BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Valilik Korona virüs önlemlerini açıkladı

Valilik Korona virüs önlemlerini açıkladı
  18 Mart 2020

  VALİLİK KORONA VİRÜS ÖNLEMLERİNİ AÇIKLADI Bolu Valisi Ahmet Ümit imzalı ...

  VALİLİK KORONA VİRÜS ÖNLEMLERİNİ AÇIKLADI

       Bolu Valisi Ahmet Ümit imzalı yapılan yazılı açıklamada, Bolu'da korona virüsle ilgili alınan tedbirler kamuoyu ile paylaşıldı. Açıklamada, "Yurt dışından gelmiş olmasına rağmen herhangi bir sebeple kurumlarımıza bilgi vermeyen şahıslarda Sağlık Müdürlüğümüz tarafından araştırılarak takip edilmektedir. Bulunduklarında usulüne uygun olarak kontrol altına alınmaktadırlar. Bu çerçevede bugüne kadar toplam 235 kişi kontrol altına alınmıştır. Bu süreçte ilimizde 26 kişiden numune alınmış olup 24’ü negatif (temiz) çıkmıştır. 2 numunenin sonucu beklenmektedir" ifadelerine yer verildi. 

  İŞTE BOLU VALİLİĞİNDE YAPILAN AÇIKLAMA VE BAŞLIKLARI 

  378 PERSONELE İZİN VERİLDİ
  Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yayınlanan idari izin konulu genelgeler aynı tarih itibari ile uygulanmaya konulmuştur. Bu genelge çerçevesinde ilimizde bu güne kadar 378 personele idari izin verilmiştir.

  AFİŞ VE VİDEOLARA LİNKLERDEN ULAŞABİLİRSİNİZ
  Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile ilgili halkımızı aydınlatmaya yönelik Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan afiş ve videolar ilimizde de çoğaltılarak vatandaşlarımızın rahatlıkla görebileceği yerlerde yayınlanmaya başlanmıştır. Vatandaşlarımız bu dokümanlara https://hsgm.saglik.gov.tr/trcovid19  ve https://boluism.saglik.gov.tr/  linklerinden ulaşabilme imkânına sahiptir.

  HER TÜRLÜ TEDBİR ALINDI
  Muhtemel vakalara karşı ilimizde her türlü tedbir alınmıştır. Referans hastanemiz belirlenmiştir. Hastalığın herhangi bir yerde görülmesi durumuna karşı sağlık personelimiz eğitilmiştir. Hastane ve yurt karantina hazırlıklarımız tamamlanmıştır.  Sağlık Müdürlüğümüzce ilimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının çalışanlarına ve STK’ lara COVID-19 ve hijyen eğitimleri verilmektedir. 

  HİJYEN ÇALIŞMALARI İÇİN EKİP KURULDU

  Valiliğimizce ilimiz genelinde Koronavirüsü ile ilgili hijyen çalışmalarını takip etmekle görevli bir ekip oluşturulmuştur. Bu ekip tüm kurumları ziyaret ederek hijyen çalışmalarının usulüne uygun olarak yapılıp yapılmadığını yerinde incelemektedir. Ayrıca, üst makamlarca veya yerelde alınan koruma tedbirlerinin ilimiz genelinde uygulanmasını takip etmek amacıyla da “Tedbirleri Uygulama Takip Komisyonu” oluşturulmuştur. 

  ZİYARETÇİ SAATLERİ...

  Tüm illerde olduğu gibi ilimizde bulunan hastanelerde de yoğun bakım ve palyatif servis ziyaretleri kaldırılmıştır. Diğer servislerde ise 19:00-20:00 saatleri arasında her hasta için tek ziyaretçiye izin verilmektedir.

  YURT DIŞINDAN GELENLER UYARILDI
  Yurt dışından yeni dönen vatandaşlarımızın 14 Gün Kuralına mutlaka uymalarını rica ediyoruz. Lütfen ziyaretçi kabul etmesinler. Çünkü sağlık taramasından geçmiş olmak sıfır risk anlamına gelmez.

  YURT DIŞINDAN GELEN 235 KİŞİ KONTROL ALTINDA
  Yurt dışından gelmiş olmasına rağmen herhangi bir sebeple kurumlarımıza bilgi vermeyen şahıslarda Sağlık Müdürlüğümüz tarafından araştırılarak takip edilmektedir. Bulunduklarında usulüne uygun olarak kontrol altına alınmaktadırlar. Bu çerçevede bugüne kadar toplam 235 kişi kontrol altına alınmıştır. Sağlık Müdürlüğümüzce umre ziyaretinden veya yurt dışından gelen tüm vatandaşlarımızın günlük tıbbi takipleri yapılmaktadır. 

  26 KİŞİDEN 24'Ü TEMİZ İKİSİNİN SONUCU BEKLENİYOR
  Bu süreçte ilimizde 26 kişiden numune alınmış olup 24’ü negatif (temiz) çıkmıştır. 2 numunenin sonucu beklenmektedir.  

  MERAK ETTİĞİNİZ HERŞEYİ BU NUMARADAN SORABİLİRSİNİZ
  Vatandaşlarımızın Koronavirüs salgını ile ilgili sorularına cevap vermek üzere ALO 184 SABİM Hattının yanı sıra İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı 0374 217 61 91 numaralı hatta 24 saat esasına göre hizmet vermeye başlamıştır.

  REÇETELİ HASTALAR İÇİN UYARI
  1 Mart 2020 tarihinden itibaren ilaç raporu biten vatandaşlarımızın raporlarının geçerlilik süreleri ilgili bakanlıklarca 30 Haziran 2020 tarihine kadar uzatılmıştır. Aynı zamanda vatandaşlarımızın raporlu ilaçları, sağlık kuruluşlarımıza başvurmadan eczanelerden reçete olmaksızın karşılanmaktadır.

  GEREKLİ FİYAT KONTOLLERİ YAPILMAKTADIR
  Konjonktür sebebi ile virüsle mücadelede ihtiyaç olabilecek sağlık malzemeleri ilaç ve koruyucu ekipmanlarla ilgili fahiş fiyat uygulama ihtimallerine karşı valiliğimizce gerekli fiyat kontrolleri yaptırılmaktadır.

  ALINAN KARARLARA UYALIM
  Devletimiz Koronavirüs ile mücadele kapsamında vaktinde ve çok önemli kararlar almıştır.  Buradaki maksat kamu sağlığının tam olarak korunmasıdır. Ancak tam başarıyı yakalayabilmek için fert ve toplum olarak her bir vatandaşımız devletimizin aldığı bu kararların uygulanmasına mutlaka iştirak etmelidir.

  ESASEN BU TATİL DEĞİL TEDBİRDİR
  Alınan tedbirler çerçevesinde okullarımız da eğitim öğretime ara verilmiştir. Esasen bu bir tatil değil BİR TEDBİRDİR. Tedbirin smacına ulaşabilmesi için öğrencilerimizde evlerinde kalmalı, kalabalık yerlerde bulunmamalı, cadde ve sokaklarda olmamalıdırlar. Velilerimiz de bu konuda duyarlı olmalıdır. 

  YURT DIŞINDAN GELİP DOLAŞANLARI İHBAR EDİN
  Yurt dışından geldiği halde sağlık kurumlarına başvurmadığı ve toplum içinde dolaştığı anlaşılan şahıslar hakkında Alo 184 hattına bilgi verilmelidir.

  RİSKLER SOMUT, KURALLAR BASİTTİR. 
  Yurt dışına mümkünse çıkmayalım. Çıkmışsak, dönüşte 14 gün kuralına mutlaka uyalım. 

  TEDBİR GÖRÜNTÜLERİ GÜVEN VERMELİDİR. 

  Bu amaçla şüpheli durumlarda aldığımız izolasyon tedbirleri: Örneğin; sağlık çalışanlarının maske, tulum, gözlük gibi kıyafetler giymeleri hiçbir şekilde vatandaşlarımızı korkuya ve endişeye sevk etmemelidir. Çünkü bu görüntüler bir pozitif vaka anlamına gelmez. Aksine işin ne kadar sıkı tutulduğunu ve titizlikle hareket edildiğini ifade eder. 

  MÜCADELENİN ŞARTI, TOPYEKÜN KURALLARA UYMAKTIR.

  Devlet yönetimi ve bireyler olarak konunun üstesinden hep birlikte geleceğiz. Koronavirüs sorunu küresel, mücadele ise ulusaldır.

  GÜÇLÜ TEDBİR, SÜRATL, MÜDAHALE
  Hızlı yayılan bulaşıcı hastalıklara karşı başarıyı 4 şey tesis eder. Güçlü tedbir, süratli müdahale, yaygın sağlık altyapısı, güven verici bilgilendirme. Bu 4'üne de sahibiz. Tedbirde birlikteyiz. Mücadeleyi birlikte vereceğiz. Sağlık sistemimize, ilgili makam ve bakanlarımıza ve bilim insanlarımıza güvenelim. Onların yaptığı açıklamaların dışındaki haberlere inanmayalım. 

  KORONAVİRÜS İÇİN GELDĞİNİ SORANLARA KİMLİK SORUN

  Bu dönemde virüsten korunma kurallarını çok sıkı bir şekilde uygulamak zorundayız. Bunu yaparsak sonuç lehimize olacaktır. Tedbirleri ne kadar sıkı tutarsak, tehdit o kadar zayıflayacaktır. Toplumda süreci fırsata çevirmek isteyen kötü emelli fırsatçılar her zaman çıkabilmektedir.  Müessif bir olayla karşılaşılmaması için vatandaşlarımız dikkatli olmalıdırlar. Koronavirüsle mücadele için geldiğini söyleyenlere kimlik sorulmadan asla kapı açılmamalıdır. Şüpheli durumlar güvenlik güçlerimize bildirilmelidir. 
  GÜVENİLİR BİLGİNİN ARACI SAYGIN MEDYADIR
  Medya, bu ulusal mücadelenin ana aktörlerinden biridir. Güvenilir bilginin aracı saygın medyadır. Medyanın saygın mensuplarıdır. 

  BİLELİM Kİ HER İŞİNDE OLDUĞU GİBİ KORONAVİRÜSLE MÜCADELE’DEDE DEVLETİMİZİN YEGÂNE HEDEFİ VATANDAŞLARIMIZIN SAĞLIĞIDIR. ÖYLEYSE DEVLETİMİZE GÜVENELİM, TEDBİR VE KURALLARA TAM OLARAK UYALIM.

  • metin çelik 20 Mart 2020 . 02:04

   Bolu valiliğinin KORONAVİRÜS ile ilgili Bu açıklamalar ve alınması gereken önlemlere harfien uyulmalı bir Yerel gazetede 235 kişi kontrol altına alınmıştır Başlık atmış Yanlış anlamaya eğilimli bir haber başlığı olmuş oysa ki doğrusu Yurt dışından gelen 235 kişi kontrol altına alındığı ifede edilmektedir Sn valilik güzel açıklamalarda bulunmuş teşekkürler

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak