BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Bolu'da 300'e yakın Korona vakası iyileşti

Bolu'da 300'e yakın Korona vakası iyileşti
  9 Temmuz 2020

  Bolu'da 300'e yakın Korona vakası iyileşti Bolu Valisi Ahmet ...

       Bolu'da 300'e yakın Korona vakası iyileşti     

        Bolu Valisi Ahmet Ümit, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerine ilişkin, Bolu'da yaklaşık 15 bin test yapıldığını belirterek, tespit edilen pozitif vakaların yaklaşık 300’ünün iyileştiğini bildirdi.
       Ümit, yaptığı açıklamada, koronavirüsün yayılmasının ve bulaşmanın önüne geçebilmek için maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğini söyledi.

        Pozitif vakaların il dışından gelen misafirler ile temastan kaynaklandığını gördüklerini aktaran Ümit, “Bu temaslar tedbirsiz temaslardır. Maskeli ve mesafeli olarak hareket edilmiş olsa eminim vaka sayımız daha az seviyede olacaktır. İl dışından gelen misafirler konusunda çok dikkatli ve tedbirli olmamız gerekiyor. Durum kontrol altında. Pozitif vaka olan ve olması muhtemel olan kişiler tamamen izolasyon altında. Hastanedeki sayılarımız çok fazla değil. Daha çok evlerinde izole etme yoluna gidiyoruz” diye konuştu.

       İl genelinde test yapılmaya devam edildiğini dile getiren Ümit, şunları kaydetti:

       “Şimdiye kadar 15 bin civarında test yaptık. Bunlar içerisinde tespit ettiğimiz pozitif vakaların yaklaşık 300’ü iyileşti. İyileşmeyen birkaç kişi var hastanelerde. Bunun dışında da evlerinde izole edilenler var. Kontrol altında tedavileri devam ediyor. Bunların, evlerinde tedavi edilmelerinin nedeni de herhangi bir tehlikeli durumlarının olmaması. Sağlık teşkilatımız, işe tamamen vakıf vaziyette. Çalışmalarımız Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu rehberler doğrultusunda.”

       “521 vatandaşımıza 468 bin 900 lira civarında ceza kesildi”

        Ümit, nisan ayının başından itibaren kentte maske takma zorunluluğu getirildiğini hatırlatarak, “Maskeyle ilgili olarak 22 Haziran’dan bugüne kadar 521 vatandaşımıza 468 bin 900 lira civarında ceza kesildi. Maske ihlali yapan sayımızın az olması sevindirici. Bu rakam düşük bir rakam. Biz bugüne kadar koronavirüsle mücadele kapsamında, Bolu olarak başarılı geldik. Sokağa çıktığımız zaman görülüyor ki insanlarımız maskesiyle geziyor” ifadelerini kullandı.

        "Hiçbir yerde karantina kararı almadık"      

         Vali Ümit, koronavirüsle mücadele kapsamında karantina uygulamasına da değinerek, “Koronavirüsle mücadele kapsamında baştan itibaren hiçbir köyümüzde, mahallemizde, kasabamızda, ilçemizde ve il merkezimizde karantina tedbiri uygulamadık, bu yönde karar almadık. Takip ve tespitlerimiz devam ediyor. Bazı yerlerde pozitif vaka sayılarının artığını gördüğümüzde, o bölgeleri yakın takibe alıyoruz. Hiçbir yerde karantina kararı almadık, hiçbir yerde giriş ve çıkış kısıtlaması yapmadık. Şu ana kadar böyle bir ihtiyaç olmadı. İhtiyaç olursa tabii ki yapılır.” değerlendirmesinde bulundu.

  • Misafir13 Temmuz 2020 . 02:01

   BOLUDA BÜYÜK BİR PROBLEM VAR!! KİMSE MASKE TAKMIYOR LÜTFEN MARKETLER FİLAN KONTROL EDİLSİN MARKETE GİDİYORUM KİMSE MASKE TAKMIYOR HEPSİNİN ÇENESİNDE YA DA HİÇ YOK BÖYLE OLMAZ!! ATATÜRK PARKINDA İNSANLAR DİP DİBE OTURUYOR ÖKSÜRÜYOR EDİYOR NERDE ZABITA POLİS? ASLA GÖRMEDİM.ÇARŞIYA GİTTİM MASKESİZ DİP DİBE KAFELER DE OTURUYORLAR BİR DÜKKANA GİRMEK ZORUNDA KALDIM YİNE MASKE YOK LÜTFEN BUNU OKUYAN VATANDAŞLAR SOSYAL MESAFE VE MASKE KURALINA UYUN! HERKES MASKE
  • Faruk Ovali10 Temmuz 2020 . 17:41

   Lütfen gerçeğini söyleyin.En azından ona gore Millet Davranır.Halki panik olacak diye gerçeklerin üzerini ortmeyin. Zira benim gibi kronik hastalığı olan Boluda çok vatandaşımız var.Vebal altında kalırsınız sonra.
  • Titiz10 Temmuz 2020 . 13:31

   Sayın valim otobüsler çok kalabalık buna çözüm bulunmazsa daha çok artar bu hastalık üniversite otobüsü sağlık mah otobüsü o kadar çok dolu oluyor ki nefes alınmıyor
  • Vatandaş 10 Temmuz 2020 . 13:02

   Cezalar kesilmesi gereken yerlerde kesilmiyo takmayan cikiyo tabiki arada ama ona degil uyarı yapılıyo sonra kimlikler isteniyo veriyosun gbt olucak saniyosun ve orada olan herkese maske cezası kesiliyor çok kişi mağdur haksızlık oluyor?????
  • Maskeli10 Temmuz 2020 . 12:49

   Haksız yere ceza kesiyorlar bazı yerlerde kesilmesi gereken yerlerde kesilmiyo çok kişi gbt yapicak diye veriyo kimliğini ama malesef cezayla karsilasiyosun
  • doğa10 Temmuz 2020 . 09:02

   gerçeekleri gizlenıyormu duyumlarımız günlük 30-40 vaka var zirvede diyorlar aşiri bir artiş olduğu ancak kamuoyuna bilgiledirilmediği konusunda konuşuluyor.bende o kanıdayım.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak