BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Yaylalardaki kaçak bahçe çitleri yıkıldı

Yaylalardaki kaçak bahçe çitleri yıkıldı
  16 Haziran 2020

  Yaylalardaki kaçak bahçe çitleri yıkıldı Bolu'da yaylalardaki meraların para ...

  Yaylalardaki kaçak bahçe çitleri yıkıldıYaylalardaki kaçak bahçe çitleri yıkıldıYaylalardaki kaçak bahçe çitleri yıkıldı

       Yaylalardaki kaçak bahçe çitleri yıkıldı 
        Bolu'da yaylalardaki meraların para karşılığında satıldığı şikayeti ile başlatılan inceleme sonrasında, merkeze bağlı 7 köye ait At Yaylası'nda bahçelerin çevresine kaçak olarak gelişigüzel çekilmiş olan tel örgü ve çitler kepçeyle yıkıldı. Arazileri çeviren köylüler çitlerinin yıkımını engellemek için ise yol kapattı.

         Alınan bilgiye göre, Bolu Merkez'e bağlı merkeze bağlı Karamanlar, Ağaççılar, Kılıçarslan, Paşaköy, Kürkçüler, Civril ve Kızılağıl köylerine ait At Yaylası'nda bulunan yaylada bazı vatandaşların evlerinin çevresini çitle çevirdiği ve bahçe yaptığı ihbarını alan Bolu Valiliği ekipleri çalışma başlattı. Ekiplerin 7 yaylada yaptığı tespitlere göre bölgede belirlenen kaçak bahçe çitleri için yıkım kararı alındı.     

        Bugün sabah saatlerinde jandarma ekipleri eşliğinde yaylalara giden Bolu Valiliği, Belediye Başkanlığı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Tapu İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü ekipleri ile köylerin muhtarlarınca tespit edilen kaçak bahçe çitlerin yıkımına başlandı.

         Yıkımlara başlandı 

          Ekipler, meyve ve sebze ekili arazilerdeki ürünlerin toplanması için vatandaşlara zaman tanırken, ekili olmayan arazilerdeki bahçe çitleri, tel örgü ve bahçeyi diğer arazilerden ayıran yapıların yıkımına başladı. Yıkım çalışmasının gün içinde tamamlanacağı belirtildi.

       Yıkımlarla ilgili Valilik'ten yazılı açıklama yapıldı.  

       Valilik'ten açıklama;

        At Yaylası çevresinde bulunan meraların tel örgü, çit vb. malzemeler kullanılarak çevrilmek suretiyle işgal edildiği ve hayvanların otlama alanlarının daraltıldığı yönünde alınan ihbarlar üzerine meralardan sorumlu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerimizce mahallinde yapılan incelemeler neticesinde ihbarların doğru olduğu tespit edilmiştir. 

       Yasal olarak Belediye sınırları içinde meydana gelen işgallerin kaldırılması ilgili Belediye Başkanlığının, Belediye sınırları dışındaki işgallerin bertaraf edilmesi ise İl Özel İdaresinin görevleri arasındadır. 

       Söz konusu yaylanın Bolu Belediyesi mücavir alanı içerisinde olması sebebiyle meraların işgal edildiği Bolu Belediye Başkanlığıyla paylaşılmıştır. 

       Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca takip edilen ve “İmar Barışı Kanunu” olarak bilinen mevzuatta belirtilen tarihten önce yapılan yapılar hariç olmak üzere, At Yaylasında 31.12.2017 tarihinden sonra işgal edilen meralardaki çitler ve tel örgüler yasal olarak sorumlu olan Bolu Belediye Başkanlığına ait ekiplerce kaldırılmaktadır. 

      İşgallerin kaldırılması sırasında görev alan kamu kurum ve kuruluşları, ilgili kanunlar çerçevesinde meraların asıl amacına uygun olarak hayvancılık yapan vatandaşlarımız tarafından kullanılabilmesi için görevlerini yapmaktadırlar. 

      Yapılan çalışmalar mevzuata uygun olarak devam etmekte olup konu Valiliğimizce takip edilmektedir. 

        Kamuoyumuza saygı ile duyurulur. 16.06.2020 

  • Köylü21 Haziran 2020 . 10:48

   telleri sökmek yeterli değil para cezasıda verilmeli ki caydırıcı olsun.
  • ahmet19 Haziran 2020 . 11:06

   Birkaç yıldan bu yana zaman zaman temcid pilavı gibi yayla evleri sorunları ısıtılıp. Isıtılıp sürekli gündeme taşınmaktadır. Çözüm üretilip bu sorunlar bitirilemez mi. Hane sahibi baba öldükten sonra ailenin diğer çocuklarından hangisi oradaki yayla evinin sahibi olacak. Çocukların her biri benim de evim olsun demektedir buda yapılaşmayı artırmaktadır. Aile içinde anlaşma sağlanmayınca yerlerini başkasın satmaktalar. Çözüm. 2b arazisi gibi bu yerlerin
  • ismail karacaoğlu meng18 Haziran 2020 . 20:58

   O köyden olmayan hiç kimse yaylalardan yayla evi ve parseli satabilir mi? muhtarın haberi olmadan yaylada hiç kimse adım atamaz, birbirimiz kandırmayalım, suçu dışardan gelenlere atmak çooook büyük kolaycılıktır hırsızı hırsızları uyanık köylüler köyünüzde arayın.
  • Muhtar18 Haziran 2020 . 10:53

   2 muhtar bir olup devletin arazisini 175 bin liraya satmışlar. Parayı da üleşmişler. Konunun özü budur.
  • Gerçekler17 Haziran 2020 . 16:56

   At yaylası Bolunun yeni görgüsüz zenginlerinin uğrak mekanı oldu, köylüden parayla yer alıyorlar sonra etrafını çevirip sahipleniyor, yaylaların amacı bu değil ki... Ne hayvanları var ne de yakın köylerde evi yazlık gibi kullanıyorlar, tüm yayların kapsamlı incelemeye girip amacı dışında yapılanmalar yıkılmalı...
  • Cöle17 Haziran 2020 . 11:13

   Maalesef bolu geneli bütün yaylalar böyle. Adam 50 m2 ev yapıyo 150 m2 önüne tel çekiyo babasının tapulu malı gibi..
  • Ayse cakiroglu17 Haziran 2020 . 11:08

   Seni SEVIYORUM TURKIYEM adalet yine adalete uyanlara vurdu. 2017 yilinda baba topragina ev yaptik cit cektik imar barisini odedik icine meyve agaci diktik valimizin aldigi kararla 2018 2019 2020 yillarinda ev yapan cit ceken devlete sikayet eden imar barisini odemeyenleri n zenginlerin citlerine ve tel orgulerine dokunulmamis olup malesef ve uzulerek yine adalet garibana tecelli etmis onlarinki yikilmistir.. Sayin tarim il. Mudurlugu gorevlileri ve diger yetkililer size bu listeleri Kim verdi???
  • Adam17 Haziran 2020 . 01:58

   Eski belediye başkanı alattin yılmazda yayla evini parayla almıştır.halbuki o yayla ve köyü ile hiç alakası yoktur.buda suç değil mi...
  • Toklu16 Haziran 2020 . 22:18

   At yaylasına en büyük zararı yine o yaylanın köylüleri zarar veriyor. Ayrıca hunharca ve kontrolsüzce yapılan ağaç kesimleri de doğal yapıya müthiş zarar vermiş. Atlar da ortada yok. Hayvancılıkla uğraşmayan kim varsa oralardan zorla çıkarılmalı. Bu kadar net.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak