BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

İşi: Yardım Etmek

İşi: Yardım Etmek
  24 Mart 2020

  İşi: Yardım Etmek Yazı yazmak çok kolay bir iş ...

       İşi: Yardım Etmek

         Yazı yazmak çok kolay bir iş değildir. Bazen en basit konuda bile yığılır kalırsınız. Beyninizde kelimeler uçuşur. Cümleyi yazıp silersiniz. Yeniden yazarsınız onu da silersiniz.

       Bu ülkenin en yardımsever, en projeci, en sosyal insanlarından birine daha pencere açacağım. Işık tutacağım. Kendisi hakkında dijital dünyada yayınlanmış yüzlerce yazı, haber, yorum buldum. Herkes O’nun bir yönünü kısaca anlatmış.

       Çoğunluğun bildiği bir hikaye vardır. Görme engellileri (kör) file dokundurtmuşlar. Kimisi yılan demiş, kimisi kumaş demiş, kimisi duvar demiş vb. İşte Orhan Bey de aynen bu hikayede olduğu gibi yansıtılmış.

       Daha önce de bir kaç yazımda ifade ettim. Asırlardır bu topraklarda yenilik, reform, inovasyon, AR-GE, proje, üretim, çalışma, alın teri diyenlerin kafası kopartılmış. Üretim unutulmuş. Her şey devlet babadan beklenir olmuş...

        Eski köye yeni adet getirenler, sürüden ayrılanlar, icat çıkaranlar paçasından tutulup yok edilmiş. Bir çok bilim insanımız, fikirleri ezildiği için dış ülkelere kaçarak orada başarıya ulaşabilmiş.

       Çok bilge bir emekli öğretmen arkadaşıma (Arif Yeşilbağ Bey) Orhan Uçar Bey hakkında ne biliyorsun diye sordum. Aynen şunları dedi: “Bizim köylüdür. Mükemmel bir insandır. Servetinin çoğunu hayır işlerine harcadı, harcıyor. Bolu’nun gurur duyması gereken insanlardandır vb.”

        Bugün ise yine değerli bir insan olan Sayın Sabahattin Kocadağ Bey’e O’nu sordum. “Bir zaman, yöneticisi olduğum Kıbrıscık Spor Kulübü maddi bakımdan zora düşmüştü. Orhan Bey’i aradım. Durum bu dedim. Hemen .... TL yardımda bulundu. Ender rastlanan insanlardandır” dedi.

       Orhan Uçar Bey ile bir kere el sıkıştık. İki kere de telefon ile görüştük. Sosyal medya üzerinden yaptığı analizleri de çoğu zaman çok isabetli buluyorum...

       Bolu’nun yoksul bir köyünden çıkıp, tam bir keşmekeş, cangıl olan İstanbul’da, üstelik de mafyatik özellikli tekstil sektöründe tutunmak, isim yapmak kolay iş değildir.

       Yarım asıra yaklaşan süreçte sıfırdan başlayıp büyük işler yapan bir işinsanı olmak, ekonomisi sürekli zikzaklar çizen bir ülkede mucize olarak görülmelidir. Doların, faizin, borsanın ne olacağı hiç bir zaman net değildir. Ekonomide son 50 yıldır sürekli bir fluluk vardır. 70’lerde piyasada hiç bir şey yoktu. Ekonomi dışa kapalı ve korumacı idi. Yaşı 50’den fazla olmayanlar o yılların kör günlerini anlayamazlar...

       1980’den sonra Türkiye kabuk değiştirdi. Kötü şeyler de oldu mu oldu. Ama dünya ekonomisinin dişlileri arasında esamisi okunmayan bir ülke idik. Kuru üzüm, incir, portakal, pamuk dışında satacak ürünümüz bile yoktu. Bugün 200 ülkeye mal satan, dünyanın 16-18. ekonomik büyüklüğüne erişmiş bir devletiz.

       Bu büyümede tekstil sektörünün katkısı Prof. Kenan Mortan’a göre yüzde 50-60’tır.

       Neyse fazla ayrıntıya girip kafanızı karıştırmayayım. Bu yazının konusu ekonomi-politika değil. Anadolu topraklarının yetiştirdiği, kökü dışarda olmayan, sürekli olarak ülkesini düşünen değerli insan Orhan Uçar Bey’i sadece yerel bazda değil, ülke çapında tanıtmalıyız. Medyada yer almasını sağlamalıyız. Örnek girişimci olarak gençlerin önüne koymalıyız.

        Kendisini geniş bir kesim tanıyor ama 83 milyon da tanımalıdır derim...

   

  Ali Özdemir

  www.aliozdemir.net

  0505 220 83 85

  Eğitimci-Yazar-Yayıncı

  • Ali Özdemir25 Mart 2020 . 12:44

   Bay Muzaffer Yazılarımın altında her türlü iletişim bilgim var. Fikirlerinizi başka yerde yayınız. Kaliteli insanları aşağı çekmeyin. SİZ NE ÜRETTİNİZ ONU YAZIN. BİR GRAM PROJENİZ VAR MI? PES...
  • Muzaffer Tanıl25 Mart 2020 . 11:57

   Saayın editor.. Yazar şahıs telefon numarası filan vermeye basladı.Kendi halinde bir okurunuz olarak tırstım biraz doğrusu..
  • Ali Özdemir25 Mart 2020 . 10:09

   Sayın Editör Türkçe yazamayan zatların fikirlerini sayfanıza ekleyerek imajınızı sıfırlamaktasınız. Türkçe bilmeyenlere yorum yazdırmayın. Onay vermeyin. 1 sayfa yazamayanlar Orhan Bey hakkında yazı yazılmasını çekemiyor.
  • Ali Özdemir25 Mart 2020 . 10:07

   BAY T... adlı kişiye.. Bilmeden hakkımda kanaat üretmeyin. Bolulu'yum. İvedik türü saldırı hoş olmuyor. Çok bilen köşe yazar. Siz de yazın. Çamur atmayın. Mert olun. Çıkın karşıma. konuşun. 0505 220 83 85... Cahiller bizi yıkacak zaten. 28 tane yazım hatanız var. Bravo size. ÜSTÜN ZEKALI BİLGE.
  • Haki Yılmaz25 Mart 2020 . 06:45

   0rhan Uçar arkadaşı 30 yıldır tanırım servetini Bolu için harcar bu konuda gözü kara bir yardım sever ülkesi icinde aynı duyguları taşır reklama ihtiyacı yoktur.Benim gözümde 2.nci bir Baysal .dır.böyle hemserilerimizi gönlümüzde yaşatmaliyiz bazi eleştiri yapanlar 0rhan beyi biz tanıyoruz bu kadar övücü yazı yazılmamali gibi kelimeler kullanmışlar sizler tanıyorsunuz güzel daha çok kişi tanısın ve belki örnek alınır diye bu tanıtımlar yapılıyor
  • Taner Ehil25 Mart 2020 . 01:23

   Saayın Ali bey efendi.. Bırak ta millete Turkçe filan öğretmeyi... O baskalarının işi.. Kendine ha bire, kendince durumdan vazife cıkaarıp durursun be yaa..! Bu kucuk sehirde az cok insanlar birbirini tanır eder.. Sen baska yerden sonradan gelmiş filan olabilirsin ama, herkesin de kendine göre, Bolu'da kişiler hakkında -olumlu yada olumsuz- anlamda az cok gözlemi ve fikri var.. Saygı duymalısın.!
  • Ali Özdemir25 Mart 2020 . 00:14

   Cemil adlı kişiye... Lütfen insanların fikirlerine karışmayınız. Türkçe öğreniniz. 26 tane yazım hatanız var. Lütfen Türkçe öğreniniz. O zaman fikirlerinizi kale alan olur.
  • Cemil24 Mart 2020 . 22:58

   Sayın yazar Ali bey,.sizi tanımıyorum.ama azçok orhan bey hakkında bilgim var.kendisinin gundeme getırılmesini,reklamı sevmeyen Bolu sevdalısı bir iş insanı,gönül eri.eğer Bolu yararına 10 kuruşluk bir menfaat varsa,kendi işinden 100 liralık işi bırakır uğraşır.onu övmek bize düşmez..!!

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak