Bayram tebrik ilanlarınızı İNANDIĞINIZ, GÜVENDİĞİNİZ gazetelere veriniz

Doğalgaz ve Elektrik sayaçları 3 ay okunmayacak

Doğalgaz ve Elektrik sayaçları 3 ay okunmayacak
  3 Nisan 2020

  Doğalgaz ve Elektrik sayaçları 3 ay okunmayacak Yeni tip ...

        Doğalgaz ve Elektrik sayaçları 3 ay okunmayacak
         Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında karantinaya alınan, idari kararlar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu ve sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlarda, elektrik ve doğal gaz faturalarında "kıyasen" düzenleme yapılacak. Söz konusu uygulama, 3 ay süreyle yürürlükte kalacak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 salgınının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla uzman kurul ve kurumların tavsiyeleri doğrultusunda sayaç okumalarında yeni bir düzenlemeye gidildi.  Buna göre, sektör çalışanlarının ve tüketicilerin sağlığının korunması amacıyla elektrik ve doğal gazda "Kıyasen Fatura Düzenlemesi" hayata geçirilecek. Söz konusu düzenleme, sadece karantinaya alınan, idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ve sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlarda geçerli olacak ve 3 ay süreyle uygulanacak.
       SON 2 YILIN ORTALAMASINA GÖRE FATURALANDIRMA YAPILACAK
      Bu kapsamda, sayaç okunamayan tüketiciler için mevsimsellik de dikkate alınarak tüketicinin son 2 yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden veya tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması durumunda kendi beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacak. Sayaçları okunamayan tüketicilere kıyasen oluşturulan faturalar posta, kargo, SMS veya e-posta gibi yöntemlerle ulaştırılacak. Bu faturanın sayacın okunamaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalamaları dikkate alınarak kıyasen yapıldığı ve sayacın okunduğunda ilgili mevzuat çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltme yapılacağına yönelik bilgilendirme de yapılacak.


   

  • Halit7 Nisan 2020 . 20:36

   Ben üç ay yokum nasıl ortalama alacaklar. bunların derdi para. Ramazan geldi.hayır olsun diyen yok.Allah yar ve yardımcımız olsun.
  • Nurettin7 Nisan 2020 . 20:34

   İşiniz, iş yapıyormuş gibi görünmek, işgüzarlık.Biriken bu borçları başkası mı ödeyecek.
  • Hsn 7 Nisan 2020 . 16:53

   Gene düdükleneceğiz vatandaş olarak ağzımızı açamıyoruz binen binene
  • Yeter4 Nisan 2020 . 17:32

   Desen ya üç ayda devlet ödeyecek faturalarınızı sosyal devlet anlayışı nerde hem evde kalın hemde ödemelerinizi nasıl yaparsanız yapın. Helalinize bankalardan gidin kredi çekip haram karıştırın. Ewet artık çok şey değişti kendilerinin söylediği gibi....
  • zeki4 Nisan 2020 . 13:19

   Göreceksınız bu uygulama vatandaşin aleyhıne olacak bilhassa doğal gazda aha da buraya not düşüyorum.
  • Nuh4 Nisan 2020 . 06:33

   Ya kardeşim 3 ay bedava yapsaniz ne olur anlamadim o kadar para toplaniyordu ne ise yarayacak

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Tonet Sandalye Cafe Koltukları Cafe Masa Sandalye Cafe Sandalye