Bayram tebrik ilanlarınızı İNANDIĞINIZ, GÜVENDİĞİNİZ gazetelere veriniz

Kıtlık

Kıtlık
  15 Mayıs 2020

  KITLIK Kıtlık, yaygın ve sürekli açlığa, etkilediği insanların aşırı ...

        KITLIK 

        Kıtlık, yaygın ve sürekli açlığa, etkilediği insanların aşırı zayıflayıp güçten düşmesine ve ölüm oranında önemli bir artışa yol açan aşırı ve uzun süreli gıda darlığı diye tanımlanabilir.  

       1980'lere kadar, bu bela her on yılda on milyon insanı öldürdü; fakat 2000'lerin başında kitlesel açlık ortadan kayboldu.? Ancak bugün kıtlıklar yeniden diriliyor. Örneğin, Yemen, Güney Sudan ve kuzeydoğu Nijerya'nın bazı bölümleri 2017 boyunca kıtlıkla karşı karşıya kaldı. 2018'de Etiyopya, Kenya ve Somali, ortalamanın altında yağışların azlığı izleyen yıllarda kıtlığa dönüşebilir.?Bununla birlikte, kuraklık kıtlığın ortaya çıkmasında önemli bir faktör olmakla birlikte; silahlı çatışmalar, bu ülkelerde yaşayan 815 milyon açlıktan ölümün yarısından fazlasının önde gelen nedenidir. Kıtlığı  aşırı nüfus ve doğal felaketlere bağlamaktan ziyade ,  siyasi kararların veya siyasi başarısızlıkların her kıtlıkta nasıl önemli bir unsur olduğu  unutulmamalıdır.   

        Ancak insanlık için açlığı tetikleyen kıtlıktan daha büyük tehdit olan, siyasi, sosyo –kültürel kıtlık dönemini yaşıyoruz. Katılımcı demokratik yapı ve çoğulcu bir toplumun oluşmasına katkıda bulunan ve siyasetin insan kaynağını sağlayan sivil toplum örgütlerinin de bu kıtlıktan nasibini aldığını, hatta bir kısmının oportünist politikalara kurban edildiğini görmekteyiz. Özellikle birkaç dönemdir parlamento üye dağılımda bazı meslek gruplarının ağırlıkta olduğu ve mesleki tahakküm oluşturduğu, Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde kendi meslek grupları lehine düzenlemeler çıkarttıkları görülmekte.   

        Siyasi yelpazenin tüm taraflarının birbirlerini söylem olarak aratmadıkları siyasi bir kıtlığın içersinde yoğrulmaktayız. Dünyanın her yerinde şiddet olayları, iklim değişiklikleri, küresel salgınlar ve teknolojik işsizlik artmakta. Bu kötü gidişe rağmen dünyadaki politikacıların uzun dönem planlarının ve anlamlı bir gelecek vizyonlarının olmadığı ortada. Politikacılarında özellikle kışkırtmasıyla küresel milliyetçilik (yabancı düşmanlığı) yükseliyor. Politik söylem siyasetin kendi doğrularını anlatma yerine, diğerini kötü gösterme ve toplumu daha da kutuplaştırma noktasında sıkışmış durumda. Bir taraf kendisine yapılan siyasi eleştirileri devlet düşmanlığı ile özdeşleştirmekte, diğer taraf ise bu kutuplaşmayı daha da derinleştirmek için elinden geleni yapmakta.

         Yerelde de bunun bir çok örneği mevcut. En son yerel basına da konu olan Iraklı kadınların ekmek imalathanesi baskını da bunun en güzel örneği. Kendini sosyal demokrat olarak atfeden ve sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini sergilemesi gereken bir belediye yönetiminin yaptığı bu baskını ve yabancı düşmanlığından prim yapmaya çalışmasını anlamak mümkün değil.  

        Bu kıtlıkta işimiz çok zor vesselam. 

         Yanlışıyla doğrusuyla;
                     Şapkasını önüne koyarak YAZAN Adam

  • Ahmet Sert18 Mayıs 2020 . 11:43

   Berk gibi uzerine alinan trollere; `yarasi olan kocunur` sozu hatirlatilir
  • berk17 Mayıs 2020 . 02:49

   Sert pamuk! neyse.trol dediğin şu ibb başkanının metrobüs yalanı gibi mi? klişeleşmiş bayat fikirler 10 yıl marşıyla ilerici olma sevdasında bu millet trolse sizde çürük misinasınız...Bolululuların bir kısmı arap şehlerine mülk arsa satmak ev kiraya vermek için Arap dansını pardon arapçayı öğrendi be....belediye ortada yoruma gerek yok 2 aydır bir börekçiler sokaktan çıkamadı belediye dairesi müdürünüz..malzeme meydanda
  • Ahmet Sert16 Mayıs 2020 . 12:22

   Troller bu gazetenin Belediye ile ilgili olumsuz haberlerinin altina yorum yazmaya basladilar.Secimi kaybeden yandaslar ile kuyruk acisi olanlar is birligi icindedirler.Yani korler sagirlar birbirini agirlar misali gibi.
  • Arap Bacı 16 Mayıs 2020 . 00:20

   Siz bakmayın millete Arap karşıtlığı yaptığına, Tanju Bey'in evinde hizmetçi olarak Faslı bir Arap bayan çalıştığını biliyor musunuz?
  • berk15 Mayıs 2020 . 21:39

   Yazı için teşekkürler...sosyal demokratlığı sokakta asansörde 10 yıl marşı çalıp,pişkin sözde solcu türkücülere konser verdirip izmir marşını söyletmek...kodomanın ihlallerini görmeyip fukaranın kusurunu aramak..ne sosyal demokratı afişlere bakın kolunda ki saatle liseli çeketiyle tam kapitalist..ve arap basını ırak basını haber yapmış bu olayı... bolunun emlakçısından turizm sektörüne..payını alacak bu olaydan...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Tonet Sandalye Cafe Koltukları Cafe Masa Sandalye Cafe Sandalye