BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Sağlık Müdürü'ne iyi kulak verin !       

Sağlık Müdürü'ne iyi kulak verin !       
  22 Haziran 2020

  Sağlık Müdürü'ne iyi kulak verin ! Bolu İl Sağlık ...

       Sağlık Müdürü'ne iyi kulak verin !       

        Bolu İl Sağlık Müdürü Doktor Öğretim Üyesi Muhammed Emin Demirkol, Bolu’daki Kamu Hastaneleri'nde yeni normalleşme adımlarının detaylarını anlattı. Demirkol, “Ameliyatlarımızı yavaş yavaş artırıyoruz. MHRS dışında hasta alınmaması noktasında bakanlığımızın da önerileri ve talimatları var. Fizik tedavi hastanemiz için ayrı bir uygulama yaptık. Şu an için bir kısıtlamamız yok. Bütün illerden hasta kabul ediyoruz, fakat 340 olan kapasitemizi 160’a düşürdük” dedi.

        Yeni normalleşme sürecinde bir dizi yeni uygulamalar hayata geçirildi. Bolu İl Sağlık Müdürü Doktor Öğretim Üyesi Muhammed Emin Demirkol korona virüsüyle ilgili normalleşme süreci kapsamında hasta ziyaretleri, MHRS randevuları, poliklinik hizmetleri, fiziki düzenlemeler, acil servis hizmetleri konusunda merak edilenleri açıkladı.

        “Her yer sabah akşam temizlik elemanlarımızla birlikte sık sık siliniyor”

         Hastane içindeki alanların, özelliklerine uygun olarak temizlik/dezenfeksiyon işlemlerinin uygun temizlik materyalleri kullanılarak yapıldığına dikkat çeken Bolu İl Sağlık Müdürü Doktor Öğretim Üyesi Muhammed Emin Demirkol, sağlık personelinde gerekli ekipmanın sağlandığını aktardı. Demirkol;  “Hastanelerimizde pandemi döneminde sık sık dezenfeksiyon yapıldı. Şimdi bu kontrollü sosyal hayatta da sık sık dezenfekte işlemleri yapmaya devam ediyoruz daha da sıklaştırdık. 1/100lük karışım çamaşır suyuyla asansörlerimiz, insanlarımızın çok fazla temas ettiği bütün trabzanlar, kapı kolları kapı kolları, poliklinik girişleri yani her yer sabah akşam temizlik elemanlarımızla birlikte sık sık siliniyor.

       “Maskesiz gelen bütün hastalarımıza da maske dağıtımına devam ediyoruz”

        Bunula ilgili sabit personel görevlendirilmesini yaptık en önemli hassasiyetimiz biliyorsunuz hijyen maske konusunda hastanelerdeki bütün personellerimizi sürecin başından beri bakanlığımızın göndermiş olduğu koruyucu ekipmanları dağıttık ve bolca personelimizin kullanımını sağladık” diye konuştu.

        Hastanede ortak kullanım alanlarında alınan önlemlere dair de bilgiler veren Demirkol, “Şu anda da geçmişten başlayan bir uygulama şeklinde maskesiz gelen bütün hastalarımıza da maske dağıtımına devam ediyoruz. Bakanımızın önerdiği maske ve hijyeni böylece sağlamış oluyoruz ve sosyal mesafeyi sağlama biçimde polikliniklerin kapılarında oturma düzenlerini ona göre değiştirdik, bekleme salonlarındaki düzenlerimizi buna göre dizayn ettik.

         “MHRS dışında hasta alınmaması doğrultusunda Bakanlığımızın talimatı var”

         Sadece Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden hasta kabulü yapılacağını ifade eden İl Sağlık Müdürü Muhammed Emin Demirkol Bolulular'a çağrıda bulunu. Demirkol, “Merkezi hekim randevu sistemi (MHRS) doğru kullanıldığında aslında kimin ne zaman nereye gideceği, kimin nerede muayene olacağı, doktorun hangi saate hangi hastayı muayene edeceği belli. O yüzden de bakanlığımızın bu süreçteki en önemli tavsiyelerinden biri aslında oturmamış olan MHRS kültürünü bu vesileyle oturtmuş olmak ve sosyal mesafeyi de bunula ilgili sağlamak. Çünkü bir planınız olmadığında 10 dakika içinde 20 tane hasta poliklinik kapısında oluşabiliyor o yüzden de MHRS dışında hasta alınmaması noktasında bakanlığımızın da önerileri ve talimatları var.

        “Acil bir durumunuz yoksa, şu gün gelin diyoruz”

        Biz MHRS’yi kullanım noktasında bütün Bolu halkımıza bir kez da çağrı yapıyoruz; Alo 182 den MHRS’nin akıllı telefonlardaki mobil uygulamasında mhrs.gov.tr.’den lütfen randevunuzu alarak hastaneye gelin. Acil bir durum oluştu acilimiz zaten 7/24 bütün hastanelerimizde açık. MHRS’iz geldim ne olur? diyorsanız o zamanda acile yönlendiriyoruz. Hastanelerimizde triyaj polikliniği yani ilk kabul polikliniği oluşturduk. Eğitim araştırma hastanesinde aile hekimlerimizle yapıyoruz bunu. Randevusuz gelenleri oradan alıp gerekli yönlendirmeleri yapıp randevularını da orda verip şimdi siz gidin, acil bir durumunuz yoksa, şu gün gelin diyoruz. Bunu yapmak zorundayız artık çünkü eski dönemde değiliz” açıklamasında bulundu.

       “Artık personelimizi de diğer hastalarımızı da korumamız gerekiyor”

        Kontrollü sosyal hayatta sağlık personeli ve vatandaşların hassasiyetle daha çok korunmasına dikkat çeken Muhammed Emin Demirkol, polikliniklerde hasta kabulüne başlandığını belirterek; “Eski dönemde Bolulu halkımız hastaneye geldiğinde o gün işlerini çözme noktasında bir gayretimiz vardı. Çevre illerden de çok fazla gelen vatandaşımız vardı fakat artık personelimizi de diğer hastalarımızı da korumamız gerekiyor. Kontrollü sosyal hayatta bu bizim olmazsa olmazımız. Bu konuda bütün vatandaşlarımızdan anlayış, hassasiyet bekliyoruz ve Alo  182’den MHRS’nin mobil uygulamasından ve mhrs.gov.tr’den lütfen randevunuzu alın ona göre gelin diyoruz” dedi.

        “Ameliyatlarımızı yavaş yavaş artırıyoruz”

        Ertelenen ameliyatlara yeniden başlandığını da dile getiren Demirkol; “Ameliyatlarımızı yavaş yavaş artırıyoruz. Daha önce 0,1 sayılarındaydık şu anda 15-20 civarında eğitim araştırma hastanemizde devlet hastanemizde 10-15’ ler de ameliyatımız oluyor. Günlük ameliyat aralarındaki süreyi uzattık. Daha çok hassasiyetle dikkatli temizlik yapıyoruz. İki ameliyat arasında ameliyat salonlarımızı daha farklı geniş salonları açarak kullanıyoruz” dedi.

         “Fizik Tedavi Hastanemizi her odada bir kişi yatacak şekilde planladık”

         Bolu İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili yapılan değişiklikler hakkında da bilgiler veren Demirkol; “Fizik tedavi hastanemiz için ayrı bir uygulama yaptık. Şu an için bir kısıtlamamız yok bütün illerden hasta kabul ediyoruz fakat 340 olan kapasitemizi 160’a düşürdük. Her odada bir kişi yatacak şekilde planladık.  Mikrop içinde çok fazlasıyla bir uygun ortam olduğu için kaplıca, termal havuzlarımızı açmadık. Onun dışındaki bütün fizik tedavi imkânımızı vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Her odada bir kişi yatacak şekilde bu da kapasitemiz biraz düşürüyor. O yüzden de yine sıra bekleyen vatandaşlarımızdan onların sağlığı için hassasiyet bekliyoruz” şeklinde konuştu.

  • ÜNİVERZİTE DİŞ HASDANESİ 22 Haziran 2020 . 21:59

   Üniversite diş hastanesinde kobay olduğumuz yetmezmiş gibi, halen daha ne zaman hasta kabulüne başlanacağından bihaberiz. Sadece diş montajı yaptıracak olan hastaların bile bekletilerek mağdur edilmesi, yetersizliklerinin göstergesidir. COVID 19 var diyerek geçiştirmek basiretsizliktir. Hani sağlıkta 1 numaraydık? COVID 19 dan anlaşılan, diş hastanesi yetersiz ve fostur...!

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak