldırımlarla birlikte beton yığını alanlarla toprak katli yapılmış pek çok alan var. Kendi yaşam merkezlerini araçlara terk eden, temiz havanın egzoz gazına tercih edildiği mantık dışı uygulamalar. 

         Belediyeciliğin en kolay ve bilinir uygulamasının yol açma olması ve bunun bir propaganda aracına dönüşmesi bile son derece absürt bir durum.    

         Tarihte ilk yol Mezopotamya’da Ur kentinde yapılmış. Persler geliştirmişler, İran’dan Ege kıyılarına Kral yolunu inşa etmişler. Romalılar ilk karayolu ağını inşa etmişler. Demek istediğim yol yapmak, yol açmak 7000 yıldır yapılan bir faaliyet. 

         Ben belediye başkanı olsaydım, ismimin  açtığım bir yola, caddeye değil, dönemimde yaptığım ve yapılmasının önünü açtığım bir esere verilmesini isterdim. Böylelikle, benden sonra gelecek belediye başkanları için de çıtayı yükseltecek bir hedef göstermiş olurdum. 

        Bu bağlamda eski Reisimizin isminin de yapmış olduğu, ya da vesile olduğu bu şehre hali hazırda olumlu katkı sağlayan bir esere verilmesinin daha olumlu  karşılanacağını düşünüyorum. Ne mi olabilir? Karadere Tüneli olabilir. Yine mevcut başkanımız tarafından geçmiş dönemde yapılmış en faydalı eser olarak adlandırılan Sarıcalar'daki  Güneş Santralleri olabilir. 

        Umarım okurumuzun mail yoluyla ilettiği serzenişlerine bir yanıt olmuştur.  

        Doğru bildiklerimin yanında, yanlış gördüklerinin karşısında durmaya devam etmek, boynumuzun borcudur. 

         Bizler gelip geçiciyiz, kalıcı olan Bolu. Diğer bir deyişle geçen zamanda değil aslında, asıl geçen biz fanileriz. 

        Cumhur Bandakçıoğlu 

         Görsel: Roma döneminde yol kesiti, Roma İmparatorluğu’nda uygulanan taş kaplı yol kesiti A: toprak, B-D: taş katmanlar, E: taş kaplama, F: kaldırım ve G: bordür 

  • Hasan12 Temmuz 2020 . 10:01

   Hoca efendiye sormuşlar falanı nasıl bilirsin hocada o zatı muhterem yazın ağaçları diker kışında yakar odun eder bu memlekette geçmişte öyle bir başkan geldiki önce kültür mahallesinde yolları yaptı sonrada parselleyip sattı ve gitti eyyyyyy zatı muhterem kullar sormasana allaha bunun sualini veremiyeceksin
  • Mehmet11 Temmuz 2020 . 20:44

   Alaaddin başkanın yaptığı icraatların ( tabi ki hataları da vardır) % 10'unu Tanju yapamaz...
  • Okan10 Temmuz 2020 . 14:21

   Karaçayırda bir bataklık vardı. oraya olabilir.
  • Bolulu1410 Temmuz 2020 . 13:38

   Cumhur bey; ciddi cezalar gelmediği sürece... demişsiniz de, bu cezaları kim uygulayacak. Trafik Polis Memurlarının pek çoğu Valilik önünde sohbet ediyor, caddelere bir çıkın dörtlüleri yakan aracını yolun ortasına bırakıp markete alışverişe gidiyor, yanından polis aracı gidiyor ne yapıyorsun diyen yok, kaldırıma park edenlerin sayısı zaten belli değil, Belediyenin zabıtalarının da kaldırım işgalden dolayı işlem yaptığı zaten görülmemiş, ben mi gidip
  • Cumhur Bandakçıoğlu10 Temmuz 2020 . 12:58

   Ne alaka ya... Çok haklısınız. Bunu açıklamasıda zor. Bu bir eğitim, bir kültür meselesi. Biz maalesef yozlaşan bir toplum haline geldik. Bu yozlaşma devam ettiği sürece, bisiklet yollarına ne park eden araçlar bitecektir, ne de bisiklet yollarından giden araçlar bitecektir. Ciddi cezalar gelmediği sürece bu toplum bu davranış bozukluklarının önüne geçemeyecektir.
  • Mesut 10 Temmuz 2020 . 09:57

   Eski Başkan Sayın Yılmaz'ın isminin hiç bir yola yada icraata verilmesi bana göre hiç de uygun değildir. Yine de Belediye Başkanlığı bilir bu konuyu , vatandaş olarak ben tasvip etmiyorum. Tanju Başkanın bana göre yapması gereken , eski başkan zamanından kalan üst makam idareciler konusunda tasarruf yapmasıdır.
  • rasim10 Temmuz 2020 . 09:22

   BEYLER ESKİ BAŞKAN SAGOLSUN YOLLAR YAPTI KİMSE İNKAR EDEMEZ YÜZYILLARDIR BU TOPRAKLARDA BÖYLE BİR ŞEY YAPILMAMIŞ VİJDANI OLAN BİRAZ DÜŞÜNSÜN BU TOPRAKLAR BİR GENÇ KIZ EVLADININ GELİNLİYİ GİBİYDİ DOZERLERİ SOKTU PARAM PARÇA ETTİ BU TOPRAKLAR HİÇ KİMSENİN MALI DEYİL BURALAR BİZLERE ATALARIMIZDAN MİRAS KALDI BUNDAN SONRA ESKİ HALİNE DÜZELTMEYE KALKSANIZ ÖMRÜMÜZ YETMZ KÜLTÜR MAHALLESİNE AÇILMIŞ YOLLARI SATTI
  • Ne alaka demeyin9 Temmuz 2020 . 22:43

   Konu ile ilgili değil fakat burada önemseneceğini ve Cumhur Beyin de hassasiyet göstererek ilgileneceğini düşündüğümden bahsetmek istiyorum. Şöyle ki; Şehir Merkezinde muhtelif bölgelerde yapılan bisiklet yolları maalesef otomobil parkı olarak kullanılıyor. Bu sorunla ilgilenen yok. Gösteriş için yapılmış sanki bu bisiklet yolları...
  • Bolulu149 Temmuz 2020 . 16:18

   Cumhur bey; Alaattin bey bir çok hizmetler yapmıştır, hiç kimse Allah için hiç bir şey yapmadı diyemez, ama yaptığı o kadar kötü işler var ki, insan teraziye koyunca maalesef pek çok kişiye göre kötüler daha ağır basıyor bu yüzden de kimsenin içinden gelerek sayın Başkanın adı yaşasın demiyor, diyemiyor.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak