BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Bolu Barosu'ndan çok sert açıklama!

Bolu Barosu'ndan çok sert açıklama!
  3 Temmuz 2020

  Bolu Barosu'ndan çok sert açıklama! Bolu Barosu avukatları, Ankara ...

  Bolu Barosu'ndan çok sert açıklama!

       Bolu Barosu'ndan çok sert açıklama!     

       Bolu Barosu avukatları, Ankara Valiliği’nin “Büyük Savunma Mitingi” öncesi aldığı 15 gün süreliğine eylem ve gösteri yasağı ilan etmesine tepki göstererek 5 dakikalık oturma eyleminde bulunarak çok sert bir açıklama yaptılar.  

         “Büyük Savunma Mitingi”nin iptal edilmesinin ardından tüm barolar tarafından 80 ilde eşzamanlı olarak basın açıklaması yapıldı. Bolu’da da Bolu Adliyesi önünde de bir araya gelen Bolu Barosu avukatları adına basın açıklamasını Bolu Barosu Yönetim Kurulu Başkanı Mert Sarıkaya yaptı. Açıklamanın ardından sembolik olarak 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

       “Hukuksuz yargılamalarla on yıllarca ceza vermek yolunu seçtiniz”

         Bolu Barosu Yönetim Kurulu Başkanı Mert Sarıkaya, yaptığı açıklamada; “Son söz! Savunmadan hiç hazzetmediniz, biliyoruz. İlk fırsatta kapılarınızı ayırdınız, Sonra susturmaya çalıştınız. Olmayınca, duruşma salonlarından atmaya; Olmayınca, tutuklamaya; Olmayınca, hastanelere göndermeye çalıştınız avukatlığı hastalık derecesinde sahipleniyorlar diye. Olmayınca, hukuksuz yargılamalarla on yıllarca ceza vermek yolunu seçtiniz. Şimdi de teslim alamadığınız baroları parçalayarak, cübbelerimize ilik açmaya, düğme dikmeye çalışıyorsunuz. İstiyorsunuz ki, yargının son ayağı da iktidara bağlansın. İstiyorsunuz ki, herkes sussun. İstiyorsunuz ki, bu karanlık böyle sürsün” dedi.

       “Adaleti unuttukça, insan haklarını ayaklar altına almaya devam ettikçe; biz de “çok” olmaya devam edeceğiz”

         Sarıkaya, tarihin insanlık için mücadele edenleri yazacağını ifade ederek;  “Sizden öncekilere de söylemiştik duruşma salonlarında; şimdi size de aynı şeyleri söylüyoruz. Bu projenin eski sahiplerinin yakalandıklarında ilk sözlerinin “avukatımı istiyorum” olduğunu hiç hatırınızdan çıkarmayın. Unutmayın; tarih aydınlık için, umut için, insanlık için mücadele edenleri, umudu savunanları yazar. “Bu barolar artık çok oldu” diyorsunuz ya; Siz yargıyı bağımlı kıldıkça, hukuku yok saydıkça, adaleti unuttukça, insan haklarını ayaklar altına almaya devam ettikçe; biz de “çok” olmaya devam edeceğiz. Siz çocuk istismarına, kadına şiddete, kadın cinayetlerine, doğanın talan edilmesine sessiz kaldıkça; biz barolar da “çok” olmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin baro başkanlarının adalet adımlarına çelme takmaya çalıştığınızda da “çok” olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

       “Bu ülkede aydınlığı, özgürlüğü, hukuk devleti ve demokrasi adına ne varsa onlar temsil ediyor”

         Ülkede aydınlığı avukatların temsil ettiğini kaydeden Sarıkaya; “Baroları bölmeye, susturmaya yönelik tasarı yasalaşırsa, “daha çok” olmayı sürdüreceğiz. Çünkü bu ülkede avukatlar var: Aydınlığı onlar temsil ediyor. Özgürlüğü onlar, hukuk devleti ve demokrasi adına ne varsa onlar temsil ediyor. Onlar; bütün baskılara, tehditlere, gözdağlarına, yargılamalara rağmen susmayanlar, güce biat etmeyenler, vazgeçmeyenler, özgürlükler için bedel ödeyenler. Ne yurttaşın sesinin kısılmasına izin verecekler, Ne de karanlığınızın sürgit devam etmesine. Savunmaya dokunma” ifadelerini kullandı.

  • Cehalet sevmeyen avukat 10 Temmuz 2020 . 23:55

   Her tarafları sert olsa ne olur neymiş baro bölünürmüş. Cehape kafası işte tek parti açık oy giZli tasnif mantığı kardeşim insanlar sizin gibi iğretilerle birlikte olmak zorunda neden olsun bırakın yaygarayı dikta zihniyet az adil olun adil
  • MUHTAR8 Temmuz 2020 . 22:33

   Allah bunların eline düşürmesin kimseyi
  • İYİLER8 Temmuz 2020 . 08:26

   çoklu baroya karşıyız bu bölücük tehlikeli noktalara gidiyor dikkat etmek lazım
  • Emar7 Temmuz 2020 . 14:39

   12 eylül öncesine dönüşün sinyalleri bunlar. Önce baroyu böl parçala sağcı solcu yap, sonra Tabipler odasını sonra bilmemne odasını.. , ardından polisi memuru öğrenciyi karşıt gruplara ayır kırdır birbirine..
  • Tekil BAROları6 Temmuz 2020 . 09:45

   Devleti Milleti Hukuku Temsil Etmeyen. Tamamıyle Siyasi Bir Kimlik gücüyle Etkinlik Rolü üstlenip Dizayn Politikası Üstlenen Bu Tip Çürük Yapıların Devletin Bir An evvel Yeni Bir Kural ve Kaidesine göre Vatandaşına halkının hak ve hukukuna hizmet anlayışı nı benimseyici yapılarda hizmetin görülmesi ve temsilini sağlamasına acil ihtiyaç vardır.
  • Cemil5 Temmuz 2020 . 12:09

   Avukatların amacı ADALET değil siyaset..hepsi de meslekleri gereği konuşma yeteneği yüksek..mahkemede haksız insanı bile,haklı çıkarmaya çalışanlar,şimdi de kendilerini savunuyorlar..!.alkış tutanlara ne demeli..!
  • ARZU BEYKOZ4 Temmuz 2020 . 14:55

   tarçın'' sen de bir gun elini sallarsın,bır avukata ihtiyacın olur.ADALET.BİR GUN HERKESE LAZIM OLUR..HAK-hukuk ve adaletın olmadığı memleketlerde..sadaka toplumu olur!!!!!
  • tarçın4 Temmuz 2020 . 00:52

   Elini sallasan Avukata çarpıyor bu kadarmı Avukat var Boluda birde tutduğunu koparan bir tane avukat söyleyin bana Boluda

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak