Bayram tebrik ilanlarınızı İNANDIĞINIZ, GÜVENDİĞİNİZ gazetelere veriniz

 İYİLİK, GÜZELLİK..

 İYİLİK, GÜZELLİK..
  10 Mayıs 2020

  İYİLİK, GÜZELLİK.. İzzet Baba, Bolu’ya yüzünü dönene değin bu ...

       İYİLİK, GÜZELLİK..

        İzzet Baba, Bolu’ya yüzünü dönene değin bu iki sözcüğün başka anlamları vardı. Beyaz beyaz binalar küçük kentimizde yükselmeye başlayınca, biz Boluluların biraz da soğuk iklimden kaynaklanan sert mizaçları, yumuşamaya başladı. “Bağışlamak”, “karşılıksız vermek”, “bir ucundan tutmak”, “doğduğun kenti sevmek”, “memlekete olan borcunu ödemek” gibi kavramlar yaşamımıza girdi. Büyük bir kalkınma hamlesiyle, Bolu, kısa sürede eğitimde, sağlıkta, yaşanabilir kentler sıralamasında, ülkenin birçok kentinin önüne geçti.
        İzzet Baba, Bolu’ya bu “iyiliği” yaparken, kulağımıza, bu hizmetlerin doğuracağı “güzelliği” fısıldıyor ve gelecek ışıltılı günleri muştuluyordu.
         İzzet Baysal okullarında şekillenen binlerce genç, O’nun ilkeli yaşamını örnek alıp üretmeyi öğrendi. Üretmeden tüketmenin memlekete yapılacak en büyük kötülük olduğunu öğrendi. Ülkesini karşılıksız sevmeyi öğrendi. Doğduğu topraklardan beslenmeyi öğrendi. Hayal kurmayı ve onları gerçekleştirmeyi öğrendi.
  İzzet Baysal’dan bize kalan büyük miras, içi boş binalar değildir elbet. Öyle başka bağışlara benzemez İzzet Baba’nınki. Planlıdır, yenilikçidir, süreklidir, kendi kendi besler, ilericidir.
          Bir bebeğin ilk çığlığı İzzet Baysal hastanelerinden birinde yankılanırken, dedesi sevinçli doğum duasını İzzet Baysal Camii’nde eder. Babası, doğumun şerefine bir fidan diktiyse İzzet Baysal okullarından birinin bahçesine, fidanın can suyu, İzzet Baysal çeşmesindendir. Ağacın ilk meyvesini verdiği gün, anaokulunda başlar İzzet Baysal okullarındaki eğitim, doktoraya kadar sürer gider.
          Bolu’da doğanları başkalarından farklı kılan bu büyük miras, bir vatansever mimar eliyle, titizlikle ve sevgiyle planlanmıştır.
          İşte İzzet Baysal sevgisinin herbirimizin yüreğine bu denli işlemesi de ondandır..

  Filiz Karaman
  İzzet Baysal Anadolu Lisesi
  1995 Mezunu

  • Murat GÜCÜM11 Mayıs 2020 . 12:18

   Kaleminize yüreğinize sağlık.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Tonet Sandalye Cafe Koltukları Cafe Masa Sandalye Cafe Sandalye